Jak Cruyff změnil fotbal. Od "totálního fotbalu" k "tiki taka"

25. 3. 2016
Johan Cruyff.
Johan Cruyff.

Pro fotbalový svět je to šok. Největší legenda nizozemského fotbalu, Johan Cruyff zemřel ve čtvrtek 24.3. 2016 na rakovinu plic. Dřívější velký kuřák přitom ještě letos v únoru prohlašoval: "Cítím se, jako bych o poločase vedl 2:0. Věřím, že tento souboj nakonec vyhraji." Bohužel pro všechny, tentokrát se velký Johan mýlil. Fotbalový svět však nadobro změnil. Jako hráč, jako trenér, jako člověk.

Jeho vliv byl ohromný. V 70. letech se stal součástí velké revoluce, která změnila dějiny fotbalu navždy. Cruyff se tehdy jako hráč Barcelony a poté především Ajaxu zasloužil o model takzvaného "totálního fotbalu". Ten byl ve velké míře praktikován i v nizozemské reprezentaci. Tehdy pod vedením trenéra Rinuse Michelse.

"Bez Cruyffa bych neměl žádný tým", řekl na adresu zesnulé legendy právě Michels. Cruyff byl něčím jako prostředkem, nástrojem, díky kterému mohla být myšlenka ofenzivního a krásného fotbalu praktikována. Dokonale chápal myšlenky Michelse a dokonale je také převáděl na hřiště. Ba co víc, on je zdokonaloval.

"Byl to nejkrásnější moment mé kariéry. Myslel jsem, že už mám míč v moci, když mě oklamal. Nestydím se za to. Byl to génius." To jsou pro změnu slova švédského obránce Jana Olssona, kterého Cruyff tak slavně obelstil na světovém šampionátu v Západním Německu v roce 1974.

Byl to jeden ze symbolických momentů tohoto šampionátu. Byl to symbol, jakým Johan Cruyff přemýšlel o fotbale, jako takovém. Vždy jinak, originálně, ale především vždy dopředu. Finále tohoto šampionátu nakonec prohrál, ve finále Nizozemci podlehli domácímu Západnímu Německu. Do historie však zápas vstoupil jako souboj dvou kapitánů: Cruyff x Beckenbauer. Doposud dvou možná nejlepších evropských hráčů všech dob.

"Jsem šokován. Nebyl to jen můj velmi dobrý přítel, byl jako můj bratr," uvedl právě na Cruyffovu adresu legendární "Kaiser", Franz Beckenbauer.

Jako hráč praktikoval myšlenku ofenzivního fotbalu. Na klubové úrovni získal s Barcelonou a Ajaxem vše, co se získat dá. Jediná reprezentace, jako by mu byla prokletá. v roce 1978 prohrál finále proti Západnímu Německu, o dva roky později vypadl s Československem. "Já osobně ho považuji za srovnatelného s Pelém a Maradonou, protože se dokázal prosadit ve světovém i v evropském fotbalu, na klubové bázi i co se týče reprezentace," řekl ve svém prohlášení Zdeněk Nehoda, který si semifinále ME v roce 1976 proti Cruyffovi zahrál.

Velký hráč i trenér

Legenda nizozemského fotbalu však nevynikala jen jako špílmachr na hřišti. Po definitivním ukončení kariéry v roce 1984 se Cruyff vrhl o rok později na trénování, ve kterém zanechal obrovskou stopu.

V letech 1985-1988 vedl nejprve Ajax Amsterdam, poté položil základy moderního fotbalu, jaký známe v dnes především v podání Barcelony. Právě tam totiž trénoval mezi lety 1988-1996. V hlavním městě Katalánska poté totálně změnil filosofii, jakou se nahlíží na výchovu mladých hráčů. V tamní akademii La Masía navrhl, aby každý mládežnický tým hrál podle jednoho ofenziního stylu hry, plného krátkých nahrávek, častých změn pozic a držení balonu. Tedy na základech hry, kterou pomáhal vytvářet v dobách své největší slávy v Ajaxu.

Tehdejší prezident Barcelony Josep Nuňez jeho nápad akceptoval. Díky tomuto rozhodnutí a Cruyffově filosofii dnes můžeme hovořit o úspěších generace Messiho, Fabrégase, Xaviho, Iniesty a dalších. Ti totiž na základech Cruyffovy školy v La Masíe vyrůstali a poté dokázali dovést Barcelonu k největším úspěchům v její historii. To samé se dá samozřejmě říct i o španělské reprezentaci, která vybojovala se stylem hry tiki-taka titul mistrů světa v roce 2010 a evropských šampionů z let 2008 a 2012.

"Po celou dobu mé kariéry jsem se snažil čerpat od Johana co nejvíc to šlo. Měl zdaleka největší vliv na světový fotbal v celé historii. Naučil mě toho hrozně moc a jeho práce je vidět i v tom, že spoustu jeho bývalých svěřenců jsou dnes trenéři," řekl Pep Guardiola.

Španělský trenér má ke Cruyffovi zvlášť blízko. Nejprve pod ním získal první historický titul pro Barcu v Lize Mistrů, poté na základech jeho hry vytvořil možná vůbec nejlepší a nejúspěšnější tým všech dob, Barcelonu v čele s Lionelem Messim.

Dnes je Barcelona vnímána jako jakýsi "benchmark", fotbalový Apple, zkrátka něco, čemu se ti druzí snaží přiblížit. Všichni by rádi hráli svou "tiki taka".

"Jako hráč změnil fotbal v druh umění. Johan přišel a změnil všechno. To jemu vděčíme, že je dnes Barca to, čím je. On je vyjádřením naší identity, přinesl nám styl fotbalu, který tolik milujeme," nechal se slyšet bývalý prezident Joan Laporta, který také stál u největších úspěších Barcy v jejích dějinách.

Němci jako Španělé

Zajímavý je jistě pohled na poslední mistry světa z Německa. Pokud se podíváme na jejich herní projev, můžeme v něm najít právě prvky onoho "cruyffovského" stylu. Spousta přihrávek, dominance v držení balónu, hra postavená na technicky vyspělích hráčích (Özil, Müller, Schweinsteiger, Götze), kteří ovšem mají jako bonus onu německou mentalitu. Tedy dělat vše přesně a na sto procent. Nejvíce se tento celistvý styl hry ukázal v semifinále právě MS v Brazílii, tehdy Němci deklasovali domácí fotbalisty 7:1.

Německý tým navíc tehdy držel jeho brankářské eso Manuel Neuer. Právě on je ztělesněním toho, o čem Cruyff v sedmdesátých letech snil. Tedy všestranný brankář, který umí hrát nohama, ne jako Cruyffovy současníci. Dle něj byla škoda nevyužívat jednoho hráče na hřišti v rozehrávce jen proto, že je to brankář, který má chytat hlavně rukama.

Joahn Cruyff byla legenda, nejen fotbalová, ale i sportovní. Do historie se zapsal jako výjimečný hráč, inovátor tohoto krásného sportu a posléze také jako revoluční trenér. Zelený čtvrtek 24.3. 2016 byl pro fotbalový svět spíše čtvrtkem černým. Nizozemská "14" odešla po dlouhém boji. Člověk, který nebyl zvyklý prohrávat, nakonec musel přiznat porážku. Svět si ho ale bude pamatovat jako velkého vítěze. Vzpamatovávat se však bude ještě dlouho. Jak stojí v oficiálním prohlášení nizozemské fotbalové asociace: "S obrovskou lítostí musíme oznámit, že zemřel Johan Cruyff. Slova zkrátka nestačí."

Johan Cruyff.

Autor: Adam MašekFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné