Patří mezi nejmodernější stadiony v Anglii. Otevřeli ho před deseti lety, stál přes čtrnáct miliard korun. Pro fanoušky Arsenalu je chloubou, rychle ho přijali za svůj po legendárním Highbury. Jak ale ukázala parta kluků, rozhodně není nedobytnou pevností. Do jeho útrob se dá jednoduše dostat i přes bezpečnostní systém.
Nikdo si jich nevšiml. Stejně jako v případě Olympijského stadionu, kam se "vloupali" na podzim. Rooftoper přezdívaný DyingLlama se vyžívá v dobývání ikonických budov napříč světem. Mimo to "surfuje" na střeše pařížského metra či londýnského doubledeckeru. Na otázky svých odběratelů odpovídá ve více než stometrové výšce, na vrcholu jeřábu.
Musí umět i rychle utíkat, není výjimkou, že ho nachytá ostraha. To ale nebyl případ londýnského stadionu Emirates. "Minulý víkend jsme s kamarádem Alexem podnikli něco bláznivého. Podařilo se nám proklouznout na stadion Arsenalu. Byla to rozhodně ta nejtěžší výzva," popisoval svůj zážitek mladík.
"Paradoxně jsme ale nenarazili na jediný problém," konstatoval. Za tmy se vyškrábali na ochoz stadionu a během chvíle byli v útrobách svatostánku pro šedesát tisíc diváků. Všude bylo otevřeno. Během chvíle ho měli celý jen pro sebe.
Pobíhat po liduprázdných tribunách ale rooftoperovi nestačilo. Vylezl i na střešní konstrukci, kde si spolu s kameramanem užil "VIP výhled", o kterém se může každému fanouškovi maximálně snít.
V anglickém velkoklubu mají každopádně o čem přemýšlet stejně jako "kolegové" z West Hamu. "Narušení bezpečnosti bereme opravdu vážně. Naší prioritou nyní bude přezkoumání bezpečnostních opatření," uvedl klub v prohlášení. Podobný průnik na stadion totiž může sloužit jako návod třeba pro teroristy, jejichž akce by mohla napáchat mnohem více škody, než virální video na YouTube.
Angličan vystupující pod přezdívkou DyingLlama však nebyl rozhodně první, kdo "dobyl" stadion fotbalového velkoklubu. Už v minulosti se svým kouskem pochlubil jiný rooftoper, který se bez pozornosti ostrahy proběhl po barcelonském Nou Campu.