Ještě před čtyřmi lety hráli druhou ligu, nyní dumají nad tím, jakého soupeře dostanou v předkole Ligy mistrů. Co takový Celtic Glasgow? Fotbalisté Trenčína prožívají svůj sen uvnitř slovenské reality.
Nedaleko od Trenčína bývá mladá Katarína... V posledních dnech tu ale bývá hlavně pořádně veselo. Fotbalový klub AS Trenčín totiž získal dvě kola před koncem Corgoň ligy svůj historicky první mistrovský titul. A k tomu i Slovenský pohár. "Pocity jsou úžasné. Podařilo se nám získat všechno, co se dalo. Je to odměna pro nás všechny i pro celý Trenčín. Teď si přeji, aby k nám byl los Ligy mistrů milosrdný a my dostali soupeře, přes kterého můžeme přejít," říkal novinářům trenér Trenčína Martin Ševela.
Jeho vzestup koresponduje s celým příběhem trenčínského fotbalu. Devětatřicetiletý kouč přišel do skromného klubu v únoru 2009 ještě jako hráč. Postoupil s týmem do nejvyšší soutěže, později se stal asistentem trenéra a od září 2013 vede mužstvo jako hlavní kouč. Krok za krokem, trpělivě, systematicky. Tak zní trenčínský recept na úspěch. Předloni skončili v nejvyšší soutěži třetí, loni druzí, letos první.
PODÍVEJTE SE, JAK SE TAKÉ SLAVIL V TRENČÍNĚ TITUL:
Strůjcem celého příběhu byl Tschen La Ling. Nizozemský podnikatel, bývalý hráč Ajaxu Amsterodam a nizozemské reprezentace, který ve středním Pováží způsobil malou revoluci. "Přišel jsem do Trenčína v roce 2007. Našel jsem si tu starý hotel Tatra, který jsem chtěl koupit, zrekonstruovat a prodat. Ale pak jsem změnil názor a rozhodl se získat fotbalový klub," vyprávěl La Ling v rozhovoru pro Šport.
Když Trenčín o rok později sestoupil do druhé ligy, lidé se jeho vizím smáli. On byl ale přesvědčený, že klub jde správnou cestou. Cestou vlastních odchovanců a zahraniční politiky. Pod trenčínský hrad přicházely levné posily nejrůznějších národností. Zazářily a zmizely. Třeba takový Moses Simon, donedávna největší hvězda Trenčína. Na Slovensku se moc neohřál. Ve 33 zápasech nastřílel 13 gólů a v zimě putoval do belgického Kaa Gent. Za 600 tisíc eur!
Cizinci mají v základní sestavě Trenčína převahu. V posledním zápase v Banské Bystrici (0:1) jich v základu nastoupilo šest (sedmý šel do hry během zápasu). Legionáře doplňují šikovní mladíci z vlastních zdrojů, třeba teprve devatenáctiletý talent Matúš Bero. Trenčínská mládežnická akademie je na Slovensku vyhlášená. Mimo jiné jí prošel i středopolař Viktorie Plzeň Patrik Hrošovský. "Udělali jsme městu velkou reklamu na Slovensku a věřím, že se nám to povede i v Evropě. Toto je ale teprve začátek," sní generální manažer klubu Róbert Rybníček.
Byť do konce ligy zbývají ještě dvě kola, Trenčínští by mohli mistrovskou trofej převzít už zítra po domácím souboji se Žilinou, největším soupeřem v boji o ligové primát. "Snažíme se to zařídit tak, aby fanoušci oslavili titul s námi doma. Bude tu plný stadion nadšených lidí, kteří to s námi prožívají, zaslouží si to. Sledují to lidé po celém Slovensku a podle reakcí, které dostávám, nám to všichni přejí. Titul je určitě ve správných rukou. Nemyslím tím jen naše výkony, ale celý ten silný osmiletý příběh," dodal Rybníček, který je stejně jako celé město nasáklý euforií.
Další metou Trenčína je rozsáhlá rekonstrukce místního chátrajícího stadionu, která vyjde až na 10 milionů eur. Co kdyby se tu náhodou hrála základní skupina Ligy mistrů. V Trenčíně není nic nemožné.
Ohlasy zahraničních médií: |
UEFA.com: Trenčín získal historický slovenský double. Tým z města nedaleko českých hranic s 56 000 obyvateli má věkový průměr jen 22 roků. Když Tschen La Ling přebíral v roce 2007 kontrolu nad klubem, úspěch se nedostavil okamžitě. Po druhém místě v loňské sezoně se sen o titule stal tentokrát skutečností."
|