Kam to lítáš?! Šílel Costa v utkání, kde ho obrana "Kohoutů" naprosto vymazala

6. 1. 2017
Španělský útočník Diego Costa (vlevo) při slovní roztržce se svým krajanem Pedrem.
Španělský útočník Diego Costa (vlevo) při slovní roztržce se svým krajanem Pedrem.

Byl to šlágr kola, londýnské derby a zápas, který mohl Chelsea přibrzdit v cestě za titulem. A také se tak stalo, "Kohouti" z Tottenhamu na domácím stadionu porazili "Blues" 2:0. Utkání se hrálo v ohromném tempu a o emoce nebylo nouze. Na hřišti to jiskřilo mezi soupeři a překvapivě i mezi spoluhráči. O jeden vzrušující moment se postarali dva španělští hráči Chelsea, Diego Costa a Pedro Rodríguéz. Na půli hřiště si pěkně vjeli do vlasů. A o co vlastně šlo?

V prvním poločase byl míč většinou v držení Tottenhamu a Chelsea se poctivě snažila hrát zezadu. O to potřebnější byla snaha využít jakéhokoli brejku za obranu soupeře. O jeden moment se měl postarat nejlepší střelec celé soutěže Diego Costa, spolu se svým spoluhráčem z reprezentace Pedrem. Ten se mu snažil rozeběhnout do lajny, aby vytvořil prostor pro Costovo zakončení. Nicméně útočník Chelsea se rozhodl přihrát, což jeho spoluhráč nepochopil, a kanonýr začal šílet.

"Proč jsi tam neběžel?" gestikuloval Costa. "Ale běžel!" kontroval Pedro. V tu chvíli to vypadalo, že si oba kohouti vjedou do vlasů, po utkání to ale Costa jednoznačně popíral.

"Šlo jen o to, že jsem mu řekl, proč si nenaběhl do prostoru, kam si naběhnout měl. On tvrdil, že to udělal, a já zase že ne. O nic jiného nešlo. Pedro je jako můj bratr, vzájemně si sebe obrovsky vážíme," nenechal se osmadvacetiletý kanonýr "Blues" zviklat dotěrnými dotazy novinářů.

I na po zápasové tiskové konferenci se manažer Chelsea Antonio Conte oháněl argumenty, proč nepřichází v úvahu, že by jeho tým snad nedržel tolik pohromadě, jak se na první pohled může zdát.

"Tohle je úplně normální věc na hřišti, stává se to. Měli jsme dobrou šanci a nevyužili ji, to je vše," bránil své svěřence italský stratég s tím, že nemusel nikoho o poločase v šatně svých svěřenců krotit.

Costa se rozčiloval, jako by věděl proč. Jeho týmu by se dobrý výsledek proti velice silnému soupeři v derby náramně hodil. Před utkáním totiž nejbližší pronásledovatelé Chelsea zaváhali, Arsenal i Liverpool své zápasy remizovaly. V případě Arsenalu se dokonce jednalo o výsledek 3:3 proti Bournemouthu, který vedl v utkání s Kanonýry o tři branky.

I remíza by byla pro Chelsea dobrá, stále by šlo o náskok šesti bodů. Realita je však jiná, prohra znamená, že Liverpool je vzdálený jen pět bodů a o další dva body zpátky je Arsenal. A také Tottenham, který se tak obrátil do boje o titul. Na utkání s ohromně silnou, zkušenou a sebevědomou Chelsea se připravila skvadra trenéra Mauricia Pochettina fenomenálně.

Obranná činnost, k výhře klíč

Obrana vedená Belgičany Alderweireldem a Vertonghenem nejlepšího střelce Costu, ani křídelníky Hazarda s Pedrem do ničeho nepustila. Před utkáním proti sobě šli nejlepší defenzívy soutěže. Chelsea inkasovala třináct branek, Tottenham čtrnáct. Nyní se role obrátily, po výsledku 2:0 má top obranu Premier League tým argentinského kouče Pochettina.

Obranná činnost byla naprosto klíčovou záležitostí. Trenéři to věděli. Conte vsadil na Kantého s Matičem, Fabregas zůstal jen na lavičce. Pochettino zase pozměnil rozestavení, na stejné jako jeho protějšek tedy 3-5-2.

"Je zvláštní, že se mě ptáte na změnu formace teď, když jsme prohráli po třinácti utkáních v řadě, doteď nikomu nic nevadilo," řekl s úsměvem trenér Chelsea Conte.

Jeho kolega z protějšího týmu Mauricio Pochettino odůvodňoval své změny neutrálně "Není to poprvé, kdy jsem změnil systém hry. Už vloni jsme to občas kombinovali, záleží na spoustě faktorů. Na výkonech hráčů, soupeři, zkrátka je toho hodně a je složité vám to vysvětlovat v tuto chvíli," nehodlal zabíhat do detailů Argentinec.

Do detailů však Pochettino zabíhal při taktické přípravě svých hráčů na duel s "Modrými". Například hra dvou defenzivních středopolařů Wanyami s Dembélém byla zkrátka fantastická. Naprosto ovládli střed pole a dali tím prostor Erikssenovi a Dele Allimu útočit. Jejich nejbližší soupeři (alespoň co se prostoru na hřišti týče), Kanté s Matičem zkrátka nedokázali prolomit jejich skálopevnou hru a míč drželi na kopačkách Spurs. Dembelému jako by nikdo na světě nemohl odebrat míč, Wanyamova fyzická připravenost je možná nejlepší v celé Premier League. A nejde o jakési protěžování těchto fotbalistů, v tomto zápase zkrátka byli lepší a přispělo to velkou měrou k číslu nula v kolonce vstřelených gólu na straně Chelsea.

V utkání byl lepší Tottenham, ale Chelsea remízu uhrát mohla. Nesměla by však udělat dvě chyby, ze kterých dostala stejný počet branek. Toto utkání totiž bylo jen o chybách a "Kohouti" trestali dokonale. Conteho tým nemá ve vzdušném prostoru problémy, míč ale nesmí letět na dvojici Azpilicueta - Moses. Jejich pravá strana je neprodyšná, pokud ale přijde dokonalý centr z kopačky Christiana Erikssena na hlavu Dele Alliho, nezmůžou nic, pokud si nechají stále ještě dvacetiletého anglického reprezentanta Alliho od těla více, než je zdrávo. A přesně to se stalo. A dvakrát. Zjednodušeně řečeno, proto skončilo utkání 2:0. Ali bude pamatovat na derby s Chelsea dlouho, dvě branky hlavou, to jistě nedal už hodně dlouho. A to vše před zraky reprezentačního trenéra Anglie Garetha Southgatea.
Tottenham tak stáhl náskok a je zpět v boji o titul. Ve hře je podle Costy ale ještě více týmů.

"Titul může získat kdokoli z první šestice. Není to tu jako ve španělské La lize. Tam když mají Real nebo Barca velký náskok, hovoří se o rozhodnutém ročníku. V Anglii dvakrát za sebou prohrajete a jste tam, kde jste byli na začátku sezony. Je to nesmírně vyrovnané," doplnil závěrem porovnání dvou špičkových lig světa Španěl Diego Costa.

Autor: Adam MašekFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné