Nový formát MS
Maradona: Víc šancí pro outsidery? Skvělé! Němci jsou zděšení
11.01.2017 06:10 Původní zpráva
Světovému fotbalu vládnou peníze. To je fakt posledních desetiletí, se kterým může málokdo nesouhlasit. Zhruba tři roky zpět se s astronomickými částkami roztrhl pytel. Dnes je například pro čínské kluby naprosto běžné kupovat hráče za 40 milionů eur. Dalším důkazem je nyní i mistrovství světa. Od roku 2026 se zúčastní tradiční a jedné z nejsledovanějších sportovních akcí světa místo 32 až 48 týmů. Svět na tento krok vedení FIFA v čele s Italem Giannim Infantinem začal reagovat, rekce jsou rozporuplné. Čeští zástupci vše kvitují, světoví trenéři se v názorech rozcházejí.
"Pro nás je to skvělá zpráva, protože se na mistrovství světa těžko kvalifikujeme. Nyní to bude snazší, nemůžeme říct nic jiného, než že je to pozitivní krok," uvedli svorně předseda FAČR Miroslav Pelta společně s generálním sekretářem svazu Rudolfem Řepkou.
I česká brankářská jednička Tomáš Vaclík kvituje: "Větší šance pro menší týmy, podívejte se na Wales na letošním EURO," připomínal úspěch malé fotbalové země brankář Basileje.
No těžko říct, jestli v současné době lze považovat kádr Walesu s hráči jako Bale, Ramsey, Williams či Ledley za outsidera, nicméně pravdou je, že někteří nováčci překvapili. Stejně tak někteří propadli, jako například Rusko, Ukrajina a herně nakonec i Česká Republika. Dostali by se tyto týmy na Euro, kdyby nebyla rozšířená účast?
Nyní si pokládají podobné otázky světové fotbalové osobnosti. "Jsem velmi zděšený. Nechce se mi tomu věřit. Je to hrozné. Prostě to nechápu. Tohle už není moje mistrovství světa," uvedl například německý mistr světa z roku 1974 a současný trenér Berti Vogts, který vybojoval titul na šampionátu mimo jiné po boku Franze Beckenbauera.
Ať se člověk na téma mistrovství se 48 týmy dívá jakkoliv, ubránit se myšlence, že vše se děje jen pro peníze, zkrátka nelze. Vše přinese větší zisk, ve hře jsou totiž televizní práva, merchandising, větší sledovanost, více zápasů znamená i více prodaných lístků. Ovšem na šampionát se také podívá každý pátý až šestý tým. Kvalifikace pro týmy jako je Německo, Itálie či Španělsko v Evropské části poněkud ztrácí smysl. Naopak pro menší svazy je to výhra. A na to Infantino spoléhal, vždyť právě díky podpoře těchto svazů například z Afriky se do čela FIFA dostal.
"Pro fotbal to není dobře. Viděli jsme to teď na rozšířeném mistrovství Evropy. Ale bylo jisté, že se tak stane, protože si tak mohou vydělat více peněz," shodl se bývalý německý reprezentant Uwe Seller se svým kolegou Vogstem. Německo vůbec celkově tah vedené světového fotbalu nekvituje. Chtějí na mistrovství jen to nejlepší.
Nevýhodou je navíc i množství kvalifikačních zápasů, které týmy odehrají. Spousta z nich navíc bude "zbytečných", protože silné týmy narazí na daleko větší část slabších.
"Jsem obecně proti tomu, aby reprezentace hrály více zápasů. FIFA ale řekla, že to pro hráče nebude větší zátěž. Musíme počkat, co se stane," nechal se slyšet italský trenér Bayernu Mnichov Carlo Ancelotti.
Najdou se i zastánci, mezi nimi Mourinho a Maradona
Zdaleka se však neozývají jen hlasy negativní. Například jedem z nejúspěšnějších trenérů posledních let, José Mourinho z Portugalska velice vítá novou variantu a formát mistrovství světa.
"Jsem jednoznačně pro. Líbí se mi myšlenka skupin po třech týmech. Ve skupinách bude méně zápasů a pak přijde play off přinášející více emocí, tlaku a zkušeností pro hráče. Týmy s menším potenciálem sice odehrají jen dva zápasy, ale přinese jim to mnoho zkušeností a ekonomického zisku, což povede k jejich rozvoji včetně infrastruktury. Rozšíření znamená, že se z mistrovství světa stane neuvěřitelně velká společenská akce," uvedl manažer Manchesteru United.
"Jsem nadšený, protože to dává možnost týmům, které už na začátku kvalifikací vědí, že nemají šanci postoupit. Každá země bude moci žít svůj sen a také to oživí vášeň pro fotbal. Podle mě je to skvělý nápad," navazoval na Mourinha mistr světa z roku 1986 Argentinec Diego Maradona.
Je to poněkud zvláštní logika. Ano, týmy budou mít větší šanci, ale copak je účelem kvalifikace, aby se na turnaj kvalifikovali i ti slabší? Účelem je oddělit "zrno od plev" a to se zcela jistě úplně nepodaří.
Infantino a spol však vehementně argumentují, že rozšíření účasti slabších týmů povede k lepšímu financování jejich svazů a tak se budou moci v budoucnu rovnat zázemím a trenérskými možnostmi mnohem tradičnějším zemím.
Poměrně jednoznačně a výstižně se k věci postavila Evropská asociace klubů: "Nebyli jsme pro rozšíření už dříve. Nevidíme důvod ke změně současného formátu, který se ukazoval jako perfektní. Diskutabilní je i naléhavost tak zásadního rozhodnutí, bez podrobné diskuze všech zúčastněných stran, ačkoli se změna uskuteční až za devět let. Jsme si vědomi, že rozhodnutí bylo přijato z politických důvodů než ze sportovních. A to je politováníhodné. ECA bude analyzovat důsledky a tuto záležitost bude řešit na svém příštím zasedání," uvedli zástupci této organizace.
Jak bylo řečeno na začátku, menší svazy jásají. K České republice se tak připojil i ostrovní svaz ze Skotska. Jeho předseda Steward Regan uvedl: "Jsme potěšeni. Je to pozitivní krok, který dává větší šanci menším národům. Umožní jim to více investovat do rozvoje fotbalu, mládeže a infrastruktury. Wales, Island či Severní Irsko na posledním ME ukázaly, že i menší země se mohou prosadit a turnaj z toho profitoval."
Zda-li k rozvoji fotbalu v menších zemí skutečně dojde nebo se finance ztratí v nějakém "tunelu", to uvidíme. Jaký to bude mít reálný dopad na sportovní stránku věci také uvidíme až za devět let, nicméně dojem jednoznačného upřednostnění politiky před sportem jako takový, je v současné chvíli velmi jednoznačný.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.