Mistrovství světa v přeceňování. Sterling dražší než Zidane

15. 7. 2015 11:00
Raheem Sterling stál Manchester City 1,88 miliardy korun.
Raheem Sterling stál Manchester City 1,88 miliardy korun.

Přestupní léto má nového vládce. Stal se jím mladičký, teprve dvacetiletý Angličan Raheem Sterling, za něhož se Manchester City nerozpakoval zaplatit 49 milionů liber, tedy 1,88 miliardy korun. Jeho transfer z Liverpoolu dle očekávání budí emoce. Mnozí jej nyní považují za nejpřeceňovanějšího hráče fotbalové historie.

"Rád bych poděkoval Rafaelu Benítezovi za to, že se mě jako patnáctiletého nebál vzít do Liverpoolu. Byl to pro mě tehdy velký krok. Děkuji i Kennymu Dalglishovi, že se mě nebál nasazovat v tak mladém věku. A děkuji rovněž Brendanu Rodgersovi, že mi dal šanci ukázat můj talent v prvním týmu," sypala ze sebe diplomatická slova nová, věčně usměvavá akvizice bohatého klubu z Manchesteru.

Stojí ale Sterling opravdu za to? Manažer City Manuel Pellegrini je přesvědčený, že ano. "Je to jeden z nejlepších ofenzivních hráčů světa. Raheem je mladý hráč s neuvěřitelnými schopnostmi a jsem si jistý, že fanoušci našeho klubu budou nadšení, až ho uvidí v akci," je si jistý chilský trenér.

V Liverpoolu už zůstat nemohl. Místní nároční fanoušci by mu jen stěží odpustili jeho chování, když se za každou cenu snažil druhý nejúspěšnější britský klub opustit. "Jsem rád, že je hotovo. Nikdy jsem si nepředstavoval, že v tomto věku překonám přestupní rekord Británie," uvedl Sterling.

Nejdražší přestupy fotbalové historie (zdroj: Telegraph):

1. Gareth Bale (z Tottenhamu do Realu Madrid) 86 milionů liber; 3,3 miliardy korun

2. Cristiano Ronaldo (z Manchesteru United do Realu Madrid) 80 milionů liber; 3,05 miliardy korun

3. Luis Suárez (z Liverpoolu do Barcelony) 75 milionů liber; 2,86 miliardy korun

4. Neymar (ze Santosu do Barcelony) 71,5 milionu liber; 2,73 miliardy korun

5. James Rodríguez (z Monaka do Realu Madrid) 63 milionů liber; 2,4 miliardy korun

6. Ángel Di María (z Realu Madrid do Manchesteru United) 59,7 milionu liber; 22,8 miliardy korun

7. Zlatan Ibrahimovič (z Interu Milán do Barcelony) 59 milionů liber; 22,5 miliardy korun

8. Kaká (z AC Milán do Realu Madrid) 56 milionů liber; 2,14 miliardy korun

9. Edinson Cavani (z Neapole do PSG) 55 milionů liber; 2,1 miliardy korun

10. Radamel Falcao (z Atlética Madrid do Monaka) 51 milionů liber; 1,94 miliardy korun

11. Fernando Torres (z Liverpoolu do Chelsea) a David Luiz (z Chelsea do PSG) 50 milionů liber; 1,91 miliardy korun

12. Raheem Sterling (z Liverpoolu do Manchesteru City) 49 milionů liber; 1,88 miliardy korun

13. Zinedine Zidane (z Juventusu do Realu Madrid) 46 milionů liber; 1,75 miliardy korun

14. James Rodríguez (z Porta do Monaka), Hulk (z Porta do Petrohradu), Hernán Crespo (z Parmy do Lazia Řím) 38,5 milionu liber; 1,47 miliardy korun

15. Sergio Agüero (z Atlética Madrid do Manchesteru City) 38 milionů liber; 1,45 miliardy korun

*Cena v korunách je dle aktuálního kurzu.

Ruku na srdce, představit si to dokázal jen málokdo. Angličanovi sice nelze upřít fotbalovou šikovnost a obrovský talent, oba argumenty však nejsou zárukou budoucího úspěchu. Přes devadesát procent dotazovaných na serveru Independent si myslí, že City za Sterlinga zaplatilo příliš velký obnos. Jejich názor je podložen mnoha fakty.

Třeba ten, že rivalové z Manchesteru United zaplatili jen o milion liber více, když získali kvalitní trio Schneiderlin (24 milionů), Schweinsteiger (14 milionů) a Darmian (12,7 milionů).

Sterling stál Citizens víc, než v roce 2001 vyplatil Real Madrid za jednu z největších hvězd tehdejší kopané Zinedina Zidana. Žádný jiný hráč do 21 let nestál tolik peněz jako on. Po kotníky mu nesahá ani dosavadní rekordman Lucas Moura (PSG, 31,8 milionů liber), Luke Shaw (United, 30 milionů) či Wayne Rooney (United, 27 milionů).


Více nestál ani žádný jiný Angličan. Co se týká obchodů v Premier League, více zaplatila pouze Chelsea za Fernanda Torrese (50 milionů liber) a Manchester United za Ángela Di Maríu (59,7 milionů). Nutno dodat, že ani jeden z těchto transferů nevyšel vůbec podle představ. V loňském ročníku Premier League nastřílelo dokonce třicet hráčů více gólů než Sterling. I přesto se stal dvacetiletý mladík nejdražším hráčem City a týdně bude pobírat neuvěřitelných 200 tisíc liber (přes 7,6 milionů korun).

Podobně přemrštěné přestupy se klubům v minulých letech vůbec nevyplácely. Zářným případem je nejdražší hráč planety Gareth Bale. Real Madrid za něj před dvěma roky vysázel kolem tří miliard korun, loni na něj už fanoušci bučeli a velšská hvězda se pomalu bála vyjít na ulici. Příliš se nevytáhla ani loňská přestupní esa James Rodríguez, Ángel Di María a David Luiz. Jejich příběhy svědčí o tom, že přemrštěné částky dokážou nohy excelentních fotbalistů slušně svázat.


Radovat se tak mohou především v Liverpoolu. Ztráta talentovaného záložníka je nemusí příliš bolet. Bláznivá finanční injekce může klubu, jenž se loni opět nedokázal probojovat do evropských pohárů, výrazně pomoci. Jistě více než dvacetiletý mladík prahnoucí po odchodu a mamonu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ