Nevěry v Anglii: Čech, Van Persie a další zrádci fotbalu

3. 7. 2015 16:00
Petr Čech, posila Arsenalu.
Petr Čech, posila Arsenalu.

Nechtěl ztrácet čas vysedáváním na lavičce, moc si přál zkusit novou výzvu, novou motivaci. A tak si vyžádal přestup do Arsenalu. Petr Čech, legenda Chelsea, posílil svého úhlavního rivala v boji o titul. Někteří fanoušci Blues ho nazývají Jidášem či hadem. Takových už tu pár bylo...

Představte si tu situaci: vlastní žena si vás po 11 letech manželství už neváží, má vás ráda, ale už ji nerajcujete, dává přednost mladšímu masíčku. Co nadělat, sbalíte si svých pět švestek a začnete se rozhlížet po okolních krasavicích. Nakonec najdete druhou mízu u největší souputnice své "bejvalky". Pochopitelně způsobíte poprask. Tak jako Petr Čech svým přestupem do Arsenalu. On-line deník TÝDEN.CZ vybral další přeběhlíky, kteří prchli v rámci Anglie k nepříteli.

Danny Welbeck (Manchester United → Arsenal, 2014)

Vyrostl v Manchesteru United, v ďábelsky rudém dresu se uvelebil v Premier League. Jenže nový trenér Louis van Gaal ho házel na druhou kolej, a tak vzal Danny Welbeck zavděk Arsenalu. Právě v jeho barvách se mu letos na jaře povedlo skolit svůj bývalý klub, když gólem přispěl k porážce United ve čtvrtfinále slavného FA Cupu.

Jenže Welbeckův návrat na Old Trafford spustil obří vlnu nenávisti, nechyběly ani výhružky smrti. "Welbeck je pro mě mrtvý, zku*vený negr," napsal například na svůj Twitter jeden 15letý fanda United, načež byl zatčen policií.

Robin van Persie (Arsenal → Manchester United, 2012)

Z miláčka vyvrhelem, jak je to jednoduché. Když útočník Robin van Persie přesedlal do Manchesteru United, fanoušci Arsenalu začali masivně pálit jeho dresy. "Robine, zradil jsi nás. Shoř v pekle, Jidáši," volali příznivci týmu Tomáše Rosického.

Samotný odchod Van Persieho takovým překvapením nebyl, Holanďan už dlouho avizoval, že z Arsenalu odejde. Že po osmi letech v klubu potřebuje nový zápal, že touží vyhrávat trofeje... Ale proč zrovna u rivalů v Manchesteru?!

Nákladní vůz na recyklaci dresů Carlose Téveze.Carlos Tévez (Manchester United → Manchester City, 2009)

Fandové Manchesteru United si tohoto zarputilého buldočka oblíbili. Jenže Alex Ferguson jejich nadšení nesdílel, a tak útočník Carlos Tévez víc než na hřišti posedával v teplákovce na lavici. Nakonec si vyvzdoroval přestup, ovšem místo původně zamýšleného Liverpoolu se upsal Manchesteru City. "Vítej v Manchesteru!" stálo na modrých billboardech všude možně po městě.

Ani mezi Citizens mu však pšenka nekvetla. Opět jen střídal. Jednou dokonce odmítl nastoupit k utkání Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov. Fanoušci mu nemohli přijít na jméno. A zrovna tehdy, v říjnu 2011, se fans United a City poprvé a naposledy spojili. Sázková kancelář Betfair přišla s kampaní "Vyhoď a zrecykluj dres Carlose Téveze". Speciální nákladní vůz, z jedné strany červený a z druhé modrý, projížděl Manchesterem, zatímco fanoušci obou klubů do něj házeli dresy se jmenovkou svého nepřítele. Nyní je Tévez miláčkem Juventusu Turín.

Ashley Cole (Arsenal → Chelsea, 2006)

Zdálo se, že zakončí kariéru v Arsenalu. Jenže vedení Kanonýrů o něj nijak extra nestálo. Údajně si krajní bek Ashley Cole nepadl do oka s viceprezidentem klubu Davidem Deinem.. A tak, když se Colea snažila přetáhnout Chelsea, červenobílí nehnuli ani brvou. "Za celou sezónu neudělali vůbec nic, aby se mne pokusili udržet. Cítím se zrazen a podveden klubem, kterému patřilo mé srdce a duše. Má láska k Arsenalu se vytratila," vzlykal Cole.

Přestože on sám se cítil zrazen, fandové Arsenalu mu jeho odchod do movitější Chelsea neodpustili. Ten, který vyslyšel volání peněz. Ještě dlouho ho hyzdila přezdívka "cAshley" (cash = peníze).Od loňského roku Cole fotbalově dožívá v AS Řím.

Sol Campbel.Sol Campbel (Tottenham → Arsenal, 2001)

Tottenham versus Arsenal. Jejich fanoušci se mají navzájem rádi asi jako pukavec s vaším žaludkem. Rivalita mezi severolondýnskými kluby je pověstná. Campbel, modla příznivců Spurs, neochvějně tvrdil, že v Tottenhamu prodlouží v roce 2001 smlouvu, která mu právě končila. Jenže nakonec obrovitý zadák cukl a dohodl se s Arsenalem. Z White Heart Lane se tak stěhoval o pár set metrů dál na Highbury. Kudla do zad? Slabé slovo. "Jidáši, Jidáši," skandovali na Campbela fanoušci Tottenhamu. A to byl ten zdaleka nejslušnější pokřik.

Frank Lampard (West Ham → Chelsea, 2001)

Vyrostl ve West Hamu, klubu svého otce, bývalého špičkového obránce. Ale v áčku Kladivářů se ne a ne prosadit. Ublížila mu i přítomnost Harryho Redknappa, Lampardova strýce, jenž tehdy West Ham vedl. Někteří fanoušci tvrdili, že je mladý Frank Lampard v týmu jen díky protekci. Ti samí ho o dva roky později, kdy už hrával pravidelně, vynášeli do nebes.

Jenže ve West Hamu přišlo hromobití. Klub opustil Lampardův strýc Redknapp i otec, který působil jako asistent manažera. "Tohle byla poslední kapka," zmínil Lampard po svém přestupu do Chelsea. "West Ham pro mne byl vším, žil jsem s klubem od raného dětství, byl celým mým životem. Na druhou stranu jsem chtěl vždycky dosáhnout úspěchů, takže bych stejně nejspíš odešel," říkal Lampard. Protěžované dítě bylo minulostí.

Autor: Lucie MacháčováFoto: ČTK , www.betfair.com, ČTK/AP/Paulo Duarte

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ