Stadiony narvané k prasknutí, fotbalové superstar na trávníku, atmosféra navozující husí kůži. Na prvotřídní fotbal stačí vyjet hned za hranice. Německá bundesliga startuje už 14. srpna.
Pouze profesionální liga amerického fotbalu (NFL) přilákala loni v průměru více diváků na zápas (68 776) než fotbalová bundesliga (43 500). Pro srovnání, loňský průměr v Česku byl 4728 návštěvníků. Německá kopaná je ve světě fenomén. Loni ji navštívilo přes třináct milionů lidí, což je téměř třináctkrát víc než v případě českého fotbalu (v průměru o dva tisíce více fanoušků na zápas chodí i na třetí nejvyšší německou soutěž). Není se čemu divit.
Drtivá většina zápasů je vyprodaná. Všeříkajícím příkladem je Borussia Dortmund. Ač loni klub zažil podprůměrnou sezonu, může se pochlubit tím, že měl osmdesátitisícový stadion vyprodaný po celou sezonu z 99,6 procent. Žádný jiný klub na světě se nemůže pyšnit tak vysokou návštěvností. Mnohé další německé celky nezaostávají, limitují je jen menší stadiony.
Vysoká návštěvnost je mimo jiné způsobena lidovějšími cenami vstupenek. V Německu stojí roční permanentky i desetkrát méně než v anglické Premier League. Ač je třeba kvůli obrovské poptávce dost těžké získat permanentku na Bayern, roční sezonní karta se dá sehnat v přepočtu od 3800 korun. V Anglii má nejlevnější permanentky West Ham, stojí však téměř třikrát více než v případě bavorského velkoklubu. Londýnský Arsenal, jehož barvy hájí Petr Čech s Tomášem Rosickým, prodává nejlevnější sezonní vstupné za astronomických 1000 liber (bezmála 40 tisíc korun).
"Každou sezonu řešíme, že bychom mohli vydělat mnohem víc peněz. Třeba kdybychom místa na stání předělali na sektor k sezení," přiznal před třemi lety generální ředitel Dortmundu Hans-Joachim Watzke. "Proč bychom to ale dělali? Přišli bychom tím o mladé fanoušky. Německo je v tomto ohledu mnohem romantičtější než třeba Anglie," dodal šéf klubu.
Plejáda hvězd
Není to tak, že by bundesliga za nižší cenu lístků postrádala kvalitu. Kluby se opírají o silné sponzory - mnichovský mistr o kontrakt s Deutsche Telekom (30 milionů eur ročně), o deset milionů eur méně dostává Wolfsburg od automobilky Volkswagen. Schalke 04 se pyšní smlouvou s plynárenským gigantem Gazprom, rivalové z Borussie zase spolupracují s chemičkou Evonik. Nejnadupanějším kádrem se pyšní Bayern, za něhož hrají hvězdy jako Robben, Ribéry, Lahm či Neuer.
V Dortmundu, jenž se bude muset nově obejít bez úspěšného trenér Jürgena Kloppa, válí Reus a Hummels. Wolfsburg láká na De Bruyneho se Schürrlem, za Schalke se rve Huntelaar a Draxler a dalo by se dále dlouze pokračovat. Pro české fanoušky je velkým lákadlem i fakt, že v místní soutěži působí nejvíce českých fotbalistů ze čtyř nejprestižnějších evropských lig. Loňskou osmičku nově doplnili exsparťanský bek Pavel Kadeřábek a jihlavský odchovanec Jan Kliment, který zazářil na mistrovství světa jednadvacítek (viz Češi v bundeslize).
Pozor na hochštaplery
Na německou bundesligu se vyplatí jet na vlastní pěst. Z Prahy se nejdříve dostanete na hřiště nováčků z Ingolstadtu (342 km), poté na Herthu Berlín (357 km), Bayern Mnichov (385 km), Augsburg (408 km) a Hoffenheim (476 km).
Kromě Bayernu, Borussie a Schalke, kde je po lístcích největší poptávka, se s předstihem dají většinou zajistit lístky přímo od klubu. U výše zmíněných tří velkoklubů lze nakoupit vstupenky přímo od držitelů permanentních vstupenek, kteří se rozhodnou zápasu neúčastnit. Obchoduje se s nimi třeba na tolerovaném černém trhu na serveru viagogo.com.
Zájezdy nabízejí i některé česko-slovenské cestovní kanceláře, vyplatí se ale hledat nabídky různých cestovek a zároveň si zjistit dostupnost lístků nejprve přímo v Německu. Jeden příklad za všechny. Získat lístky na Bayern je pro obyčejného člověka prakticky nemožné. "Existuje šance sehnat je před stadionem, ale mnohem dražší. Obyčejný fanoušek, co si neplatí klubové členství a není součástí fanklubu, nemá prakticky šanci se k lístkům za prodejní cenu dostat," ví předseda československého fanklubu německého Bayernu (bayernmnichov.cz) Vojtěch Beránek.
Celosezonní permanentka do sektoru stání oficiálně stojí 140 eur, tedy přibližně 3780 korun. Nejmenovaná cestovní kancelář však nabízí stejná místa v rámci zájezdu na jediný zápas (včetně dopravy) za 8 tisíc korun. A to se rozhodně nevyplatí.