Vždy se vrátíme silnější. Často užívané heslo Manchesteru United, které po dlouhá léta nebylo prázdnou frází, ale čirou fotbalovou realitou. Defenestrace na Old Trafford však zapříčinila, že tato slovní berlička už není tak silná, jako bývala dřív. Po vyhození trenéra Davida Moyese najednou nikdo neví, zda se nad rudou částí průmyslového města blýská na lepší časy, nebo začíná nové období slavného klubu, kde už žádný manažer nebude mít svou budoucnost jistou.
Drtivá většina vidí za neúspěchem Manchesteru United jediné - odchod Sira Alexe Fergusona do fotbalové penze. Jenže tak jednoduché to není. Bodrý Skot dost dobře věděl, kdy je nejlepší čas říci dennodenní rutině sbohem. Loučení na vrcholu bylo epické. Glorifikovaný Ferguson však tušil, že v jeho klubu je něco špatně. Stárnoucí kádr začal s postupem let ztrácet krok se světovou špičkou, američtí majitelé, rodina Glazerů, pouštěli "chlup" na posily asi tak ochotně, jako peruánský naháč.
Balík peněz, jejž dostal Fergusonův vyvolený nástupce David Moyes, postupnému pádu příliš nepomohl. Samozřejmě, na neúspěch měl podstatný vliv i nově příchozí manažer, jenž po celý rok vymýšlel tak účinnou taktiku, že ji nakonec nepochopili fotbaloví experti, fanoušci, ani samotní hráči. Tříletá doba hájení v rámci šestileté smlouvy najednou nic neznamenala. Moyes byl ze dne na den vyhozen.
Nová doba!
"Tohle je moderní doba, tradice jde stranou. Věřil jsem, že vedení dá manažerovi šanci. Nikdy jsem nechápal jiné kluby, kteří podepíší manažera na čtyři roky a po deseti měsících ho odvolají," kroutila hlavou klubová legenda a nynější komentátor televizní stanice Sky Sports Gary Neville. A další legendy Manchesteru United mu přitakávají.
Moyesovi však nebylo nic platné ani "Fergieho slovo Boží", které drtivá většina příznivců západoanglického klubu vyslyšela a za novým manažerem skálopevně stála. Slyšet jej však přestali majitelé. Rodina Glazerů totiž nastraží uši jen při slovech: zisk, burza, splácení dluhů. Těch, které na klub s jeho koupením převedli. Ačkoliv z Manchesteru United udělali během několika let opravdový marketingový kolos, fanoušci jim dodnes nemohou přijít na jméno. A oprávněně mají strach.
"Podobná krize se odehrává i v jejich druhém klubu (Tampa Bay Buccaneers, tým americké NFL hrající americký fotbal, pozn. aut.), který je momentálně po neúspěchu v lize na kolenou. A to jenom kvůli rozhodnutí rodiny Glazerových," připomíná hlavní mluvčí fanoušků Manchesteru United Sean Bones. Fanoušci volají po neunáhlených rozhodnutích, dlouhodobé koncepci a stálici v čele slavného klubu. Jenže pak je tady newyorská, londýnská, hongkongská burza. Na dlouhodobé experimenty nemají Glazerovi čas.
Z fotbalového bezvědomí se tak musí United ihned probudit. Klub už nyní, kvůli neúčasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů, přichází o miliony liber a ztrácí svou hodnotu. Existují tak jen dvě cesty, po které se v létě Rudí ďáblové mohou vydat.
Pátrání po Evropě
Kdo jiný by mohl klub na kapačkách dostat z bryndy, než ti nejostřílenější manažeři, co by mohli malátnému týmu rychle vrátit puls. Není divu, že sázkové kanceláře nejvíce favorizují nizozemské Louise Van Gaala, jenž prý po letním mistrovství světa opustí reprezentační tým své rodné země. Jenže trenérovi, kterému prý musí vykat i někteří rodinní příslušníci, táhne na 63. narozeniny. Kdo ví, jak dlouho bude chtít ještě u fotbalu zůstat.
Bookmakeři dávají solidní naděje také Italovi Carlu Ancelottimu. Ten v současné době vede Real Madrid. Majitelé Manchesteru United by se museli pořádně plácnout přes kapsu, aby trenéra ze španělského klubu vykoupili. Dortmundský Jürgen Klopp úvahy o opuštění Německa popřel. A pak je tady černý kůň z Pyrenejského poloostrova. Diego Simeone zazářil s Atléticem Madrid, ve 42 letech má vše před sebou. Mínusy? Neumí anglicky a byl by podobným riskem, jako angažování Davida Moyese.
Sázka na legendy
Na pohled romantická, avšak také úsporná možnost. Do konce sezony povede klub Ryan Giggs, který ještě letos za tým nastupoval jako hrající asistent trenéra. Společnost mu budou dělat další parťáci z výtečného mládežnického ročníku 1992 - Paul Scholes, Phil Neville a Nicky Butt. Tři zbývající ligové zápasy jsou hodně málo na to, aby přesvědčili vedení, že svůj milovaný klub dokážou vést tou správnou cestou.
Jenže právě tady může opět pomoci legendární Ferguson, jenž by měl mít při volbě nového manažera opět své slovo. "Ryan Giggs se jednou určitě stane manažerem. Je moudrý a hráči ho vždy respektovali," popsal přednosti čtyřicetiletého Velšana Ferguson ve své autobiografii. Giggs zná klub jako své kopačky, působí v něm od mládí, za A-tým si poprvé zahrál před 24 lety. Má mentalitu vítěze i v sobě zakořeněnou píli, kterou dokáže přenášet na ostatní.
Podobně jsou na tom také Ole Gunnar Solskjaer či bratři Nevillové, další možní aspiranti na horké křeslo na stadionu Old Trafford. Nikde ale není psáno, že z těchto hráčů vyrostou noví Guardiolové, co ze hřiště během chvíle naskočí za kormidlo fotbalového velkoklubu. A budou úspěšní.
Ať už si majitelé Manchesteru United vyberou jakoukoliv volbu, půjde o další risk, který se opět nemusí vyplatit. Ostrovní tradice, zakládající si na podpoře manažerů, už je v mnoha týmech dávnou minulostí. Zapomene se na ní také na stadionu Old Trafford?
Romantika, nebo mamon? Rudí ďáblové na křižovatce
23. 4. 2014
Obavy. Fanoušci Manchesteru United se bojí o budoucnost svého klubu.
Autor: Marek TáborskýFoto: ČTK/AP , ČTK/EMPICS/Mike Egerton