Van Gaal králem i klaunem, Wenger asi odjel na ryby

2. 9. 2015 07:00
Trenér Louis Van Gaal.
Trenér Louis Van Gaal.

Anglie se v posledních dnech proměnila ve velké tržiště. V úterý se měly totiž zavřít "krámy" a pro týmy z fotbalové Premier League to byla poslední možnost, jak někoho pro sebe urvat, nebo naopak zbavit "nepotřebných". Kdo se v posledních 48 hodinách pasoval do jaké role, a kdo naopak hrál mrtvého "brouka"?

Že tohle přestupové okénko opravdu stálo za to, potvrzuje i nový rekord v utracených financích. Kluby už půlhodiny před konečným termínem překonaly historické maximum částkou 858 750 000 liber a jejich utrácení stále nebylo u konce. Ještě pořád chybělo pár minut. A tak se činily. Nebylo však nouze i o humorné historky a "truc" reakce některých "nechtěných". 

Manchester United - Král i klaun

Kdyby nebylo "krále přestupů" manažera "Ďáblů" Van Gaala a jeho realizačního týmu, byla by to vlastně na Ostrovech velká nuda. Právě on a kolektiv kolem něj rozdával karty na trhu, nakupoval zdánlivě bez rozmyslu, dal na výprodeje, občas přihlédl ke kvalitě, zbytečné hráče posílal do "bazaru" a při všech transferech doufal, že narazí na nějaký ten nevybroušený klenot. Dokázal obecenstvo i pobavit. A to když pozdě odeslané dokumenty (údajná chyba španělského velkoklubu, pozn. red.) zastavily miliardovou transakci mezi United a Realem.

Hned se vyrojilo množství spekulací, kdo za to vlastně mohl, anebo naopak nemohl. Vinu si přehazovaly obě strany jako horký brambor. Výsledkem bylo setrvání uraženého brankáře De Gey ve Van Gaalově výběru, to samé potkalo ovšem i jeho kostarického protějška Navase z Realu, který se měl stát bonusem k nemalé finanční částce putující na Old Trafford. Samozřejmě se okamžitě ozvali i vtipálci s vysvětlením, jak se to mohlo opravdu stát. A tak nakonec za viníka byla označena kočka žeroucí faxy nebo už v současné době zastaralý software Windows 95. Kde byla schovaná pravda, se ale pravděpodobně nikdy nedozvíme. 

Za "pět minut dvanáct" se nakonec Van Gaal  přeci jen blýskl. Jen nešlo o brankáře De Geu. V posledních chvílích dotáhli "Ďáblové" přestup talentovaného Anthonyho Martiala. Talentovaný ofenzivní štírek z Monaca je považován za nového Henryho, a v to doufá i vedení Manchesteru. Vysázelo za něj totiž v přepočtu 1,3 miliardy korun, což není zrovna malá částka. Naplní mladík očekávání, nebo se stane za rok dalším členem klubu "nechtěných" ? 

Arséne Wenger.Arsenal - DJ Ticho

Kolem "Kanonýrů se toho namluvilo, jak tomu bývá zvykem, spousty. Hlavně fanoušci volali po ofenzivní posile a experti s nimi souhlasili. Současná muška "Gunners" je totiž až příliš vychýlená a bez pomoci soupeřů by jejich bilance byla asi hodně žalostná. Dvakrát je totiž spasil vlastní gól, na což se logicky nedá dlouhodobě spoléhat. A tak padala jména jako Jarmolenko, Ibrahimovič či Cavani. 

Co na to manažer Wenger? Nechalo ho to klidným a nikoho by asi nepřekvapilo, kdyby si v úterý vybral dovolenou a jel k Temži na ryby. 

Chelsea - Potichu bez humbuku

Opačným způsobem než Arsenal se v úterý prezentovala Chelsea. A to i přestože o ní nebylo skoro slyšet. Proč? Tentokrát nepolíčila na žádnou velkou hvězdu, ale především se soustředila na vhodné doplnění kádru i vkladu do budoucna. Obranné řady tedy posílil po neúspěšném lanaření Johna Stonese jiný obránce.

Z Nantes přišel za "pár" liber šestadvacetiletý Papa Djibolodji, který v minulé sezoně patřil dokonce k nejlepším zadákům francouzské ligy. Stál na Chelsea "pouhých" 2,7 milionů liber. Ani další posilou nebylo příliš známé jméno. Michael Hector možná i proto zatím bude nadále hostovat ve svém bývalém působišti v Readingu. 

AFC Bournemouth - Nakupuje po "bazarech" 

Nováček, který se na poslední chvíli nebál vystrčit růžky, a chopil se příležitosti. Je o něm známo, že oproti slavnějším konkurentům z Premier League disponuje s mnohonásobně menším rozpočtem. Ale ani toho nedokázalo odradit od nákupní horečky podobné té, která panovala u jeho konkurentů. 

Rohový praporek "Bournemouth".

A tak v poslední možný den přišel zkušený kanonýr z Crystal Palace Glen Murray a z hostování se vrátil Joe Benett, jenž si toho v nejvyšší lize také odehrál své. Jako poslední rozšířil jeho řady talentovaný hráč River Plate Tomas Andrade, kolem něhož se v minulosti točily i jiné týmy z Anglie. Snažil se i o útočníka Edera ze Sampdorie Janov nebo o De Guzmána, ale ani v jednom případě se AFC už nepoštěstilo, přesto mohl být jeho managment spokojený. Podobně na tom byl i další nováček z Norwiche, který těsně před závěrečnou uzávěrkou představil Matta Jarvise a Mbokaniho. Naopak z něj odešel Bradley Johnson. 

Berahino se postavil na hlavu

O Saida Berahina měl velký zájem Tottenham a dlouho to i vypadalo, že mu přestup z WBA do lepšího klubu vyjde. Nestalo se tak. Předseda West Bromu Jeremy Peace si totiž umanul, že svou hvězdu udrží. A to navzdory nezájmu hráče setrvat. To samozřejmě nezůstalo bez odezvy a hned poté, kdy byl trh uzavřen, si mladý útočník vylil zlost na sociálních sítích. Oznámil, že za WBA už nikdy nenastoupí. Podle Sky Sports se obě strany následně dohodly, k přesunu by mohlo dojít v lednu. Takže trucování bylo asi úspěšné. 

Navrátilci

Aaron Lennon je stálicí Premier League a po deseti letech strávených v Tottenhamu změnil dres. Nejdříve jen v rámci hostování a v úterý i nastálo. Cena za přestup do Evertonu, kam se vrátil právě z jarního hostování, nebyla uvedena. Jiný druh návratu zvolil Alex Song, který přišel z Barcelony na hostování do West Hamu. Díky tomu se vrátil do soutěže, kde si kdysi v barvách Arsenalu udělal dobré jméno. Bude se mu dařit stejně jako v minulosti a pomůže mu působení u "Kladivářů" k návratu do Španělska? 

Autor: - mar -Foto: ČTK , ČTK/EMPICS/Steve Drew

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ