Africký míč je divný. Jabulani jako hopík
12.06.2010 10:56 Poznámka
Je to snad každé mistrovství. Hráči si stěžují na míč. Až kuriózně moc. Je málo kulatý, hodně kulatý, "umělohmotný", lehký, těžký, tvrdý, měkký. Ne. Vždyť to jsou přeci nesmysly. Říkal jsem si. Říkal.
Měl jsem možnost vyzkoušet předešlé modely míčů pro světové šampionáty. Teamgeist (Německo 2006) nebo Fevernova (Jižní Korea a Japonsko 2002) mně přišly naprosto normální. Samozřejmě je to dáno i tím, že mé fotbalové umění se dá přirovnat k nepovedenému venčení psa, ale i tak - míče prostě byly v pohodě.
A tak řeči před šampionátem v JAR o balonu jménem Jabulani zapadly do rezervních šuplíků důležitosti mé hlavy. Ne, prostě jsem jim nevěřil. Míč kritizovala řada hvězd - vlastně všichni, kdo nemají smlouvy u Adidasu, který míč vyrábí. Brazilský útočník Luis Fabiano řekl, že "se chová nadpřirozeně", italská brankářská hvězda Gianluigi Buffon pak dodává: "Je ostuda, že se s něčím takovým hraje."
ČTĚTE TAKÉ: Naštvaný Casillas: Míč pro mistrovství světa je strašný
Nedvěd v Praze předvedl míč pro MS, jmenuje se Jabulani
Naopak třeba Petr Čech říká, že je africký míč skvělý (u Adidasu má pětiletou smlouvu na 100 milionů korun).
Po prvních dvou zápasech musím říct: Petře, ne. Jabulani je hrozný. Viděli jste ten neuvěřitelný odskok? Kolikrát se stalo, že balon letěl k hráči, který jej ale naprosto neodhadl a neposedný Jabulani ho přeskočil. Velký problém měl třeba i francouzský brankář Hugo Loris, který kvůli megaodskoku škrtnul v zápase proti Uruguayi míč jen horní částí rukavic a málem si dost zavařil.
Navíc ta kulatá věc je celkově taková neposedná, pořád někam skáče, odskakuje, nedrží pevně na zemi... Dost zvláštní chování. Je jen otázkou času, kdy hopíkové vlastnosti Jabulani míče zaviní gól.
Až fetišistická snaha o inovaci a modernizaci zásadního fotbalového předmětu přinesla v tomto případě kop (spíše hop!) do autu.
Foto: Adidas
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.