Mistrovství světa v přepadávání: krvavá Afrika straší
10.06.2010 07:30 Původní zpráva
Kudy chodí, prohlašuje populární televizní komentátor Jaromír Bosák: "Mistrovství světa v Jihoafrické republice se nedohraje, uvidíte." Přehnaná slova? Asi ano. I když je pravda, že normalizovaná životní pravidla pro JAR jsou tak trochu jiná - když autem, tak obrněným, když na ulici, tak s neprůstřelnou vestou.
Ano, i tohle je asi trochu přehnané, stejně jako Bosákův radikální názor. Ale pro obraz toho, jak to také může vypadat v dějišti jedné z nejnavštěvovanějších a nejsledovanějších akcí na světě jeden krátký příběh: "Rána. Ani jsem se nestačil vzbudit a měl jsem zbraň na zátylku. A říkal si, že teď umřu. Postavy bloudily pokojem. Pak mi jen lupiči řekli, ať jsem ticho a dál spím, nikomu nevolám. Čekal jsem do denního světla se strachem, který bych nepřál nikomu."
ČTĚTE TAKÉ: Fotbalovou horečku na Slovensku brzdí ničivé záplavy
Žádné sandály ani sex. I tak bojuje Anglie proti prokletí
V Evropě bývá "opicí". Eto´o věří v africkou změnu
Zvuk afrických fotbalových trubek bolí a svět je nesnáší
To jsou slova portugalského novináře Antonia Simoese. V JAR byl pouhé dva dny a už jej okradli. V pět ráno se vloupali lupiči do jeho pokoje, kde spal společně s portugalským a španělským kolegou - a ukradli všechno, co šlo. "Drahé fotografické vybavení, pasy, mobily, notebooky, všechno je pryč, ale naštěstí žijeme," oddechl si Simoes na webu aipsmedia.com.
Novináři bydleli na jednom z oficiálních žurnalistických míst - na jakési farmě u Johannesburgu. "Nechápu, jak nás mohli dát zrovna sem. Žádná security, zábrany, neskutečné," nevěří Simoes.
Okradli ho na ulici
Je to jen další varování. Žurnalisté z Pyrenejského ostrova navíc nejsou první zástupci médií, koho okradli. O věci přišel na začátku července také australský televizní štáb, v neděli byl na ulici okraden jihokorejský reportér.
Média přitom na podobných velkých akcích mají "zvláštní" status, žijí v jakémsi akreditovaném vakuu relativního bezpečí, jsou chráněni a obstaráváni daleko více, než "normální" fanoušci. Ti se přitom do JAR teprve sjíždějí a těžko říct, jak bude situace vypadat pak.
V zemi mají totiž happening nejen fotbalové hvězdy z celého světa, ale rovněž lapky z široširého afrického kontinentu. JAR sice do bezpečnostních opatření nalila přes 130 milionů dolarů (více než 2,5 miliardy korun), ale statistiky vražd (50 denně) i loupeží (tisícovky denně) jsou neměnné.
"Nebojím se, že se něco stane. V ulicích bude rozmístěno 41 tisíc policistů, v pohotovosti budou stovky vojáků," uklidňuje svět policejní šéf JAR Vishnu Naidoo. "Naprosto tomu nevěřím," dodává Simoes, ten okradený novinář.
Teroristé i mládež ze slumů slibují "akci"
Strach je na místě. Akci se chystala navštívit dokonce i al-Kajda, saúdskoarabský terorista vedený druhým nejvyšším mužem organizace Amánem Zavahrím byl ale chycen. Chtěl zaútočit na nizozemský (kvůli výrokům extrémní pravice v zemi) nebo dánský tým (karikatury Mohameda v tisku).
ČTĚTE TAKÉ: Na jihu Afriky zahynuly mladé turistky
Nepovedlo se. Přesto kromě zmíněných lapků, kteří rozhodí své loupežné sítě přes všechny sektory země, které půjdou "vyždímat", je právě teroristické nebezpečí dalším důvodem k obavám. V Africe je spousta radikálních organizací, třeba chudá sekce z vládního Afrického národního kongresu - takzvaná extrémní mládež. Lidé ze slumů slíbili "zbořit Johannesburg" za to, že mimo jiné mají od vlády toalety bez zdí. Od malých bojůvek pak vede cesta k organizacím typu al-Kajda.
I proto třeba bude utkání Anglie-USA nejstřeženějším fotbalovým zápasem v historii mistrovství světa.
Tak snad se šampionát alespoň dohraje...
ČTĚTE TAKÉ: Nejlepší pivo šampionátu? Prý srbský Jelen
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.