Žádné sandály ani sex. I tak bojuje Anglie proti prokletí
09.06.2010 07:30 Původní zpráva
Už 44 let čeká země, v níž se zrodil fotbal, na zlatý triumf ze světového šampionátu. Anglie si od roku 1966, kdy turnaj ovládla, nezahrála ani finále. V Jihoafrické republice je hrdý Albion pasován na jednoho z favoritů. Jako vždy. Dopadne to "jako vždy"?
Ty zlaté vzpomínky už jsou černobílé, zaprášené, zažloutlé.
Anglický titul z roku 1966 je mementem kolébky kopané. I když - dodnes se spekuluje, zdali byl první a poslední triumf vlastně oprávněný.
Vraťme se do minulosti, než budeme odhadovat jihoafrickou budoucnost. Finále roku 1966 ve Wembley. Anglie se raduje. Porazila Německo 4:2 po prodloužení (základní hrací doba končí 2:2).
V prodloužení dochází k situaci, jež se stává jednou z nejdiskutovanějších ve fotbalových dějinách. Hurst, jenž ve finále střílí celkově tři branky, po otočce na hranici malého vápna napálí míč do břevna, od něhož se balon odrazí těsně za brankovou čáru - nebo ne? Každopádně balon je ještě odkopnutý německou obranou. Byl to gól? Ano? Ne?
Nejistý sudí běží na poradu ke svému asistentovi, který mu radí, aby gól uznal. Otřesení Němci přísahají na své rodiny, že míč za čárou nebyl. A pak nejsou schopni vzdorovat a Hurst jim o dvacet minut později uděluje závěrečný knock-out.
ČTĚTE TAKÉ: Rozpaky nad rozhodčím. Anglii s USA odřídí "korupčník"
Nevybroušené klenoty čekají na svůj lesk. Přijde v Africe?
Snad ta zlatá kontroverzní radost vrhla na Anglii prokletí budoucnosti. Snad ji gól-negól narýsoval osud dalších generací. To, co dokázala parta okolo Hursta, už žádná jiná nezopakovala. Tedy - zatím.
Kletba čeká na zázrak
Sumarizace posledních tří mistrovství by se dala vlastně zkomponovat v jeden příběh. Hlavní roli by hrály úlety hvězd, penaltová smůla a nenaplněné ambice.
Na světovém šampionátu v roce 1998 skončili Angličané už v osmifinále. Při penaltovém rozstřelu nestačili na Argentinu. David Beckham se stal po utkání zřejmě nejnenáviděnějším fotbalistou Anglie. Byl faulovaný Diegem Simeonem, faul mu oplatil a dostal červenou kartu. Mnozí se domnívali, že právě tento okamžik pomohl vyřadit Anglii z turnaje.
Na mistrovství světa 2002 v Japonsku a Jižní Koreji skončila Anglie před branami bojů o medaile o kolo dál - ve čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Erikssona (nyní kouč Pobřeží Slonoviny) podlehli Brazílii 1:2.
Čtvrtfinálová překážka ukončila i anglickou pouť šampionátem v Německu v roce 2006. Po bezbrankové remíze vypadli Angličané opět s Portugalskem. A opět na penalty. A zase po červené estrádě. Wayne Rooney, od kterého se hodně očekávalo, na sebe strhl pozornost jen svým faulem na Ricarda Carvalha a následnou červenou kartou. Anglie tak hrála hodinu o deseti. Penalty byly jasnou záležitostí horkokrevných Portugalců.
Anglický buldoček pod lupou
Úlety hvězd, penaltová prokletí... Snad je to všechno pryč, věří angličtí fanoušci.
Na cestě za triumfem se bude Anglie spoléhat především na toho zlobivého chlapce "z roku 6" Wayna Rooneyho, jenž v dresu Manchesteru United nasázel za tuto sezonu 34 branek. V národním mužstvu ale jeho brankostroj skřípe. Za posledních osm zápasů skóroval jen jednou.
Tento anglický buldoček je obrazem anglického charakteru. Ztělesnění živosti, síly, pýchy a odhodlání. Bulldog znamená "býčí pes", je symbolem "krásné ošklivosti". Stejně jako ryšavý Rooney. Na hrotu mu bude zřejmě sekundovat další kanonýr s postavou boxera Emile Heskey. Na svou šanci bude čekat i sehrané duo z Tottenhamu Crouch - Defoe. Ofenzivní sílu závidí Capellovi snad i v jeho rodné Itálii.
Bude Capellova kapela vyhrávat?
Anglie má v JAR uspět přesto, že na jaře přišla kvůli zranění o někdejšího kapitána týmu Davida Beckhama a na poslední chvíli ztratila i dosavadního kapitána Rio Ferdinanda.
Fanoušci věří trenérovi Fabiu Capellovi. Zvláštnímu svérázovi, jenž sází na taktiku, přísnou morálku a mentální trénink. "Je důležité trénovat svou mysl. Najít sebevědomí, vytvořit dobrou partu a chuť vítězit," říká Capello, který podle anglických médií vrátil národnímu týmu hrdost, ztracenou v roce 2008, když se tým nekvalifikoval na EURO.
Fabio Capello je nekompromisní kouč. Jeho metody ale přinášejí úspěchy. Titul vyhrál se všemi týmy, které vedl. S AC Milán, Realem Madrid, Juventusem i s AS Řím. V anglické reprezentaci zavedl až spartánskou výchovu. Jako příklad poslouží historka ze soustředění anglické reprezentace v rakouských Alpách. Útočník Peter Crouch si vyšel na procházku kolem hotelu jen v sandálech. Pozornému Capellovi jeho "přestupek" neunikl a snajprovi Tottenhamu pořádně vyčinil. Prý je to neslušné a nehodné chování reprezentanta Anglie. "Neměl jsem boty, protože mi z letiště nedorazila zavazadla. Co jsem měl dělat?" omlouval se vytáhlý útočník.
Žádné mobilní telefony u oběda. Na minutu přesná dochvilnost. Oblečení přesně podle vzoru. A... zákaz sexu při šampionátu. Radovánky se ženami a stoprocentní výkony na hřišti? Neslučitelné. Alespoň podle Capella. "Tato pravidla tu nejsou kvůli mně, ale kvůli respektu hráčů jednoho k druhému," říkává Capello. "Atmosféra je o dost vážnější než za kouče Erikssona," přiznal útočník Crouch s tím, že si občas připadá sledovaný jako v nějaké televizní reality show.
ČTĚTE TAKÉ: Španělé pod tíhou kritiky. Za titul si vydělají nejvíc
Poslední šance pro zraněného Robbena. Stařičký léčitel
Capello má však anglickou veřejnost na své straně. Těsně před šampionátem odolal vábení vítěze Ligy mistrů z Interu Milán a prodloužil u reprezentace Albionu smlouvu až do Eura 2012. Ročně si přijde na 8,8 milionu eur, což z něj dělá nejlépe placeného kouče na světě. Jen pro porovnání, kouč Nigérie Shaibu Amodu vydělá za rok 125 tisíc eur.
"Anglie má konečně prvotřídního trenéra. Myslím, že budeme předvádět skvělý fotbal, ale nejsem si jistý, zda vyhrajeme. Nejsme favorité," tvrdí fotbalová legenda Bobby Charlton. "Velkou hrozbou bude Argentina, Španělsko a také zarputilí Němci. Ale všechno je otevřené, jistě se dočkáme překvapení. Obzvláště v takové zemi, jako je Jihoafrická republika," dodává Charlton.
Anglie vstoupí do turnaje v sobotu proti Spojeným státům. Podle pořadatelů by to měl být nejstřeženější duel v historii šampionátů. Cesta v anglických botech vítězství, nikoliv žádných sandálech, začíná.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.