Hokejový rok 2014
Ruský sen zhatili Kanaďané, Češi skousávali rok bez medaile
26.12.2014 10:00 Původní zpráva
Hokejový rok patřil mezi ty na piedestal povýšené. Důvod? Jednoduchý. Soči. Ke sledovaným turnajům jako je tuzemská extraliga, zámořská NHL a mistrovství světa se přidal turnaj na ZOH, po němž slavila Severní Amerika. Hokejový rok znamenal konec Aloise Hadamczika u národního týmu, comeback Vladimíra Růžičky, debut 18letého Davida Pastrňáka v NHL (nejmladší hráč ligy!) či druhý titul mistra domácí soutěže pro žlutomodrý Zlín. Pojďme si společně 4 klíčové události hokejového roku 2014 chronologicky a s odstupem společně připomenout.
1. ZOH - Rusové zklamali, Kanada potvrdila monopol
Během dvanácti dnů od 12. do 23. února 2014 se pozornost všech hokejových příznivců po celém světě koncentrovala do dvou arén. Do haly Bolšaja ledovaja arena, kde úřadovali domácí Rusové, a do Šajba areny. Tam byla středem pozornosti později zlatá Kanada. Oproti předchozím ZOH turnaj v Soči atraktivitou řady zápasů spíše zklamal. Přesto nabídl několik nezapomenutelných utkání v čele s nájezdovou bitvou Ruska proti jedinému muži - mladičkému Američanovi T. J. Oshiemu. Ten nakonec přiřkl mj. i symbolicky nesmírně cenné vítězství Američanů na ruské výsostné půdě.
Turnaj v přímořské Soči hrálo 12 týmů. Nepřekvapili Kanaďané, kteří ze šesti zápasů pět vyhráli, jedno utkání ovládli v prodloužení (celkové skóre 17:3). Zaslouženě tak obhájili zisk zlata z domácího turnaje. Druhé místo Švédů taktéž nikoho nepřekvapí, zklamání naopak panovalo v týmu "až" čtvrtých Američanů. Mluvíme-li o "zklamání Amíků", těžko potom hledat správná slova pro pocity pátých Rusů. Ti propadli zcela. Krátce připomeňme český tým, který z pěti zápasů dva vyhrál a tři ztratil (2:4 Švédsko, 4:2 Lotyšsko, 0:1 Švýcarsko, 5:3 Slovensko a 2:5 USA). Posléze na svou funkci rezignoval hlavní trenér Alois Hadamczik.
Asi největší pozitivní překvapení turnaje bylo celkové sedmé místo Slovinců, měli stejnou bilanci výher/proher jako český tým. Zklamali naopak poslední Norové (0 bodů) a předposlední Slováci (0 výher a 1 bod). V Soči si zapískali i dva čeští hlavní sudí - Antonín Jeřábek a Vladimír Šindler. All Star tým pak měl takovouto podobu: Lundqvist (SWE) - Karlsson (SWE), Doughty (CAN) - Selänne (FIN), Kessel (USA), Granlund (FIN). Nejužitečnějším hráčem pak byl dekorován finský mág Selänne, který, mj., svým gólem pomohl vyřadit Rusy v třaskavém čtvrtfinále.
2. Extraliga - Zlín mistrem, Jandač znovu neúspěšný
Ročník 2013/14 byl pro tři týmy výjimečný. Pro Spartu, která těšila oko každého, kdo má rád hokej. Základní část patřila jen jí, z 52 zápasů 34 vyhrála, v základní hrací době padla jen 11 krát (celkové skóre 208:100). Výjimečný byl i poslední Chomutov. Ten pokořil rekord v počtu prohraných zápasů v řadě, sezonu navíc zakončil sestupem do druhé nejvyšší soutěže. No a třetím výjimečným týmem je přirozeně mistrovský Zlín. Berani skončili čtvrtí po základní části, v play-off se pak jejich síla projevila naplno.
Ve čtvrtfinále padl za oběť žlutomodré jízdě hradecký Mountfield (2:4 na zápasy), v semifinále pak silný Třinec (2:4). Finálová série pak byla až nečekaně jednoznačná. Brněnská Kometa v semifinálovém souboji sice porazila Spartu (4:3), to jí ale stálo značné množství fyzických sil. Možná i proto modré dresy ve finále nestíhaly a padly (25. duben 2014).
V průběhu sezony byli od svých týmů vyhozeni trenéři Richard Žemlička (Karlovy Vary), Vladimír Jeřábek (HC Verva Litvínov), Jiří Čelanský (Piráti Chomutov), Zdeněk Vojta (Rytíři Kladno) a Josef Turek (znovu Piráti Chomutov). Zmiňme i ty individuality, pro které byla sezona úspěšná. Petr Ton se stal nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem sparťanské historie, zároveň si vystřílel korunu pro krále ligových střelců probíraného ročníku, vyhrál i kanadské bodování ligy. K tomu je každý komentář zbytečný. V play-off pak posbíral nejvíce bodů muž nejpovolanější - kapitán vítězného Zlína Petr Čajánek.
3. MS v Bělorusku - Slabá náplast pro Rusy
Mistrovství světa v "olympijské" sezoně je vždy až na "druhé koleji". Soupisky nejsou tak nadupané a prestiž snížená. Jméno vítězného celku je ale do historie turnaje vyryto stejně velkým písmem, jako šampiónů předchozích. Rusové si po výbuchu na domácím olympijském turnaji o něco málo zvedli náladu, když z 10 zápasů všechny vyhráli a tým kapitána Alexe Ovečkina slavil zlato (25. květen 2014). Svou aktuální sílu po Soči potvrdilo severské duo Finsko - Švédsko, které obsadilo druhé a třetí místo.
Český tým nově pod vedením Vladimíra Růžičky v základní skupině nepřesvědčil. Z 7 zápasů vyhrál v základní hrací době jen 2 (Itálie a Norsko). Čtvrtfinálovou branou sice prošel díky výhře 4:3 nad mladými Američany, porážky v semifinále s Finy (0:3) a v boji o bronz se Švédy (0:3) ale dojem z turnaje pořádně znechutily. Pozitivně naopak překvapili osmí Francouzi či sedmí Bělorusové (celkem 16 týmů). Ti na domácím turnaji s trochou nadsázky vybojovali vítězství nad týmy mimo TOP 6 (USA, CAN, SWE, FIN, RUS, CZE).
Kdo ví, jak by pro Rusy dopadl olympijský turnaj, kdyby byl trenérem Olegs Znaroks. Ten se funkce ujal před MS, které ovládl s nebývalou suverenitou. Rusové pod jeho taktovkou excelovali, zářili. O 100% vítězné bilanci už řeč byla (10 zápasů z 10ti), za zmínku stojí ale i celkové skóre - 42:10. (pro lepší srovnání - české skóre: 24:27, skóre stříbrných Finů: 26:22). Velké jméno si udělal mladík Viktor Tichonov z Petrohradu, který ovládl kanadské bodování turnaje, byl zvolen nejlepším útočníkem a nechyběl ani v All Star týmu.
4. NHL, Stanley Cup - Královská nadvláda Králů
Boston se 117 body vyhrál základní část, play-off překvapivě vybojovaly i týmy Colorada či Columbusu. Do bojů o Stanley Cup se naopak překvapivě neprobojovaly sestavy Vancouveru, Washingtonu nebo kolabujícího Toronta, které nezvládlo závěr. Play-off ale patřilo úplně jinému týmu - Los Angeles Kings. Černobílí si nejprestižnější týmovou trofej bezezbytku zasloužili. Posuďte sami.
V prvním kole vedlo Hertlovo San Jose už 3:0 na zápasy, přesto s L. A. vypadlo. Kings byli na pokraji vyřazení i ve druhém kole, kdy měl Anaheim mečbol při vedení v sérii 3:2. Taktéž padl. Ozdobou celé sezony zámořské soutěže bylo finále Západní konference mezi L. A. a Chicagem, to mělo ale letos smůlu. Ve finále se týmu kapitána Dustina Browna postavil překvapivý soupeř. V Čechách oblíbený New York Rangers. Ani celek z Manhattanu ale nenašel recept na pozdějšího vítěze (1:4 na zápasy).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.