U hokejistů Hradce Králové skončil německý trenér českého původu Peter Draisaitl. Po sérii čtyř porážek byl v úterý odvolán, jeho nástupcem se stal Vladimír Kýhos. Východočeši čekají už sedm utkání na plný bodový zisk, v extraligové tabulce jsou sedmí. U týmu zůstává asistent Tomáš Martinec a po boku Kýhose bude působit nově i nedávný hráč Hradce Králové Michal Tvrdík.
"V letošní sezoně se nám naše účinkování, výkony a výsledky v extralize nelíbí a jsou za očekáváním. Domníváme se, že máme nejlepší mužstvo za poslední tři roky, tudíž očekáváme odpovídající výkony a výsledky," uvedl generální manažer klubu Aleš Kmoníček v tiskové zprávě.
Po listopadové reprezentační pauze Hradec Králové získal jen pět z 21 možných bodů. Naposledy vedl Draisaitl tým v neděli při domácí porážce s Chomutovem 2:4. "Jsme si také vědomi toho, že nastalá situace a vývoj sezony není pouze věcí trenérů, ale velký podíl na tom mají samotní hráči," podotkl Kmoníček.
Devětačtyřicetiletý Draisaitl vedl Hradec Králové od začátku jeho působení v extralize v roce 2013, kdy se Mountfield s licencí na nejvyšší soutěž přestěhoval z Českých Budějovic. Už předtím vedl jednu sezonu tým na jihu Čech. V první sezoně V Hradci Králové dovedl tým k šestému a v následující k pátému místu.
V létě mužstvo posílili útočníci Jaroslav Bednář, Adam Courchaine, Brian Ihnacak, Bedřich Köhler či obránce Karel Pilař a ambice klubu se zvýšily. "Jsme přesvědčeni o tom, že je potřeba udělat zásadní změnu, abychom požadovaných výsledků a výkonů dosáhli. Peterovi velmi děkujeme za dlouhodobé působení u týmu a za výsledky, kterých s ním v posledních dvou letech dosáhl," uvedl Kmoníček.
Devětapadesátiletý Kýhos, který dříve vedl v extralize Litvínov či Karlovy Vary, byl bez angažmá od konce minulé sezony, kdy skončil i přes zisk bronzu v Kometě Brno. V létě měl nakročeno do Slovanu Bratislava, kam nakonec zamířil Miloš Říha starší.
"Ve hře bylo více variant a my jsme samozřejmě jednali s více kandidáty. Z mnoha objektivních i subjektivních důvodů jsme se nakonec rozhodli pro Vladimíra Kýhose. Nový trenér se bude u týmu hlásit ve středu 2. prosince odpoledne na setkání s hráči," doplnil Kmoníček. Není prý vyloučeno, že vedle Tvrdíka rozšíří realizační tým ještě někdo další.
Hradec Králové je čtvrtým extraligovým klubem, který změnil v této sezoně trenéra. V polovině října v Pardubicích skončili Miloš Říha mladší a asistent Václav Baďouček a tým převzali Richard Král s asistentem Markem Zadinou.
Krátce poté v Karlových Varech Peter Oremus vystřídal Karla Mlejnka, jenž se přesunul do role asistenta. V polovině listopadu rezignoval v Třinci hlavní kouč Jiří Kalous s asistentem Václavem Varaďou a Oceláře převzali René Mucha s Markem Malíkem.