Extraliga šílí ze zámořských hvězdiček, které pomalu ozařují české nebe. Kluby nečekaně levně shánějí za oceánem kvalitní zboží, které by se však s přibývajícím počtem mohlo změnit v záplavu smrtících asteroidů, dopadnuvších na český hokej. Šéf svazu Tomáš Král se ale něčeho podobného nebojí.
Příkladný strašák v ledovém poli přitom není od tuzemských stadionů ani tak daleko, jenom trochu na Západ. Zámořská záplava změnila v 90. letech německý hokej.
ČTĚTE TAKÉ: Divné prozření: zámořský hráč je výhodnější než Čech
Nyní se kanadsko-americká invaze podle všeho chystá na české bitevní pole. Od léta přišlo do extraligových klubů už osm hráčů narozených v zámoří. Tedy víc než za posledních patnáct let dohromady.
Jak se díváte na situaci, kdy do extraligy začínají přicházet hráči ze zámoří?
Jedná se jenom o normální vývoj, který do jiných koutů Evropy dorazil už před několika lety. Cirkulace lidí po dnešním světě je naprosto přirozená.
Dorostenci už limity pro cizince mají |
Extraliga by při zavedení limitů navázala na mládežnické soutěže, kde už v rámci restrukturalizace před touto sezonou byly zavedeny. Co to mimo jiné znamená? Že v extraligových mužstvech mladšího a staršího dorostu může být pouze jeden cizinec, o třídu níže pak tři. V juniorské extralize jsou povoleni dva hokejisté s národností jinou než českou. |
Jejich cena je navíc podle majitelů klubů více než příznivá...
Všude čteme, že jsou levní, to bych však úplně netvrdil. Jde o to, o jakou kategorii hráčů z Ameriky a Kanady se jedná. Zpravidla jsou to hráči z nižších zámořských soutěží či univerzit, protože ti nejlepší samozřejmě působí v NHL. Proto jsou levnější.
Když pocházejí z nižších soutěží, není k zamyšlení, že u nás se jim tolik daří?
Musíme si uvědomit, že celosvětovou špičkou je NHL, kde působí i nejlepší evropští hráči. A tak třeba druhá nejvyšší soutěž v zámoří dosahuje úrovně naší extraligy. Proto by nemělo být překvapením, že se ti hráči u nás prosazují. Navíc v Česku máme určitou výkonnostní díru po skvělé generaci, která se jen tak nezacelí. Vše odpovídá realitě.
Nebojíte se, že by za pár let mohli cizinci soutěži dominovat? A třeba ji i změnit?
Něčeho podobného se neobávám. Zatím to není aktuální, ti hráči jsou zde nyní spíše atrakcí. Pokud by se však situace postupem času tímto směrem vyvíjela, museli bychom zakročit.
Jak?
Když se tak stane, bude Asociace profesionálních klubů postavena před problém, který by mohla vyřešit nastavením limitů pro cizince. Nebyli bychom výjimkou, je tomu tak i jinde v Evropě. Nemůžeme dopustit, aby jejich pobyt u nás byl na úkor třeba mladých hráčů, které potřebujeme.
Co mohou naopak zámořští hráči do extraligy a potažmo českého hokeje přinést?
Konfrontace je v každém lidském odvětví důležitá, ve sportu to platí dvojnásob. Oni naši soutěž neznají, stejně jako ona nezná je. Chtějí se ukázat, mají velkou motivaci předvést, co v nich je, a spolu s tím přinášejí prvky ze zemí, kde doposud působili. Když jde třeba o Kanaďany a Američany, tak se jedná o přímočarost, rychlost a tah na branku.
Kam podle vás nastalá situace povede? Zůstane pouze u krátkodobého pokusu několika týmů, nebo budou do extraligy proudit další zámorští hráči?
Z mého pohledu to bude mít pro nás dva důsledky. Ten hlavní je ekonomický, který vlastně zapříčinil jejich příchod. Nyní by se mohl náš hráčský trh a s ním spojené platy nějakým způsobem ustálit na normálu, který je pro nás přirozený a kopíruje naše možnosti. Hráči v zádech se svými agenty budou muset polevit na svých požadavcích, aby jejich místo neobsadil cizinec.
A ten druhý důsledek?
Jsem přesvědčený o tom, že kdyby nastala situace, že by v extraligovém mužstvu mělo být třeba dvanáct cizinců jenom proto, že jsou pro kluby ekonomicky výhodnější, bez pochyb by přišlo direktivní omezení jejich počtu, jako je to všude běžné. Ale z celkového pohledu si myslím, že jejich přítomnost v soutěži je pro nás přínosem.
Foto: Robert Sedmík, ČTK