Atmosféry připomínající tu z fotbalového derby na milánském San Siru by se mohli v dohledné době dočkat tuzemští hokejoví fanoušci. Na Spartě se totiž začíná nahlas mluvit o rozsáhlé rekonstrukci, či dokonce přestavbě haly v Holešovicích. Sparta by po dobu úprav mohla najít útočiště ve vysočanské O2 Areně, domovském stánku jejího rivala Slavie.
Technický stav holešovické haly, kam se Sparta přestěhovala do nájmu v roce 1962 z legendární Štvanice, už neodpovídá ideálu polyfunkční haly pro 21. století. Chatrné zázemí pro diváky, nevyhovující sklon tribun a jejich vzdálenost od ledové plochy, to vše by rekonstrukce haly mohla vyřešit.
Základní fakta o areně v Holešovicích |
Otevřena: 7. března 1962 Kapacita: 12 980 na lední hokej, až 14 330 na hudební koncert Rozměr kluziště: 29 x 60 m Využitelná výška haly: 14 m, světelný most 12 m, kostka 8 m |
Co se tedy s halou na pražském Výstavišti stane? Odborné posudky by měly odpovědět na zásadní otázku: zda stačí halu kompletně přestavět, nebo rovnou zbourat a na jejím místě postavit zbrusu nový stadion.
Dočasné stěhování Sparty se však zdá nevyhnutelné. "Rozhodně nepůjde o rekonstrukci za pochodu. Je víc než pravděpodobné, že by Sparta musela během rekonstrukce někam přesídlit," řekl Jiří Wolf, mluvčí pražského magistrátu, jenž halu vlastní.
K případné finanční spoluúčasti Sparty na přestavbě se Bříza staví zdrženlivě. „Hala je majetkem Prahy a navíc extraligové kluby včetně Sparty mají v tuto chvíli dost napnuté rozpočty."
Bříza se také zatím nechce pouštět do spekulací, kde by Sparta v období stavebních prací v hale hrála.
Klubu však mnoho možností, než azyl v O2 Areně nezbývá. Myslí si to například ředitel extraligy Stanislav Šulc. „Kromě O2 Areny ve Vysočanech není v Praze žádná další hala, která by splňovala extraligové parametry," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Šulc s tím, že spekulace o „vyhnanství" Sparty na stadionech v Letňanech, na Kobře či na legendární Štvanici považuje spíš za úsměvné.
Problém? S termíny ne, ale s ledem ano
Společné působení Sparty a Slavie pod jednou střechou by pro ředitele extraligy nebyl problém a to ani v případě termínové listiny. „Stejně už nyní děláme kalendář zápasů s ohledem na to, aby Sparta a Slavia nehrály své domácí zápasy v jeden hrací den." Několik výjimek z nepsaného pravidla je podle Šulce zapříčiněno tím, že jde vždy o iniciativu jednoho z pražských klubů.
Daleko opatrněji se k variantě dvou týmů v jedné hale staví mluvčí provozovatele O2 Areny Zdeněk Zikmund. A to především kvůli technickým komplikacím, jež by toto řešení přineslo. „Potíž by byla třeba s využitím reklamních ploch, které by se musely nejméně dvaapadesátkrát v roce přemalovávat na led. Náklady na takovou operaci by musely platit samy kluby ze svých zdrojů," uvedl Zikmund.
V případě společného domova dvou pražských klubů by logicky klesl i počet termínů pro „nehokejové" akce v O2 Areně. A provozovatelé haly přiznávají, že například z kulturních akcí má majitel haly společnost Sazka mnohem větší příjmy než z „běžného" extraligového utkání.
Jeden z návrhů: kombinace extraligy a Formule 1 |
Před dvěma roky přišel s neotřelou myšlenkou týkající se působiště hokejové Sparty Antonín Charouz, podnikatel, který stojí v pozadí mocného klubu. Ve spolupráci s investorem Jacques R. Sicottem chtěl do roku 2009 vybudovat v pražských Strašnicích sportovně-obchodní komplex s víceúčelovou arénou pro 10 tisíc diváků, který by byl součástí závodního okruhu; trať měla halou přímo procházel. Celkové náklady činily téměř 2,2 miliardy korun. Charouzovou ambicí bylo na okruhu i pořádat závody formule jedna. I kvůli chladnému postoji pražského magistrátu, obyvatel této čtvrti i fanoušků hokejové Sparty z tohoto plánu sešlo. |
Foto: hcsparta.cz, hcsparta-fans.cz, sparta.cz