Konec velkého snu. Pivovar Čechmánek jde do dražby

Sport
1. 9. 2016 15:30
Rodinný pivovar Čechmánek skončil ve zkušebním provozu.
Rodinný pivovar Čechmánek skončil ve zkušebním provozu.

V rámci aukce, která proběhne na konci října, se bude dražit několik nemovitostí, které patřily bývalému hokejovému brankáři a olympijskému vítězi z Nagana Romanu Čechmánkovi. Jeho majetek je již dva roky v insolvenci a teď zřejmě najdou pivovar, restaurace a domov důchodců nového majitele.

Kauza Čechmánek se naplno rozběhla na podzim roku 2013, kdy mu kvůli dluhům, které si člen zlaté party udělal u stavebních firem, přišel insolvenční návrh. Letos se do konkurzního řízení dostala i jeho firma Pivovar Čechmánek.

Bohatá kariéra

Vynikající brankář Roman Čechmánek strávil velkou část své kariéry ve Vsetíně, který byl i díky jeho příspěvku na absolutním vrcholu a v české extralize prakticky neměl konkurenci. Poté, co odešel do zámořské NHL, dokázal v týmu Philadelphia Flyers společně s parťákem Robertem Eschem získat trofej pro tým s nejmenším počtem obdržených gólů.

Kariéra hokejisty ale nikdy, snad až na nezdolného Jaromíra Jágra, netrvá věčně. Po návratu z Ameriky nastupoval chvíli ve Vsetíne, hrál v Německu i Švédsku. V roce 2007 se upsal třineckým ocelářům, kde zůstal až do definitivního konce kariéry v roce 2009.

Podnikatelský sen

Po tom, co gólman s unikátním stylem chytání opustil hokejové stadiony, vrhl se vstříc novému snu. Tomu podnikatelskému. Začal obchodovat s vínem a měl vlastní vinotéku.
"Plánuji se pustit do určitých aktivit mimo hokej. Moc se na to těším. Jistě nezanevřu ani na vinotéku, protože víno mám moc rád. Myslím si však, že až takový znalec, jakým bych chtěl být, nejsem. Mám osmatřicet, což je krásný věk. Chci si ho užívat," prohlásil Čechmánek po tom, co oznámil konec kariéry.

Interiér pivovaru Čechmánek.Postupem času se mu hlavě zrodila myšlenka na vybudování vlastní rodinné značky nesoucí jeho jméno a pracující v průmyslu, který je českému národu nejbližší - pivovarnictví. A rozhodl se pro tuto aktivitu v době, kdy zejména minipivovary zažívaly éru rozmachu.

Bývalý reprezentant neměl na vybudování vysněného pivovaru s restaurací malé prostředky. Podle médií si během své bohaté kariéry vydělal až 250 milionů korun. Zmíněné užívání si života se ale nedostavilo tak, jak by si to Čechmánek představoval.

Konec během zkušebního provozu

Restauraci a pivovar nesoucí brankářovo jméno sice uvedl do provozu, ale netrvalo to ani rok a ještě během zkušebního provozu kvůli dluhům u stavebních firem a docházejícím financím byl nucen provozovnu zavřít.

Čechmánkova firma se dokonce stala terčem několika drobnějších žalob pro nevyplacené mzdy a neuhrazené objednávky dodavatelských firem. Zoufalý podnikatel byl nucen vyhlásit osobní bankrot, kterým se chtěl vyhnout povinnosti zaplatit všechny dluhy.

Podtácky vyrobené speciálně pro rodinný minipivovar Čechmánek.

"Společnost Pivovar Čechmánek byla jen provozovatelem pivovaru. Nemá žádné zaměstnance, žádný majetek. Pivovar nebyl zkolaudován, proběhl tam zkušební provoz a pak byl uzavřen. Pivovar Čechmánek není ani majitelem budovy," vyjádřil se právní zástupce Romana Čechmánka Petr Bernátek. Tím, že je jeho klient v osobním bankrotu, nemá dle Bernátka z čeho dluhy vyplatit.

"Situace je pro mě více než špatná. Nemám nic, rodina je z toho smutná, noviny raději nečtu. Veškerá má dispoziční práva k majetku a firmám má insolvenční správce. Čekám na další kroky, ke kterým mě vyzve soud," řekl nešťastný Čechmánek.

Kromě zaměstnanců, dodavatelským a stavebním firmám si brankář udělal špatné jméno i mezi spoluhráči a kamarády. Od bývalého zlínského centra Petra Čajánka si půjčil osm milionů korun. Ani on už se svých peněz nedočkal.

"Byl jsem hloupý a uvěřil mu. Nevěřím, že ty peníze ještě uvidím," posteskl si zklamaný Čajánek.

Smutná dohra

Údajně měl Čechmánek dlužit astronomických 100 milionů korun. Jenže mnoho věřitelů ani nedoufalo, že své peníze ještě uvidí, a tak prodali své pohledávky pod cenou.

"Nyní je přihlášeno 78 věřitelů s pohledávkami téměř 22 milionů korun," uvedl Petr Bartoš mluvčí realitní společnosti Gaute, která bude majetek bývalého brankáře dražit. "Jde o restauraci s pivovarem ve Zlíně s minimálním podáním 7,7 milionu korun a o restauraci a bývalý domov důchodců v Prostějově s minimálním podáním 6,1 milionu korun," dodal Bartoš.

Celková hodnota bývalého Čechmánkova majetku je vyčíslena přibližně na 59 milionů korun. V rámci dražby pivovaru půjde do aukce i nekompletní technické vybavení pro vaření piva a další pozemky. Podle informací, které proběhly českými médii, měl bývalý reprezentant údajně chtít podnikat i v Chorvatsku, ale díky osobnímu bankrotu nemohl se svým majetkem nakládat.

Aukci části majetku ale zřejmě smutný případ definitivně nekončí. Na řadu zřejmě přijdou i další nemovitosti i movitý majetek.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ