Ten projekt měl od začátku nejvyšší ambice, nováček ruské KHL pražský Lev se netajil smělými plány patřit v megalomanské soutěži ke špičkovým týmům. Movití majitelé a kouzlo nové soutěže měli pomoci k tomu, že od nuly vzniklý klub oslní fanoušky v Česku a prorazí i v zahraničí. Počáteční euforii a povedenou vítěznou vlnu však teď smetla realita. Ukázala, že Lvu zřejmě kriticky chybí propracovaná koncepce.
Začátek sezony přitom jako by ukazoval, že tenhle klub může dokázat velké věci. Z prvních devíti zápasů jich Lev sedm vyhrál a v jednu chvíli dokonce vládl celé KHL. Jenže jak se jeho lov v ruské džungli prodlužoval, začaly jeho suverenitu drolit první komplikace. Neproměněné šance, čím dál více proher o pouhý gól, zbytečně ztracené zápasy. To vše teď přerostlo v pořádnou krizi, která odhalila chaos pod naoko pěkně načesanou lví hřívou.
Osm proher v řadě odválo z kabiny pražského týmu počáteční pohodu a vedení Lva začalo jednat. Jenže z kroků klubových bossů sálá zatím hodně vydatná dávka rozpaků. Posuďte sami.
Jandačův konec. O angažování kouče Josefa Jandače stál nováček KHL strašně moc. Nakonec se mu ho podařilo přetáhnout z pražské Sparty, kterou minulou sezonu dovedl až k vítězství v základní části. Jenže jakmile se Lvu nedařilo, Jandače odvolal. Na střídačce přitom zatím ponechal Jiřího Kalouse, kterého přivedl do týmu právě Jandač.
Kalous dostal nabídku: Když vyhraješ čtyři následující zápasy, hlavním koučem zůstaneš. Tahle varianta však padla hned v pondělí, kdy Lev prohrál s Novokuzněckem. Co teď Lev plánuje dál? Na své střídačce by rád viděl Vladimíra Růžičku, jenže ten se do spolupráce kdovíjak nehrne.
"Poprava" kouče Jandače se zdá být vzhledem k tomu, že sezona je stále ve fázi svého rozjezdu, trochu předčasná. Navíc, o Jandače připravil Lev Spartu, která je s ním úzce propojena a kde o setrvání zkušeného trenéra stáli. Tímhle krokem tak bossové připravili Sportovní holding Praha o jednoho z nejlepších českých trenérů současnosti. A to už se chápe hodně těžko.
Brankářská infuze. Když Lev začal zabředat do herní krize, udělal jeho management hodně nečekaný krok. K brankáři Tomáši Pöpperlemu, který rozhodně nezklamal, přivedl z Petrohradu dalšího gólmana Jakuba Štěpánka.
Ano, dva kvalitní brankáři se hodí každému týmu, ale v případě Lva se jedná o špičkové gólmany, mezi kterými by mohla hodně lehce vzniknout až nezdravá konkurence. A to by klubu k návratu na vítěznou vlnu určitě nepomohlo.
Podivná škatulata. Už minulý rok prokázal trenér Jandač výborný cit, když poskládal na Spartě tým, jenž válcoval jednoho soupeře za druhým. Totéž se mu na začátku aktuální sezony povedlo u Lva.
Potom však přišly podivné zásahy do mužstva. Klub koupil obránce Martina Škoulu z Omsku, ze Slavie angažoval mladého beka Jakuba Krejčíka, lovil známé tváře ve stávkující NHL. Parádně fungující stroj tyhle zásahy rozložily, někteří hráči se kvůli nim už nevešli do sestavy a vzájemné hledání na ledě je doteď zřetelné na první pohled.
Sparťanské pouto. Pod hlavičkou Sportovního holdingu Praha probíhá mezi Lvem z KHL a extraligovou Spartou úzká spolupráce. Jenže migrace hráčů, kteří pendlují mezi kluby v rámci hostování, vytoužené ovoce zatím nepřináší. U mnohých fanoušků Sparty spíše naopak navozuje pocit, že jejich klub je jakousi lví farmou.
Také rozhodnutí ještě více propojit obě organizace sjednocením managementu přináší spoustu otázek. Už dřívější generální manažer Sparty Petr Bříza byl kritizován za to, že kromě hokeje tráví čas ještě svými politickými aktivitami. Místo něj teď na dvou židlích sedí Lotyš Normund Sejejs, který má na starosti Lva i Spartu. Dva kluby na jednoho člověka - to je hodně slušná porce.