Večer ho čeká návrat do města, kde strávil převážnou část své kariéry v NHL. Sentiment? Na to zapomeňte! Jaromír Jágr už návraty do Pittsburghu příliš neprožívá. Stejně jako skutečnost, že jej letos Tučňáci nepozvali na 50. výročí založení klubu.
Proti Tučňákům totiž od svého odchodu v roce 2001 už nastoupil čtyřiapadesátkrát. Dal jim 24 gólů a 22 asistencí. Takřka oblíbený soupeř, dalo by se říci. Jenže ne vždy se mu hrálo v Pittsburghu lehce.
Po tak trochu vytrucovaném trejdu do Washingtonu si u fanoušků příliš nepolepšil. A pozdějším angažmá ve Philadelphii to jen dorazil. V týmu, který v Pittsburghu nesnášejí asi tak jako sparťané Slavii. Teď se vrací po pětapadesáté. Tučňáci letos slaví nejen obhajobu ve Stanley Cupu, ale i padesáté výročí klubu.
U hokejových oslav ale bude Jágr chybět, ač v letech 1991 a 1992 vydatně pomohl ke dvěma triumfům v celé soutěži. "Jedním z důvodů je strach vedení, že by Jágra fanoušci vypískali," uvedl místní žurnalista Josh Yohe. Přitom v Pittsburghu už nikdo Jágrův dres nepálí. "Ty časy jsou pryč, hořkost vyprchala, nenávist je minimální. I jeho vztahy s Mariem Lemieuxem jsou v pořádku. Vždyť ho Jágr pořád uvádí jako svého hrdinu," připomněl Yohe.
V rozhovoru pro pittsburghský list Post-Gazette Jágr svolil k šestnáct let starému flashbacku. Odmítl, že by si tehdy přestup z Pittsburghu vytrucoval. "Lidé věří, čemu věřit chtějí. Tehdy jsem byl v místnosti jen já a generální manažer Craig Patrick. Pravdu známe jen my a Bůh," říká silně věřící hokejista.
Sám Jágr si nemyslí, že by jeho případ ještě dnes někdo řešil. "Ti, kdo mi tu fandili, jsou buď mrtví, nebo staří stejně jako já. Jsou tu noví fanoušci. Polovina z nich pravděpodobně už ani neví, že jsem tady hrával," myslí si Jágr.
Absence na oslavách mu příliš vrásky nedělá. "Není to o mě, je to o Pittsburgh Penguins. Jsem jen velice malý kousek historie tohoto klubu, velice malý kousek. Hrála tady spousta skvělých hráčů. Nevím, proč by měli kvůli mně nějak upravovat program. Já nejsem důležitý," míní třetí nejlepší střelec v historii NHL.
Sám navíc připomněl, že v Pittsburghu vůbec nemusel skončit. Před draftem v roce 1990 předpokládal, že jej draftují právě rivalové z Philadelphie. Moc po něm tenkrát toužil manažer Bobby Clark. Dva měsíce před draftem jej ale odvolali a Flyers si nakonec vybrali Mikea Ricciho. "Myslel jsem si, že na sto procent skončím ve Philadelphii. Pak mě to dost překvapilo," přiznal Jágr.
Vrátil se i ke svému tehdejšímu parťákovi Mariu Lemieuxovi. "Kdyby neměl problémy ze zády, myslím, že by Pittsburgh mohl získat o tři až čtyři Stanley Cupy více. Byl to rozdílový hráč, dominoval celé lize," složil mu už poněkolikáté hold.
Sám se k možnému konci své kariéry odmítl vyjádřit. "Neexistuje pravidlo, že byste mohli hrát hokej od osmnácti do pětatřiceti. Stejně jako že budete žít jen do sedmdesáti. Nehodlám přemýšlet o životě po hokeji, když v něm stále nacházím to, co mě činí šťastným," prohlásil.