Ani Jaromír Jágr, Mario Lemieux či Wayne Gretzky nezažili lepší vstup do NHL. Jméno Austona Matthewse díky čtyřem trefám při jeho debutu hýbe hokejovými mantinely v celém světě. Není příliš hráčů, kteří by zazářili na úvod tak jako devatenáctiletý Američan. Kromě Čecha Tomáše Hertla.
Pamatujete? Psal se rok 2013 a Tomáš Hertl měl před sebou teprve třetí zápas v NHL. V hledišti ho sledovala pyšná rodina, přítelkyně. A mladičký odchovanec Slavie se před nimi neuvěřitelně vytáhl. New York Rangers nasázel také čtyři góly.
"Ani jsem nedoufal, že jednou budu hrát v NHL. A najednou dám čtyři góly," soukal ze sebe tehdy lámanou angličtinou. Svůj poslední gól dal navíc hodně odvážným trikem, kdy protáhl hokejku mezi nohami. Mnozí ho tehdy kritizovali, že zbytečně zesměšnil soupeřova brankáře Martina Birona.
Jeho maminka a přítelkyně mezitím na tribuně bojovaly s emocemi, mrkáním a polykáním naprázdno zadržovaly slzy štěstí. "Vaše máma je tady a brečela štěstím, víte o tom?" zeptal se moderátor vyjukaného Hertla. "Ano, ano, vím. Ahoj!" vzkázal nesměle.
Že jeho kousek trumfl Matthews hned při svém debutu, Hertla nijak nemrzelo. "Bylo to šílené! Ale je to jednička draftu, každý od něj v Torontu očekává velké věci. Pro mě to bylo něco obrovského. Dosud jsem nadšený, kdykoliv dám gól. Vždyť v NHL je nesmírně těžké dát už dvě branky..." říká Hertl.
Z Matthewse se každopádně ze dne na den stala hvězda NHL. Všichni ho budou sledovat ještě pozorněji než dosud. Nechybělo přitom mnoho a Američan vůbec nemusel hrát hokej.
Byl totiž skvělý i v úplně jiném sportu, ve Spojených státech v mnohem populárnějším baseballu. "Dost mě bavil, můj táta a děda ho totiž hráli, když jsem vyrůstal. Na odpalu mi to dost šlo, byl jsem i dobrý catcher," přiznává Matthews. "Bylo to celkem zvláštní. V hokeji je běžné, že vás na zmrzlý rybník přivede otec. My ale žili v Arizoně. Užíval jsem si baseball, pak jsem se stal ale mou vášní hokej," vrací se zpět do svého dětství.
"Když mi byly dva roky, táta a strejda mě poprvé vzali na zápas Phoenixu Coyotes. Moc si z toho nepamatuji. Bylo to na mě hodně rychlé, ale bavilo mě to čím dál víc," vzpomíná Matthews, který má po matce i mexické kořeny.
V devatenácti má za sebou i smutné hokejové memento. Bylo mu sedmnáct, když si jako člen národního týmu do 17 let zlomil stehenní kost. Souboj "koleno na koleno" ho odstavil ze hry na tři měsíce. "Nebyl to zrovna nejlepší čas na to, abych chodil pod kudlu. Ale i díky tomu jsem teď psychicky silnější," míní nadějný Američan.
Zkušenosti sbíral také ve švýcarském Curychu, kde hrával za místní ZSC Lions. Před rokem si v hokejové Lize mistrů zahrál dokonce na ledě pražské Sparty, v utkání získal bod za asistenci. Právě v dresu Curychu fandové poprvé začali skandovat jeho jméno. To když dvěma góly rozhodl vypjatý duel proti Davosu.
"Skandovali mé jméno a skákali. Bylo to šílené. Tehdy jsem nevěděl, že ve Švýcarsku je zvykem fanouškům oplatit přízeň salutováním. Všichni na mě křičeli, ať se vrátím zpátky. Byl jsem z toho trochu zmatený. Ale jak jsem se to naučil, tak to byly výjimečné chvíle," pochvaloval si evropskou anabázi mladík, kterému největší radost udělá kuřecí polévka od maminky. "Na mé osmnácté narozeniny ji uvařila v Curychu celému týmu. Manželky mnoha hráčů se pak pořád ptaly na recept," smála se vycházející hvězda NHL.