Nejslavnější hokejová soutěž světa je po prvním týdnu v plném proudu a zcela naplňuje velká očekávání všech příznivců. Nadšení jsou zejména ti, kteří prorokovali velkou budoucnost hvězdám letošního draftu již v tomto ročníku. Mladíci Matthews s Lainem, kterým ještě nebylo ani dvacet, dokázali pobláznit americkou hokejovou veřejnost.
Definitivně pryč je doba, kdy se i ti nejlepší hráči z draftu sezonu nebo dvě rozkoukávali v juniorské soutěži nebo ve farmářských týmech. Osmnáctiletí teenageři přicházejí jako hotoví hráči, kteří jsou schopni utkat se na ledě s tím nejlepším, co současný hokej nabízí. A nejen to. Dokážou elitní borce přehrávat a stávat se osobnostmi svého sportu.
V loňské sezoně měla naplno zazářit hvězda "nového Gretzkého" Connora McDavida. Ten ale kvůli zranění neodehrál kompletní ročník, přesto svými výkony zaujal, když měl třetí nejlepší průměr bodu na zápas v lize. Stejně tak se velice dobře uvedla i dvojka draftu Jack Eichel, který se ihned stal jedním z pevných kamenů sestavy Buffala Sabres a nakonec skončil jako druhý nejproduktivnější hráč týmu.
Letošní výběr mladých nadějí měl dva veliké favority, kteří si to měli rozdat o pozici jedničky. Tu pro sebe nakonec získal Američan Auston Matthews, kterého si vybralo Toronto. Maple Leafs se v úvodním střetnutí sezony utkali s Ottawou a Matthews ukázal, proč právě on má být tím nejtalentovanějším hráčem kanadsko-americké soutěže. Vstřelil čtyři branky, a připsal si tak jeden z nejúspěšnějších debutů v lize.
Mít v klubu takovou hvězdu se samozřejmě ihned odráží i na tržbách. V Torontu nemají problém s nízkou návštěvností. Hokejové fanoušky na letošní ročník navnadil i nedávno skončený obnovený Světový pohár. Nicméně čepice, které po hattricku Američana přistály na ledě, se ani nedaly spočítat. A dresy s jeho jmenovkou a číslem 34 mizí z fanshopů jako zboží ve slevě z regálů Albertu.
Druhý na draftu, finský sniper Patrik Laine, se rozkoukával pomaleji, než dokázal v dresu Winnipegu něco podobného. Jen shodou náhod to bylo proti Matthewsovu Torontu, když se osmnáctiletý Fin prosadil třikrát, a významně tak pomohl svému týmu otočit zápas.
V čele střelecké tabulky celé NHL je pět hráčů, kteří v probíhajícím ročníku dokázali čtyřikrát přesně mířit za záda gólmana soupeře. Kromě výše jmenovaných náctiletých borců tam najdeme české eso Davida Pastrňáka. Když v roce 2014 naskočil do NHL, byl nejmladším hokejistou celé soutěže.
Od té doby se pevně zabydlel v útoku Bostonu a letos vystřelil do nového ročníku jako kometa. V první pětici je ještě doplňují "postarší" Pánik (25 let) a ruský šikula Vladimir Tarasenko (24 let). Jestli je údajný ideální věk pro hokejistu 26-29 let, vypadá to, že nejslavnější hokejová liga na světě zažije drobnou revoluci. Je možné, že se dočkáme i "nedospělého" vítěze Art Ross Trophy pro nejužitečnějšího hráče celého ročníku.