Až se do ledu zaříznou jeho brusle, hráčům Bostonu se vidění dost možná zabarví doruda. Forvard Pittsburghu Matt Cooke je pro tým Bruins nepřítelem číslo jedna. S podobným napětím budou naopak fanoušci Tučňáků čekat na to, jak se bude dařit hokejce jejich bývalého miláčka Jaromíra Jágra. Finále Východní konference mezi Bostonem a Pittsburghem je hotovou galerií netradičních příběhů. On-line deník TÝDEN.CZ vám přináší ty nejsilnější z nich.
Pojí je stejné klubové barvy - žlutá a černá - i touha ovládnout boje o slavný Stanley Cup. Konferenční finále mezi Bostonem a Pittsburghem odstartuje v noci na neděli a už teď je jasné, že o emoce nouze rozhodně nebude. O jejich eskalaci se postarají i zákulisní story, které budou tenhle duel štědře doprovázet.
Válka o Jaromeho. Calgarský kapitán Jarome Iginla nedával manažerům obou klubů spát. Jak Medvědi, tak Tučňáci toužili kanadského forvarda získat, moc dobře věděli, že jeho zkušenosti, přehled a vůdcovské charisma budou především v play-off k nezaplacení.
Boston si byl už téměř jistý, že Iginla skončí právě na jeho udici, jenže bleskový zásah manažera Pittsburghu Raye Shera všechno změnil a pětatřicetiletý Kanaďan zamířil do kabiny Penguins. Ti pak navíc získali z Dallasu i dalšího žádaného hráče Brendena Morrowa.
Iginla, který si zatím v play-off vede slušně a dosud nasbíral 12 bodů za čtyři góly a osm nahrávek, bude ostře sledovaným hráčem. Boston doufá, že forma "ukradené" posily půjde dolů, naopak Tučňáci si od své akvizice slibují ještě větší show.
Návrat Jágra. Když už bylo jasné, že s Iginlou to neklapne, angažovali v Bostonu Jaromíra Jágra. Právě jednačtyřicetiletý český forvard měl být vytouženou pokladnicí zkušeností, přehledu a nepředstírané hokejové posedlosti.
Pod drobnohledem ale Jágr nebude jenom kvůli povedené zápletce s Iginlou, ale především díky své pittsburské minulosti. Právě v dresu Tučňáků česká legenda začínala, s nimi vyhrála dva Stanley Cupy, zažila nezapomenutelné roky kariéry.
Vzájemný vztah ale ochladl při Jágrově návratu z Ruska, kdy prý odmítl právě nabídku Pittsburghu. Ta ale, jak se časem ukázalo, byla spíše alibistickým manévrem klubových bossů, kteří o Jágra ve skutečnosti příliš nestáli.
Rošáda lapaček. Když přicházel před sezonou gólman Tomáš Vokoun do Pittsburghu, dostal jasnou nálepku náhradníka. Marc-André Fleury byl v tu dobu nedotknutelnou jedničkou. Jenže postupem času se všechno obrátilo.
Vokounova lapačka nabídnuté šance skvěle využila a šestatřicetiletý český veterán se stal v play-off vládcem pittsburského brankoviště. Hodně slušná čísla (průměr 1,85 branek na zápas a procentuální úspěšnost zákroků 94,14) dělají z Vokouna jednoho z nejlepších brankářů Stanley Cupu a Fleury jenom sedí a čeká, až jeho "náhradník" klopýtne. Po loňské blamáži s Washingtonem kráčí zatím Vokoun za vysněným Stanley Cupem hodně rázně.
Nepřítel Bruins. Pittsburský útočník Matt Cooke je v NHL kvůli své nekompromisní a tvrdé hře globálním psancem, v případě Bostonu jsou pak negativní emoce vůči čtyřiatřicetiletému Kanaďanovi ještě daleko silnější.
Právě Cooke totiž v březnu 2010 ostře atakoval centra Bruins Marca Savarda a způsobil mu otřes mozku. Zákrok vyvolal obrovské diskuse a vedení ligy se nakonec rozhodlo pro zpřísnění kvalifikace a trestání podobných hitů. Další rok utrpěl Savard otřes mozku znovu a vleklé následky poranění hlavy ho na led už nepustily.
Hvězdné války. Konferenční finále mezi Bostonem a Pittsburghem nabídne hodně pestrý festival hvězd. David Krejčí z Bruins je s 17 body za pět gólů a 12 asistencí pořád nejproduktivnějším hráčem vyřazovacích bojů, v dresu Pittsburghu zase září Jevgenij Malkin nebo Sidney Crosby.
Samotnou kapitolou je pak nezdolná vůle a hokejové umění bostonského slovenského obra Zdena Cháry. Každý z výše jmenovaných hráčů je považován za potencionálního adepta na zisk Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play-off. Kdo se jí v dalších dnech svými výkony přiblíží nejvíc?
Finále Východní konference mezi Bostonem a Pittsburghem začíná v noci na neděli v 2.00 SEČ v Pittsburghu.