OBRAZEM: Messier a ti další. Koho Jágr nechal za sebou?

21. 12. 2016 14:32
Jaromír Jágr a kanadský bod s číslem 1882.
Jaromír Jágr a kanadský bod s číslem 1882.

V noci z úterý na středu se Jaromír Jágr posunul na úroveň Marka Messiera v historické tabulce kanadského bodování NHL. Více už má jen absolutně nedostižný Wayne Gretzky. Český útočník vyměnil v zámořské soutěži hodně týmů, v jakém dresu dokázal vyrovnávat a předčít ty nejlepší útočníky všech dob?

Mezi deset nejproduktivnějších hráčů kanadsko-americké soutěže nakoukl český fenomén ještě před svým odchodem do ruského Omsku. To na desátém místě předčil legendárního střelce Philla Esposita. Kladenský odchovanec se ještě v téže sezoně, v roce 2008, snažil dotáhnout i na Joea Sakica z Colorada.

Jaromír Jágr v dresu Rangers před odchodem do Ruska.

To se mu ale nepodařilo a následoval památný Jágrův útěk z nejslavnějšího města Spojených států hluboko do sibiřské zimy. Následující tři roky se věnoval spolupráci s Romanem Červenkou v Omsku, než oznámil slavný návrat na zámořská kluziště.

Trochu překvapivě se česká "osmašedesátka" upsala hlavnímu rivalovi Pittsburghu, ve kterém zažila svá nejlepší léta, a zamířila do Philadelphie. Fanoušci Penguins zuřili a pálili Jágrovy dresy, ale ve "Philly" naopak zavládla obrovská radost z příchodu hokejové ikony.

Po návratu ze Sibiře se český veterán upsal Flyers.

A další posun v historické produktivitě na sebe nenechal dlouho čekat. V dresu Flyers Jágr překonal Sakica a začal dýchat na záda svému hokejovému vzoru Mariu Lemieuxovi. Jenže v té době chybělo českému reprezentantovi 70 bodů k tomu, aby se na svého kamaráda dotáhl.

Dlouholetý kapitán Colorada Joe Sakic.

Na tento historický moment si muselo populární pravé křídlo počkat ještě necelé dva roky. Ale přesto se mu to podařilo. Jenže už ne v dresu Flyers, ale po přestěhování do New Jersey. Tam Jágr strávil dvě po sobě jdoucí sezony a kromě bývalého centra Penguins překonal i další legendu.

Mario Lemieux v dresu milovaného Pittsburghu.

Současný manažer Tampy Steve Yzerman byl pro Jágra jednoduchým soustem, ztrácel na něj totiž pouhých 22 bodů. Po pomyslných "dvackách" šel Jágr i dál, když překonal Marcela Dionna. Další metou pro něj byl bývalý spoluhráč a kamarád z Pittsburghu Ron Francis.

Bývalý Jágrův spoluhráč Ron Francis.

Jenže to už Jágrovi pořádně zešedivěly vousy i vlasy a bylo mu dvaačtyřicet let. O přes jeho nezdolnost a oddanost hokeji málokdo věřil, že bude schopný hrát na takové úrovni, aby mohl myslet na zdolávání dalších dílčích kroků až k "hokejovému bohu" Gretzkymu.

Ale světoběžník Jágr opět všem vytřel zrak. Po přestupu do mladého týmu Floridy pod trenérem Gallantem pookřál a začalo se mu opět mimořádně dařit. Inspiroval mladé spoluhráče v čele s Barkovem a Huberdeauem, se kterými nastupoval v útoku. Netrvalo dlouho a Francisovo čtvrté místo patřilo Jágrovi, který vtipkoval na téma své hráčské dlouhověkosti a sliboval prohánět se po ledě do padesáti let.

Jaromír Jágr v současném působišti na Floridě.

Vtip? Ne tak docela, v další sezoně, stále v dresu s panterem na hrudi, překonal kanadskou modlu Gordieho Howea a usídlil se na třetí příčce. Před sebou měl již jen Marka Messiera a ne nepřekonatelný počet 37 kanadských bodů.

Legenda kanadského hokeje Gordie Howe.

A tak 21.12. 2016 vejde do dějin jako den, kdy se Jágr rozdělil s Messierem o druhé místo za Waynem Gretzkym. Je jen otázkou dní, kdy se na něm osamostatní a nechá za sebou všechny zámořské legendy. Jágr je prostě fenomén a momentálně není v NHL nikdo, kdo by mohl pomýšlet na jeho ohrožení. Ano, hokej se od dob Gretzkyho a Howea hodně změnil, ale body jsou body. A těch má Jágr 1887.

Poslední Jágrova "oběť" Mark Messier.

Autor: - szb - Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ