Propadák a ostuda v NHL. Kde budou padat hlavy? A Češi?

25. 5. 2015 16:00
Útočník L. A. Kings Mike Richards a útočník San Jose Sharks Tomáš Hertl (zleva).
Útočník L. A. Kings Mike Richards a útočník San Jose Sharks Tomáš Hertl (zleva).

Předsezónní očekávání nedočkavých fanoušků byla veliká, kačky se do klubových pokladen za prodané dresy a nakoupené permanentky jen hrnuly. A realita? Zkoprnělé výrazy zklamaných diváků při trpkém vědomí ztracené sezony. Které kluby NHL propadly? Kdo půjde na kobereček? A Češi?

1. Los Angeles Kings - mistři bez play-off
Jen těžko byste před sezonou našli odvážlivce, který by úřadující šampiony tipnul mimo postupovou osmičku do Stanley Cupu - snad ani kontroverzní "šílenec" z Kanady Don Cherry (komentátor TV stanice CBC) toho názoru nebyl. Kings vyhráli stříbrný pohár dvakrát z posledních tří let, navíc si hvězdami nabitý kádr dokázali udržet. Letos ale přišel šok. Deváté místo a šlus, konec. Útočníci Anže Kopitar, Marián Gáborík, obránce Drew Doughty nebo brankář Jonathan Quick. Ani tato jména černobílým dresům nepomohla. První tři si prodloužili sezonu na českém mistrovství světa, utěšujte tím ale zděšené příznivce Králů, natož pak naštvané špičky klubového managementu.

Slovenský kapitán neúspěšného Bostonu Bruins Zdeno Chára.Vedení jindy tolik úspěšného klubu se ale prozatím neunáhluje. Jednou z prvních činností po hořkém konci sezony bylo vyjádření podpory trenéru Darrylu Sutterovi. Ten přitom čelil vzpouře vlastních hráčů. Ti se po jednom z důležitých zápasů základní části, který nezvládli, zamkli v šatně. To aby nemuseli poslouchat Sutterova moudra.

2. Boston Bruins - ve znamení medvědího spánku
Podobné překvapení jako u L. A. Osvědčený tým, který funguje, šlape, čekají se výsledky. Základní část má být nutnou kvalifikací pro sebejistě očekávaný playoffový závod. Na startovní rošt vyřazovacích bojů se ale tým Davida Krejčího, centra ze Šternberku, vůbec nedostal.

Na rozdíl od Krejčího, který velkou část sezony promarodil, může být spokojený český talent David Pastrňák. Dostával prostor, bodoval, chvála se jen valila. Jen tak dál. Jedna hlava ale už padla. Klub opustil jeho generální manažer Peter Chiarelli. Tomu se nejvíc vyčítala až přílišná pasivita v jednom z klíčových momentů sezony - před uzávěrkou přestupů tým nedostatečně posílil, nedoplnil ho. Ani při vědomí vleklých zranění řady opor. Asistenti manažera i trenéři protentokrát o krk nepřišli.

"Děkujeme Peterovi za jeho služby pro Bruins v posledních deseti letech. Cítíme, že tato změna je nutná pro zajištění trvalého úspěchu v krátkém i delším časovém horizontu," citoval vysvětlení klubového prezidenta Cama Neelyho web nhl.com. Chiarelli dlouho bez práce nezůstal, po vyhozeném manažerovi okamžitě sáhl zdecimovaný Edmonton Oilers. Zde Chiarelli nahradí Craiga MacTavishe.

3. San Jose Sharks - nejen Hertl plul břichem vzhůru
Žraloci dlouhodobě patří k tomu lepšímu, co NHL produkuje. Předvádí líbivý útočný hokej, v základní části obvykle patří k elitě. V posledních pěti letech se San Jose vždy dostalo do play-off, z toho jednou skončilo první v tabulce Západní konference a jednou druhé. Letošní výbuch - 12. místo a značná ztráta na postupovou osmičku - je o to víc překvapující, že ještě loni tým okolo Joa Thorntona zářil, na Západě skončil čtvrtý.

Pocítil to i Tomáš Hertl. Loni 25 bodů ve 37 zápasech nováčkovské sezony a hra v elitní formaci. Letos propad v týmové hierarchii a produkce 31 bodů v 82 zápasech. Paradoxem je, že se Hertl v jednom zlepšil - loni byl 9. nejproduktivnějším hráčem klubu, letos si o dvě příčky polepšil. I to dokumentuje krizi San Jose. Tu odnesl jeho lodivod - trenér kanadských mistrů světa Todd McLellan. Ani on ale neposeděl na Úřadu práce dlouho. Bývalý hokejista New Yorku Islanders zažije trénování ve druhém klubu kariéry hlavního stratéga - v přebudovávaném Edmontonu.

Autor: Jiří Liebreich Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ