Staré hvězdy, žádní mladíci, trable v brance. Detroit míří ke dnu

27. 1. 2017
Detroit Red Wings je v obtížné pozici.
Detroit Red Wings je v obtížné pozici.

Po dlouhých pětadvaceti letech se Detroitu může stát, že se nepodívá do play-off. Tým z města motorů se krčí na předposlední příčce Východní konference, prohrál poslední čtyři zápasy v řadě a za polovinou sezony to vypadá, že šestadvacátou účastí ve vyřazovacích bojích v řadě rekordní sérii neprodlouží.

Silný tým plný osobností, ruská dravost skloubená se švédskou rozvahou. To byl Detroit uplynulých jedenácti let, když dokázal pod vedením jednoho z nejrespektovanějších trenérů NHL Mike Babcocka několikrát ovládnout svou divizi a získat v sezoně 2007/2008 Stanely Cup.

Jenže teď se Red Wings krčí u dna celé NHL a na úspěšné roky zůstávají pouze vzpomínky. Kdo nebo co stojí za herní mizérií slavného klubu?

Špatná politika

Jedním z důvodů je spojení generálního manažera Kena Hollanda právě s Mikem Babcockem. Současný trenér Toronta se nechal ukolébat úspěchy, stejně jako jeho nadřízený a nastavili spolu týmovou politiku, pro kterou v současné NHL není místo.

Mike Green v pádu jakoby ilustroval pád celého mužstva.Každý hráč v zámoří vám řekne, že soutěž se neustále zrychluje a vládnou jí mladí hráči. To ostatně dokazuje i letošní famózní nástup hvězdiček Matthewse, McDavida a Laineho. Takoví hráči právě Detroitu chybí. Holland s Babcockem se naučili stavět tým na aktuálním úspěchu bez dlouhodobějšího výhledu.

Proto do města na východě Spojených států přivedli v posledních letech hráče jako Bertuzziho, Mikea Greena, Thomase Vaneka nebo Stevea Otta. Vesměs hráči, kteří jsou buď na vrcholu sil, nebo lehce za ním. To může mít za následek (a mělo) prodloužení série účastí ve vyřazovacích bojích, ale také vznik mužstva bez perspektivy.

Letošní odchod ruského šikuly Pavla Datsyuka, herní vyčpělost Niklase Kronwalla a častá zranění jednoho z mála mladíků Dylana Larkina jsou jen další problémy, které teď musí řešit vedení klubu. Dlouhodobě jediný spolehlivý střelec, nahrávač i lídr je kapitán Henrik Zetterberg. A to je pro tým, jakým je Detroit, opravdu málo.

Nevyužité mládí v záloze

Přitom by stačilo po očku kouknout do záložního týmu Detroitu, který působí v nižší AHL. Celá řada nadějných mladíků, prokazujících vysokou kvalitu se prohání po kluzišti v Grand Rapids. Mezi nimi například i dva Češi Tomáš Nosek a Martin Frk.

Navíc i je dva a další trénoval na farmě současný trenér prvního týmu Jeff Blashill a dobře je zná. Právě on by se měl postarat o obnovu zašlé slávy klubu. Zbavit se přestárlých hvězd, které mají nejlepší léta za sebou, dát více volnosti a prostoru americkému expressu Larkinovi a kolem něj a Tomáše Tatara s Gustavem Nyquistem vybudovat celý tým znovu.

Brankářské schizma

Brankář Petr Mrázek nemá v organizaci Red Wings nic jisté.

Detroit má v současné chvíli dva brankáře s extrémně vysokými smlouvami. Američan Jimmy Howard a český gólman Petr Mrázek se podle původních plánů měli v sezoně v brankovišti střídat a před play-off by se Blashill rozhodnul, komu dá přednost.

Ale jak to tak bývá, ne všechny plány vychází. Howard se zdál pro letošek lepší volbou, potom se však dlouhodobě zranil a volba tak padla na Mrázka. Ostravský rodák ale vůbec není v dobré pohodě. Jeho výkony v brance byly nemastné neslané a Blashill byl nucen dát šanci třetímu v řadě Jaredu Coreauovi.

Vytáhlý Kanaďan se svého úkolu zhostil víc než dobře a pomalu vytlačuje Mrázka. Ten to nese mrzutě a v zámoří se spekuluje o jeho výměně do jiného klubu. Ať to dopadne jakkoli, pauza pro Utkání hvězd je zřejmě poslední šancí pro Detroit, jak vybřednout z herní krize. Pokud se mu to nepovede, budiž letošní sezona poučením do dalších let.

Autor: - szb - Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné