Před 60 lety zažil český hokej dosud největší tragédii
08.11.2008 17:00 Původní zpráva
Český hokej, který letos slaví sto let své existence, toho za ta léta zažil hodně. Radost, zklamání, úspěchy, prohry. To vše ke sportu patří. V listopadu 1948 však národní tým zasáhla krutá zpráva. Při leteckém neštěstí nad kanálem La Manche zahynulo šest československých reprezentantů.
Národní tým měl tehdy odletět do Velké Británie, kam byl pozván na sérii zápasů s reprezentací Anglie. Narychlo bylo ještě domluveno přátelské utkání v Paříži, kde se měli čeští hokejisté utkat s tamějším Racingem. Již od počátku však celou akci provázely komplikace.
"Tenhle výlet mě už stál tolik nervů, že bych se nedivil, kdyby se ještě něco semlelo. Nejlepší by snad bylo zůstat doma," řekl tehdy Antonín Vodička, který reprezentaci trénoval.
Od počátku samé komplikace, na konci tragédie
Do francouzské metropole měli hokejisté odletět v pátek 5. listopadu a o den později zde odehrát plánované utkání. V neděli měl následovat přesun do Londýna a v pondělí 8. listopadu byl na programu zápas s Anglií.
První problémy nastaly ve chvíli, kdy se ukázalo, že kvarteto reprezentantů Šťovík, Pokorný, Troják, Stibor nemá platná víza. Odlet se tedy musel odložit. Sobotní letadlo však bylo vyprodané, a zápas v Paříži byl tedy vážně ohrožen. O komplikacích národního týmu se ale dozvěděli ostatní cestující a své letenky přenechali národnímu týmu.
Do Paříže se tedy národní tým nakonec dopravil, zvítězil nad Racingem 4:3 a hokejisté už mysleli na přesun do Anglie. Do Londýna měli reprezentanti odletět až v pondělí, kvůli nouzi o letenky ale nasedli do letadla už v neděli. V Paříži zůstala čtveřice hokejistů čekající na víza a k nim se připojili ještě gólman Jarkovský a obránce Švarc, kteří se opozdili.
Do letadla smrti měl nastoupit také útočník Agustin Bubník, který chtěl v Paříži zůstat a vyřídit si zde soukromé záležitosti. Bubník si chtěl vyměnit letenku s Pokorným, což se však nakonec nepovedlo. To zachránilo Bubníkovi život.
Strašná shoda okolností podstatně změnila původní cestovní plán národního týmu a vše vyústilo v největší katastrofu, která kdy český hokej zasáhla. Většina národního týmu se nedělním letadlem bez komplikací přepravila do Londýna a v pondělí 8. listopadu zde zahájila utkání ve Wembley proti Anglii.
Hokejisté hráli v osmi, kamarádi nikdy nedorazili
Českoslovenští reprezentanti však hráli pouze v osmi, jejich spoluhráči, kteří v 16:48 odstartovali z Francie, stále nedorazili. Nad kanálem La Manche panovalo tehdy velmi nepříznivé počasí, viditelnost komplikovala hustá mlha. Také proto odstartovalo šestimístné letadlo se zbývajícími hráči o dvě hodiny později, než se plánovalo.
Oběti letecké tragédie |
Ladislav Troják - 34 let, útočník Karel Stibor - 24 let, útočník Vilibald Šťovík - 31 let, obránce Miloslav Pokorný, 22 let, obránce Zdeněk Švarc - 29 let, obránce Zdeněk Jarkovský - 30 let, brankář |
Verze komunistů: hokejisté emigrovali
Dodnes není jasné, co se tenkrát nad kanálem La Manche událo a co bylo příčinou tragické nehody, která se černým písmem navždy zapíše nejen do dějin českého hokeje. V komunisty ovládaném Československu se objevily zprávy, že vše bylo zinscenované a šestice hráčů emigrovala.
Po dlouhé době však moře vyplavilo dvě těla, jedno z nich prokazatelně patřilo pilotovi Narbonnovi. To nesmyslné spekulace o útěku hokejistů do zahraničí navždy vyvrátilo.
Utkání s výběrem Anglie českoslovenští reprezentanti nakonec vyhráli 5:3, to však bylo úplně jedno. Zdrcení hokejisté měli stále před očima obličeje svých kamarádů, kteří za nimi už nikdy nedorazili. 8. listopadu 1948, rok poté, co československá reprezentace poprvé vyhrála mistrovství světa v Praze, tragicky zahynulo šest jejích členů.
Ilustrační foto: hokej.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.