Bříza: Ceny lístků? Průměrné. Šampionát může pomoci rozvoji

13. 10. 2014 11:00
Světový šampionát v roce 2015 se blíží.
Světový šampionát v roce 2015 se blíží.

V neděli večer přihlíželi nevídanému utkání, ve kterém jejich kluby nastřílely dohromady 13 gólů. Rivalita ale musí brzy stranou. Po víkendu spokojenější Petr Bříza a vítkovický Aleš Pavlík opět spojí síly, aby v rolích šéfů organizačních výborů pražské a ostravské části udělali maximum pro blížící se mistrovství světa v roce 2015.

Kolik bude šampionát v Česku stát?

Bříza: Hrubě mluvíme v tuto chvíli o nákladech přesahujících 400 milionů korun.

Předseda představenstva HC Sparta Praha Petr Bříza (vlevo) a Aleš Pavlík, spolumajitel extraligových Vítkovic. Tito muži jsou zodpovědní za pražskou, respektive ostravskou část hokejového šampionátu v roce 2015.A jaký očekáváte celkový finanční výsledek?

Bříza: Odstrašující je pro nás případ Švédů, kteří prodělali za dva roky spolupořádání šampionátu s Finskem asi 3,7 milionů eur (téměř 102 milionů korun - pozn. red.). Samozřejmě jsme vše plánovali dopředu tak, abychom se něčemu podobnému vyhnuli. Hodně důležitá je pro nás podpora obou měst, Moravsko-slezského kraje a ministerstva školství. Finanční nároky v porovnání s minulostí ale ohromně rostou, třeba bezpečnostní požadavky jsou oproti roku 2004 úplně někde jinde. Potřebujeme mít plné stadiony a jsem přesvědčený o tom, že český hokej si to za všechno, co fanouškům v minulosti dal, zaslouží. Pro tuzemský hokej to navíc bude klíčová akce. Když se šampionát ekonomicky povede, pomůže to jeho rozvoji do budoucna. Každý by si měl uvědomit, kam jsme se výkonnostně propadli před pár lety a kolik úsilí stálo dostat se zpět.

MS v Praze a Ostravě bude i jedinečná šance, jak k hokeji přilákat mladé hráče. Chystáte na to nějaké speciální projekty?


Pavlík: Už v tuto chvíli probíhá celorepubliková kampaň "Pojď hrát hokej", ta má k této hře přilákat malé děti, kluky i holky. Při šampionátu se pak budeme snažit všichni společně vytvořit atmosféru, která by jenom potvrdila to, jak úžasným fenoménem hokej v Česku je. A když se to povede, nepochybuji, že to na stadiony přiláká další děti. Když přijde dostatek diváků a po konečném zúčtování šampionátu nám zůstanou peníze navíc, tak půjdou právě na výchovu mládeže a podporu mladých. O jiném využití případného zisku se v tuto chvíli ani neuvažuje.

Petr Bříza (vlevo) a Aleš Pavlík s maskoty šampionátu Bobem a Bobkem.Bříza: Chci se ještě vrátit k jedné věci. Hokej se neuvěřitelně silně propisuje do celé národní historie Česka. Nedávno jsem při prohlížení archivních dokumentů viděl materiál z konce 30. let minulého století, kdy proti nám hráli na Štvanici Němci. Stáli proti našemu týmu a hajlovali, měl jsem z toho husí kůži. To byl hokej jako symbol odporu. Pak došlo v roce 1950 k zatčení prakticky celého týmu, který měl cestovat do Londýna, veřejnost byla otřesená. A potom další případy, kdy hokej vyjadřoval nesouhlas s totalitním režimem. Při vší úctě k ostatním sportům, hokej je v českém prostředí v tomhle jedinečný a je spojený se silnými prožitky. Věřím, že když nabídneme silný zážitek dětem na blížícím se mistrovství světa, zapůsobí to také na ně a k hokeji si najdou cestu. Důležité to je vidět a být u toho. Vyhrát v Praze šampionát přece musí být snem každého kluka.

Opakovaně narážíte na jakousi národní hrdost, opravdu ji ale Češi mají? Když jste v srpnu zveřejnili ceny vstupenek, jejich přijetí příliš vřelé nebylo. 1690 korun za zápas národního týmu v základní skupině se spoustě fanouškům zdálo přemrštěných.

Pavlík: Tohle se těžko komentuje a jsem přesvědčený o tom, že i kdyby stál lístek dvanáct stovek, najde se někdo, kdo to bude kritizovat. Ty náklady jsou obrovské, rok 2004 není rok 2015. Mistrovství musíme udělat tak, abychom přinejhorším skončili na nule. Když si spočítáte všechny náklady, cena lístků nemůže být jiná. A věřte, že jsme o tom intenzivně jednali desítky hodin. Většina příjmů z reklamy jde hokejové federaci, pro nás jsou hlavním zdrojem financí právě vstupenky. Na druhou stranu je to svátek hokeje, budou zde špičkoví hráči. A musím říct, že jsme slyšeli i mnoho pozitivních ohlasů, které námi nastavené ceny podpořily.

Petr Bříza (vlevo) a Aleš Pavlík s redaktorem TÝDNE.Bříza: Řeknu tři základní fakta. Zaprvé: co se cen týče, jsme v porovnání s ostatními mistrovstvími v průměru. A nikdo přece nedělá šampionát proto, aby na něm prodělal. Zadruhé: dovedu si představit, že kdybychom nastavili ceny nízké, přijde naprosto opodstatněná kritika za to, že tady po jedenácti letech byla příležitost, jak zajistit český hokej, a my jsme ji totálně promarnili. A zatřetí, když vezmu podobné události, které se konaly v Evropě, například fotbalové EURO, tak tam ti lidé za národním týmem stejně vyjeli a kromě lístku zaplatili ještě za ubytování a jídlo.

Pavlík: Navíc se vytáhly jenom ty nejdražší zápasy. Na programu budou přitom daleko levnější utkání a pořád se bude jednat o mistrovství světa. Stále to bude unikátní zážitek se stejným zázemím, servisem a show, jako když hraje český nebo slovenský tým. Každý si bude moct vybrat, kolik a za co zaplatí.

Čtěte Týden.* Budou Češi opět útočit na rekord v návštěvnosti? 

* Jak se lidem líbí maskoti šampionátu, králíci Bob a Bobek?

* Je těžké skloubit práci v klubech s organizací šampionátu?

* Jak se mužům pracuje pod ženskou šéfkou? 

Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 13. října.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ