Více než 350 tisíc korun. To je částka, kterou dluží bratislavský Slovan bývalému českému reprezentantovi Robertu Kántorovi. Hokejový obránce čeká na sumu, kterou se klub zavázal uhradit, téměř rok a půl. Jak navíc říká, rozhodně není jediným hráčem, kterému některý z klubů slovenské extraligy dluží výplatu.
"Těch hráčů je spousta, ale pokud jsou mladí a na začátku kariéry, nenajdou odvahu ozvat se. Manažeři by jim totiž všechno pěkně znepříjemnili," prozradil pro TÝDEN.CZ Kántor. Podle informací redakce může navíc celý spor vyústit v situaci, že nebude Slovanu udělena licence na další sezonu.
S tradičním klubem z Bratislavy podepsal Kántor roční smlouvu v červenci 2010. Poté, co se Slovanu v úvodu sezony nedařilo, domluvil se s klubem téhož roku v listopadu na jejím ukončení. V dokumentu, jehož kopii má redakce on-line TÝDEN.CZ k dispozici, se pak Slovan zavázal hráči uhradit plat za září, říjen a listopad 2010 - celkem 21 060 euro (nyní cca 500 tisíc korun). Většinu peněz ale bývalý reprezentant dodnes neviděl.
"Klub ve stanovené termíny částku neuhradil. Domluvili jsme se tedy na posunutí splátek, ale pak se mně už neozval vůbec nikdo. A peníze na můj účet nepřišly. Přes svého právního zástupce jsem tedy začal celou záležitost urgovat. Nejprve jsem byl vyrozuměn, že peníze nedostanu, poté zase, že pouze jejich část, protože měl klub nečekaně vysoké výdaje v souvislosti s hokejovým šampionátem. Dosud jsem dostal pouze první splátku 7 020 euro, 14 040 euro (přes 350 tisíc korun) a úroky z prodlení mně klub dodnes dluží," popisuje on-line deníku TÝDEN.CZ svůj případ Kántor.
Jak navíc hokejový obránce, který se nyní rehabilituje po zranění kolene a hledá si angažmá, dodává, zdaleka není jediným hráčem, který je v podobné situaci. "Vím, že nejsem sám. Těch hráčů je spousta, především na Slovensku. A nejde jenom o Slovan, ale i další kluby," říká Kántor.
Hrozba odebrání licence
Zkušený hokejista je ale jediný, kdo se rozhodl svou kauzu po dlouhém a dosud bezvýznamném čekání zveřejnit. "Mám už něco odehráno, už mě to tolik nemůže poškodit. Ale mladí kluci, kteří jsou třeba na začátku kariéry, raději mlčí. Manažeři by jim pak dokázali všechno pěkně znepříjemnit, táhlo by se to s nimi dlouho," vysvětluje bronzový medailista ze světového šampionátu 1998.
Ten už zaslal veškeré podklady na slovenský svaz i všem zástupcům dalších extraligových klubů. Jeho volání po spravedlnosti ale stále nikdo neslyší. "Klub, který nevyplatí pohledávky vůči svému hráči, nemá navíc vůbec dostat licenci pro účast v extralize," upozorňuje Kántor.
Jenže, bratislavský Slovan v létě licenci dostal. "K nám na svaz žádná informace od společnosti PRO-HOKEJ, a.s., (řídící orgán slovenské extraligy - pozn. autora) ohledně toho, že by neměl klub licenci dostat, nedorazila," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Vlastimil Chvojka, předseda Disciplinární komise a Komise pro převod soutěžních licencí slovenského svazu.
Vladimír Paštinský, ředitel PRO-HOKEJ, pak on-line deníku TÝDEN.CZ přiblížil detaily. "Podle mých informací chce Slovan spor řešit soudní cestou. V takovém případě do toho nezasahujeme. Pokud by ale soud rozhodl ve prospěch Kántora a Slovan by dále odmítal částku uhradit, neudělení licence by bylo řešením, které by připadalo v úvahu," řekl Paštinský.
Podle Kántora jde ale ze strany PRO-HOKEJ a Slovanu o klasický úhybný manévr. Podobné vysvětlení totiž dostal v létě, kdy žádný soudní proces neprobíhal a bratislavský klub pak navíc v dokumentu, který má redakce on-line deníku TÝDEN.CZ k dispozici, své závazky uznal. "Jde jenom o to, znovu všechno oddálit, tak, jako naposledy," říká hokejista.
Stanovisko bratislavského klubu se pokoušel zjistit on-line deník TÝDEN.CZ marně. Během středy mu byla přislíbena odpověď na předložené dotazy, ta nakonec ale nedorazila.
Česko? Asi podobné
Kántor, který naposledy působil v rakouské EBEL lize, pak dodává, že podobné praktiky nejsou podle jeho informací ojedinělé ani v Česku. "Předpokládám, že je to tady podobné, mám takové signály. Nemohu ale posoudit, v jak velkém rozsahu," říká.
Kántorův případ tak trefně naráží na problém, který se v Česku i na Slovensku diskutuje už dlouhá léta - neexistenci hráčských odborů. "Pokud zde není silná hráčská asociace, není šance na férové jednání. Praxe je pak taková, že hráč musí téměř vždy pouze akceptovat požadavky a postoje klubu," přidává vlastní zkušenost Kántor.