Světový pohár jasně ovládl výběr Kanady. Země se následně propadla do euforie. Očekávané příjmy z akce převýšily dřívější odhady, organizátoři zároveň nastínili, že v penězích se podle nich nikdo netopí a zisk se dělí do mnoha stran. Ve hře je i otázka budoucí podoby turnaje a nasazování národnostních celků vůči výběrům z více zemí. A z jiné strany - jaký byl ale zájem kanadských fanoušků? Není možné, že jsou z tamější vysoké úrovně hokeji trochu zmlsaní?
Podle odhadů, které zveřejnil Ian Thomas na webu sportsbusinessjournal.com se předpokládá, že celkové příjmy z letošního Světového Poháru v ledním hokeji pořádaném v Torontu se budou pohybovat kolem 110 milionů dolarů, což odpovídá 2,6 miliardám korun. Původně se mluvilo o 10-20 milionů dolarů nižší částce. Nárůst pramení z velkého zájmu, který o přenášení hokejového turnaje projevily televize po celém světě. S tím se pojí zisk z reklam a vysílacích práv. "Peníze jsou druhotné," prohlásil šéf NHL Gary Bettman, podle něj je důležitější, že se organizátorům podařilo samotný Světový pohár uspořádat, ten Bettman pokládá za významnou součást celého hokeje.
Organizátoři zároveň přiznali, že pořadatelství takové akce s sebou automaticky nepřináší horentní zisky. O ty se dělí napůl NHL s hráčskou asociací. Mluví se o 60 milionech dolarů. "Na první pohled to vypadá velmi působivě, ta částka bude ale rozdělena mezi mnoho lidí," řekl zástupce Bettmana Bill Daly. Připustil ale, že pro kanadsko-americkou hokejovou ligu to bylo určitě výhodnější, než hromadně pouštět své hráče na olympijské hry.
Další ročník Světového poháru se pravděpodobně uskuteční v roce 2020 a některé hlasy už teď volají po tradičnějším formátu. Podle nich by se turnaje mělo účastnit alespoň osm národních výběrů a ne jako letos, kdy šest týmu jednotlivých zemí doplnily výběry Evropy a mladých severoamerických hráčů do 23 let. Mimořádnou pozornost na sebe upoutala šikovná trojice útočníků ve složení Connor McDavid, Jack Eichel, Auston Matthews, která dokázala řádně zaměstnat obránce soupeřů.
Gólová paráda v podání McDavida s Matthewsem v utkání proti Švédsku:
Zatím není jasné ani místo konání dalšího ročníku Světového poháru. Zájem projevilo několik měst, například kanadský Edmonton, dále americké Chicago, New York či Pittsburgh. Touha pořádat velkou hokejovou sportovní událost vyzařuje i z Rusů - Pořadatelské ambice hlásí rovněž Moskva a Petrohrad. Náročné parametry však splňuje jen úzký výběr měst, jež by dokázaly Světový pohár hostit. Proto se v NHL, která celý podnik pořádá, uvažuje o tom, že by turnaj mohl být rozdělen do dvou měst. Důvodem jsou také finance, jejichž nárůst by přinesla vzrůstající poptávka po pořádání, která je mezi městy patrná.
Některá kanadská média, jako například server thehockeywriters.com si ale přes všudypřítomnou euforii z vítězství kladla otázku, zda a jak moc se vlastně tamější fanoušci zajímají o hokej. I přes to, že aréna Air Canada Center v Torontu byla na finálový zápas vyprodaná, bylo patrné, že ne všichni fanoušci jevili o hru zájem. Důkazem byla prázdná sedadla, kterých si novináři všimli. A zájem kanadských televizních diváků o finálový přenos byl podle kanadských novinářů jen o něco málo vyšší než o utkání týmu torontských baseballistů Toronto Blue Jays.
Možná se tedy v budoucnu dočkáme i toho, že pořádání Světového poháru se přesune například do Evropy, kde fanoušci po špičkovém hokeji prahnou. A Světový pohár má v očích mnoha lidí daleko větší záři než třeba olympijské hry. O mistrovství světa, na které zámořské týmy pravidelně vysílají své béčkové výběry, ani nemluvě.