<span>Liberecké zúčtování.</span> Kolik ušetřila Neumannová?

Sport
27. 10. 2008 07:30
Šéfka libereckého šampionátu Kateřina Neumannová.
Šéfka libereckého šampionátu Kateřina Neumannová.

Šéfka libereckého šampionátu Kateřina Neumannová.Sto dvacet sedm milionů. Magické číslo, k němuž směřuje zrak šéfky libereckého šampionátu v klasickém lyžování Kateřiny Neumannové. Právě tolik je potřeba vybrat od fanoušků na vstupenkách, aby se akce - největší v historii samostatného Česka -  nedostala do červených čísel.

Nebo organizátoři musejí objevit nového sponzora či výrazně škrtat výdaje. O případnou ztrátu by se totiž rovným dílem podělily Svaz lyžařů České republiky a město Liberec. Jedno je jisté: stát, který v minulosti poskytl přípravnému výboru sedmdesátimilionou finanční injekci a další více než miliardu na výstavbu areálů, už nic nedá.

VŠE O KAUZE LIBEREC 2009 - ZDE.

"Kabinet není z pořádání šampionátu nijak nadšen, v současné fázi však od projektu nelze ustoupit," řekl minulé pondělí po zasedaní vlády vicepremiér Jiří Čunek. "Do šampionátu už Česko vložilo víc než miliardu korun, vláda proto nesmí celou investici zmařit."

To, co Neumannovou před rokem katapultovalo do čela přípravného výboru, se teď paradoxně obrátilo proti ní. Šéf lidovců stejně jako před rokem bývalá ministryně školství Dana Kuchtová chybně přisoudil peníze na výstavbu organizačnímu výboru v čele s olympijskou vítězkou z Turína. Skutečnost je však  jiná. Veškeré finance na výstavbu spravuje město Liberec.

"O novou částku ani nejde. Loni jsme tyto peníze neproinvestovali, vrátili na konto ministerstva financí a teď je dostali zpátky," hájí se náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka.

Rozhodnou Norové?

Kateřina Neumannová se cítí být dobrou manažerkou. Během patnáctiměsíční služby podle svých slov ušetřila oproti svému předchůdci ve funkci Romanu Kumpoštovi 41 milionů. Snížila počet dobrovolníků z osmnácti set na osm set, zrušila smlouvu na drahý informační systém a s reklamní kampaní začala o několik měsíců později.

"Pracujeme s vyrovnaným rozpočtem ve výši 466 milionů korun," říká Neumannová, která poprvé pro TÝDEN částečně poodkryla pokličku svého účetnictví. Co z něj vyplývá? V únoru může být v Liberci pořádně horko. O ekonomickém úspěchu rozhodne to, zda na akci dorazí zahraniční fanoušci. Prodej lístků musí vydělat celkem 127 milionů. Přitom až dosud jsou prodány lístky za 15 milionů.

„Samozřejmě nejsme se stávající situací spokojeni. Pokud by se ukázalo, že budou zisky ze vstupného nižší, sníží se i výdaje," řekl šéf lyžařského svazu Lukáš Sobotka. Možná se tak stane již brzy. Organizační výbor netrpělivě očekává zprávy z Norska. Právě Seveřané bývají společně s Němci hlavní diváckou enklávou při běžeckých závodech. U skoků na lyžích plní stejnou funkci Poláci, Rakušané a Němci.

„Zahraniční fanoušci by měli tvořit až sedmdesát procent celkové návštěvy," říká mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný.                              

Bývalý šéf organizačního výboru Roman Kumpošt počítal v rozpočtu, jehož koncept má TÝDEN také k dispozici, v příjmech z ticketingu s částkou 97 milionů. Neumannová však navýšila původně zamýšlené ceny jednotlivých vstupenek. O třicet milionů větší příjem je tedy podle Sobotky reálný. „Dokonce si myslím, že bychom mohli skončit i v plusu," říká. 

Pokud by naopak došlo ke ztrátě, splatil by jeho svaz polovinu. To by pro české lyžování, které každoročně svádí boj s elitními reprezentanty o každou korunu navíc, mělo dalekosáhlé následky. „Pětimilionovou ztrátu bychom ještě nějak ustáli. Pokud by šlo o desítky milionů, byla by to tragédie," tuší Sobotka.

Největší sponzor: stát

Těžké chvíle si organizační výbor připravil sám. Ještě v dobách Kumpoštova kralování sepsalo město a svaz smlouvu s Mezinárodní lyžařskou federaci, která jim zaručuje příjem více než 11 milionů švýcarských franků. Kurz však nebyl pevně fixován a nebyly ani pojištěny ztráty z jeho změny. "Do současné chvíle tím přišel organizační výbor o 32 milionů," říká mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný. Podle šéfa lyžařského svazu Luboše Sobotky však cena za pojištění byla ještě o osm milionů vyšší.

Neumannová zareagovala výše uvedenými škrty v rozpočtu a pomohl i stát. Ačkoliv se měl původně podílet jen na výstavbě, přispěl i na samotnou organizaci mistrovství sedmdesáti miliony.

Ostatní sponzoři již tak štědří nebyli. Kromě Stavby silnic a železnic, které podle informací TÝDNE přispěly 50 miliony, ostatní souhrnně 63 milionů. Macešsky se zachovala i agentura APF, která vlastní marketingová práva na šampionát. Ačkoliv bývá zvykem, že pustí část regionálních práv pořadatelům, v Liberci je velice neústupná.

Neumannová má ve škrtech ještě jeden trumf v rukávu. Po odstoupení od smlouvy na informační technologie žádá po firmě Merz navrácení části peněz. Podle informací TÝDNE jde o částku osmi milionů korun. Bude to stačit?

Foto: Robert Sedmík, Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ