Počínání zástupců libereckého magistrátu a místní Technické univerzity při přípravě lyžařského šampionátu nese znaky trestného činu. Stát přišel o desítky milionů korun. "V posledních měsících se navíc všichni pokoušeli zahladit stopy," řekl novinářům prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal.
NKÚ kontroloval v souvislosti s libereckým šampionátem peníze v rozsahu více než jedné miliardy a nalezl problémy s využitím mnoha desítek milionů korun.
Proč trvala kontrola tak dlouho?
Finanční prostředky, které byly věnovány na infrastrukturu v souvislosti s mistrovstvím světa, byly neustále navyšovány. A také oproti původním předpokladům byly stále doplňovány investiční akce. Chtěli jsme protáhnout kontrolní akci, abychom byli schopni tyto změny postihnout.
ČTĚTE TAKÉ: Primátor: Na šampionátu se nikdo neobohacuje
Liberec při přípravě šampionátu čachroval s penězi, tvrdí NKÚ
Jaké jsou největší zjištěné prohřešky?
Jako nejzávažnější bych hodnotil prakticky nulovou kontrolní činnost jak ministerstva školství, tak i jednotlivých investorů, což byla Technická univerzita v Liberci a statutární město Liberec. Nedostatek kontrolní činnosti se pak odrazil v tom, že byly propláceny faktury za práce, které nebyly provedeny, za dodávky materiálu, který dodán nebyl. Zde se to projevilo naprosto výjimečným způsobem. V této souvislosti jsme se také rozhodli podat trestní oznámení.
O jaké trestné činy jde?
Podezření máme na skutkovou postatu několika trestných činů. Na prvním místě bych zmínil úvěrový podvod. Byly předkládány žádosti o státní dotace, ve kterých se objevovaly neúplné, zkreslené nebo úplně nepravdivé údaje. Jsme přesvědčeni, že ti, kteří tyto žádosti vypracovávali, o tom věděli. To souvisí i s dalšími trestnými činy jako porušování pravidel hospodářského styku nebo porušování povinnosti při zprávě cizího majetku.
Podezřelými jsou tedy lidé z magistrátu a univerzity?
Konkrétní podezřelé stanoví až další vyšetřování státního zastupitelstva. My vždy dáváme trestní oznámení na neznámého pachatele. Nicméně z většiny dokumentů je jasné, jaký mají původ a kdo je pod nimi podepsaný.
ČTĚTE TAKÉ: Překazí naštvaní studenti Neumannové šampionát?
Kontrolovali jste zhruba miliardu ze státních dotací. Kolik z toho bylo neoprávněně naloženo?
Podle protokolů se jedná o částku několika desítek milionů korun, kde prokazatelně práce provedeny nebyly nebo byly fakturovány dodávky, které ve skutečnosti nenastaly. Je potřeba upozornit na to, že prodloužení kontrolní doby vedlo k tomu, že řada záležitostí byla provázena jevem, který se dá nazvat jako zpětné přefakturování. Faktury byly dodatečně vraceny, přepisovány a upravovány tak, aby se tam nevyskytovaly práce, které udělány nebyly. Celková částka ale neklesala.
Dalo by se tomu říkat zametání stop?
Dá se to tak nazvat.
Budete kontrolovat i dotace, které mířily přímo k organizačnímu výboru v čele s prezidentkou Kateřinou Neumannovou?
Neuvažujeme o tom. Důvod je čistě technický. Když se podíváte na strukturu státní dotace, tak nepředpokládám, že bychom tam zjistili nějaké nesprávnosti. A nic jiného než užití státních peněz bychom kontrolovat nemohli.
Například, jestli se organizační výbor obrátí na ministerstvo školství s požadavkem, aby do určité výše byly hrazeny náklady na pronájem mobilních buněk a ty tam jsou vyčísleny na čtyři miliony korun, tak nepochybuji o tom, že ten, kdo je pořadatelům pronajal, to udělal za ty čtyři miliony. A my nezkontrolujeme nic jiného.
ČTĚTE TAKÉ: Šampionát jako v Liberci už nikdy, řekl ministr Liška
Foto: ČTK