Čtvrt roku po skončení mistrovství panuje kolem největší sportovní akce v dějinách Česka mlha hustší, než bývá v okolí Ještědu. Lyžařský šampionát v Liberci vyvolává spoustu hlavně ekonomických otázek. Drtivá většina z nich je zatím bez odpovědi.
ČTĚTE TAKÉ: Primátor: K dluhu by se měl hlásit Liberec i lyžaři
Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová před mistrovstvím světa slibovala, že na setkání běžců a skokanů na lyžích pod Ještědem se bude dlouho vzpomínat. Olympijská vítězka z Turína měla pravdu. Jenže ne kvůli epochálním sportovním výkonům a překonání rekordů, ale kvůli dluhům. Mnohamilionovým dluhům.
ČTĚTE TAKÉ: Janota: Další peníze pro Neumannovou? Těžko
Je víc než jisté, že šampionát skončí prodělkem. Jeho výše? V krajním případně až 100 milionů korun. Vždyť jen oficiálně známí věřitelé (liberecká Technická univerzita, Český hydrometeorologický ústav, Dopravní podnik, bezpečnostní agentura, firma zajišťující stravování...) nárokují celkovou částku zhruba 43 milionů korun.
Neumannová se k tomu odmítá vyjadřovat. Nezvedá telefon, nereaguje na textové zprávy a stejně se chová i její pravá ruka a dlouholetý manažer a partner Josef Jindra, podle mnohých nejdůležitější postava zákulisí šampionátu.
Na co by se jich on-line deník TÝDEN.CZ rád zeptal? Zde je souhrn otázek doplněný redakčním komentářem.
1. Jaký je výsledný účet lyžařského šampionátu v Liberci, či přesněji jak vysoká je částka dluhu? Jak se stalo, že tak velká akce skončí prodělkem? |
2. Kdo uhradí dlužné částky? |
Komentář redakce: Neumannová a spol. dostali v půlce června poslední splátku od Mezinárodní lyžařské federace; jde zhruba o 40 milionů korun. Tyto peníze pokryjí jen část dluhů. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ Neumannová už začala některé věřitele uspokojovat. Není však jasné podle jakého klíče. Není proto vyloučeno, že se se „spřátelenými" věřiteli vypořádá, ty zbylé vynechá.
3. Jak se organizační výbor vypořádá s věřiteli?
Komentář redakce: S velkou pravděpodobností to tak je. Ministr financí přiznal, že se s Neumannovou sešel, pomoc jí však nepřislíbil. Chystá se další schůzka, už i za účasti ministryně školství Miroslavy Kopicové, její názor na věc zatím není znám. Podle mluvčího ministerstva financí se otázka poskytnutí garancí řídí zákonem o rozpočtových pravidlech. "Bez schválení konkrétního zákona v parlamentu týkajícího se případné garance není možné z úrovně exekutivy, tedy ani z úrovně ministerstva financí či vlády nic garantovat," tvrdí mluvčí Ondřej Jakob.
4. Snaží se organizační výbor přemluvit stát o další pomoc?
ČTĚTE TAKÉ: Další pokus Neumannové. Sešla se s ministrem financí
5. Kdo inicioval schůzku s ministrem financí Janotou? |
Komentář redakce: Neumannová nejspíš spoléhá na pomocnou ruku státu. A dokud bude mít byť jen sebenepatrnější naději, že jí státní kasa vyjde vstříc, může vyhlášení bankrotu oddalovat.
6. Podá organizační výbor sám na sebe návrh na zahájení insolventního řízení? Proč už tak neučinil, když je evidentní, že není schopen uhradit všechny závazky?
7. Existuje varianta, že se o úhradu dluhů postará jiný „spřátelený" subjekt, který na tom později recipročně vydělá? |
Komentář redakce: Jde o ničím nepodloženou spekulaci, přesto ji zmiňujeme. Otázkou je, jaký příběh o pohádkovém mecenáši by museli Neumannová a spol. vymyslet, aby jej veřejnost přijala.
8. Z jakých peněz byl financován lednový závod Pražská lyže na Výstavišti? |
ČTĚTE TAKÉ: Neumannové likvidátor: Uspokojím věřitele. Pokud možno
Foto: archiv