Keňa a Kuvajt rozpouští po OH svazy, Čínští vzpěrači nesmí závodit

Sport
25. 8. 2016 13:48
Keňský maratonec Eliud Kipchoge v cíli olympijského závodu.
Keňský maratonec Eliud Kipchoge v cíli olympijského závodu.

Keňa navzdory nejúspěšnějším olympijským hrám v historii rozpustila svůj národní olympijský výbor. Ministr sportu Hassan Wario odůvodnil krok podezřením ze špatného hospodaření olympijského týmu a dalšími interními problémy v Riu de Janeiro. Olympijský svaz byl rozpuštěn i v Kuvajtu. Vzpěračská velmoc Čína nesmí rok nikam posílat své závodníky.

Wario sestavil komisi, jež má prohřešky vyšetřit a předložit výsledky do 30. září. "V týmu údajně docházelo k chybám při ubytování a cestování, zneužívání akreditací či ke ztrátám oblečení, jež se nikdy nedostalo ke sportovcům," uvedl ministr na tiskové konferenci, na níž rozpuštění Keňského olympijského výboru vysvětloval.

Ještě před hrami si kapitán keňského týmu Wesley Korir na olympijské funkcionáře stěžoval. Slavný maratonec požadoval lepší vedení, doplacení dlužných částek a okamžitý konec údajného obtěžování sportovců antidopingovými funkcionáři.

Generální sekretář Keňského olympijského výboru Francis Paul uvedl, že se jeho organizace obrátí na Mezinárodní olympijský výbor. "Budeme je o tom informovat, aby to prošetřili. Setkáme se a budeme o tom diskutovat," řekl.

Navzdory problémům má za sebou Keňa co do hodnoty medailí nejúspěšnější OH v historii. Sportovci této východoafrické země - až na oštěpaře Juliuse Yega všechno běžci a běžkyně - získali v Riu šest zlatých, šest stříbrných a jednu bronzovou medaili. Keni to vyneslo 15. místo v pořadí zemí.

Nepořádek v Kuvajtu

Kuvajtský sport se dnes ocitl v ještě větší mezinárodní izolaci, než dosud byl. Vláda odvolala vedení národního olympijského výboru i fotbalového svazu KFA. Generální komise pro sport oznámila, že bude dosazeno vedení nové.

Kuvajt má už mnoho měsíců pozastavené členství v Mezinárodním olympijském výboru, světové fotbalové federaci FIFA a v dalších 16 velkých mezinárodních federacích. Důvodem je právě vměšování vlády do řízení sportovních organizací.

Národní fotbalový svaz před dvěma týdny zveřejnil fotografie z údajné policejní razie ve svém sídle. Vláda popřela, že by s prohledáváním kanceláří KFA měla něco společného.

Na nedávno skončených hrách v Riu startovali kuvajtští sportovci jako nezávislí pod olympijskou vlajkou a brokoví střelci Fehaíd Al Díhání a Abdalláh Rašídí získali zlato a bronz.

Vzpěrači bez závodů

Vzpěračskou velmoc Čínu čeká roční vyloučení z mezinárodních soutěží. Důvodem jsou pozitivní dopingové testy tří čínských vítězek olympijských her v Pekingu, které odhalilo zpětné testování vzorků z roku 2008. Za tři dopingové nálezy vzpěračů jedné země během jednoho roku následuje podle pravidel, která přijala mezinárodní federace IWF letos v červnu, roční distanc.

"Je to automatické. Teď potřebujeme jen, aby ty případy Mezinárodní olympijský výbor uzavřel, a můžeme k tomu přistoupit," citovala agentura AP mluvčí vzpěračské federace Lillu Rozgonou.

Roční zákaz startů na mezinárodní scéně postihne po dřívějších dopingových nálezech také Rusko, Bělorusko a Kazachstán a nově k nim přibudou vedle Číny také Ukrajina a Ázerbájdžán. Na světovém šampionátu v malajském Penangu v příštím roce se tak dá očekávat výrazně ochuzené startovní pole.

Čína je nejúspěšnější vzpěračskou výpravou na každých olympijských hrách od Sydney 2000. Na právě skončené olympiádě v Riu de Janeiro získali čínští siláci sedm medailí včetně pěti zlatých.

Nové testy vzorků z Pekingu objevily doping u tří vítězných domácích vzpěraček Liou Čchun-chung (váha do 69 kg), Cchao Lej (do 75 kg) a Čchen Sie-sia (do 48 kg). Užití zakázaných látek odhalily zpětné kontroly u dalších osmi medailistů ve vzpírání.

 

 

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ