Kvitová není první, trpěly i další tenistky. Kriketistům šlo o život

Sport
21. 12. 2016
Tenistka Petra Kvitová.
Tenistka Petra Kvitová.

Úterní napadení tenistky Petry Kvitové v jejím bytě vyvolalo velký rozruch a způsobilo pozdvižení. Česká sportovkyně se jeho následkem musela podrobit operaci levé ruky a čeká ji nejméně tříměsíční pauza. Útok na tenisovou hvězdu však není prvním zločinem, kterého se kriminální živly na sportovcích dopustily. Incidentům vévodí loupežná přepadení, na hvězdy z hřišť a sportovních kolbišť si ale už počíhala i smrt.

Tenistka Petra Kvitová ve svém bytě právě snídala, když se k ní vloudil pod záminkou opravy kotle neznámý muž. Ten českou sportovkyni zranil a ukradl pět tisíc korun. Kvitová se musela podrobit operaci a čeká ji několikaměsíční pauza. Otřesný zážitek jí však zůstane v paměti navždycky. 

Okradená Čakvetadzeová

Před několika lety postihl podobný příběh ruskou tenistku Annu Čakvetadzeovou, která se stala obětí zločinu společně se svou rodinou. V prosinci roku 2007 ji v jejím domě společně s rodiči přepadla skupina neznámých pachatelů, kteří majitele domu svázali a ukradli cennosti či tenistčin mobilní telefon s odhadovanou hodnotou pěti milionů rublů. 

Policie skupinu mužů mezi 25 a 40 lety nakonec zadržela a ukázalo se, že měli na svědomí přibližně padesát dalších podobných trestných činů. Hrůzný zážitek se v kariéře Čakvetadzeové projevil tím, že zrušila předsezonní soustřední a v Sydney pak vypadla hned v prvním kole. 

Selešová a střet s fanatikem

Své si prožila také hvězda devadesátých let Monika Selešová, kterou v její skvostné kariéře zabrzdil hororový moment z 30. dubna 1993. Tehdy se tenistka účastnila hamburského turnaje Citizen Cup, kde ji během zápasu napadl a poranil nožem fanatický příznivec její soupeřky Steffi Grafové. 

Velký psychický šok Selešová kompenzovala přejídáním, kterému se nedokázala vyhnout. O své závislosti na jídle, jehož spořádala v krátkém časovém intervalu vždy velké množství, promluvila až po letech. Po incidentu se dva roky snažila vrátit do bývalé formy. Ta již nikdy nepřišla a Srbka ukončila kariéru. 

Sportovci mezi teroristy

A zločin se nevyhýbal ani kolektivním sportům. Na srílanský kriketový tým dokonce zaútočili teroristé. Bylo to v době, kdy se mužstvo přepravovalo do pákistánského Láhauru k utkání s místní reprezentací. Autobus zaplavila salva střel a jen pohotovost řidiče, jenž nezastavil a ujížděl dál, zabránila většímu rozsahu katastrofy. Při útoku zemřelo osm osob, sedm sportovců bylo zraněno kulkami a šrapnely. Akci měla zřejmě na svědomí al-Kajda. 

Vražda z nudy

Přestože tyto události měly na sportovce i sportovkyně velký dopad, mohli být paradoxně ještě rádi, že nedopadli hůř. To se však nedá říct o některých jiných. Nadějný americký baseballista Chris Lane zemřel v roce 2013 ve městě Duncan v Oklahomě, když si byl zaběhat. Z auta dvaadvacetiletého sportovce střelila a nechala zemřít trojice mladíků, která se nudila. Nudu se chlapci rozhodli zahnat vraždou. 

Americká fraška v Riu

S nebezpečnými situacemi, kterým byli sportovci vystaveni, se potkalo i olympijské Rio. Ale v trochu jiném kontextu. Největším skandálem se totiž stalo přepadení amerických plavců v čele s Ryanem Lochtem. Ty měla napadnout a okrást v taxíku čtveřice mužů, jež se vydávala za policisty. 

Případ okamžitě začala vyšetřovat policie i Mezinárodní olympijský výbor. Někteří plavci byli dokonce zadrženi na letišti, aby nemohl v době řešení incidentu odjet ze země. Nakonec se ukázalo, že skupinka si přepadení vymyslela, aby zakryla vlastní výtržnosti a vandalství na benzinové pumpě. 

Američané, kteří tak byli místo obětí najednou všem pro smích a opovržení, se za své chování omluvili. 



Autor: - mkr -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné