Mentální kouč: Kvitová by mohla být vztahovou psycholožkou

Sport
20. 12. 2016 09:30
bez popisku 872404
bez popisku 872404

Cvičil ostřelovače v protiteroristických jednotkách, teď se stará o psychiku elitních sportovců. Mezi jeho klienty patří i tenistky Petra Kvitová, Dominika Cibulková či Barbora Strýcová. Mentální kouč Radek Šefčík rozumí ženské hlavě jako málokdo. Pozná i to, kdy má jeho svěřenkyně své dny.

Kavárenský šum občas prořízne zvuk vrtačky, až se skoro neslyšíme. Radka Šefčíka to rozesměje, já mám naopak obavy, že v diktafonu uslyším jen to protivné vrčení. "Strach musíme brát jako přítele. Musíme ho přijmout. Kdo s ním neumí pracovat, končí," vysvětluje nejžádanější mentální kouč v Česku a Slovensku.

I když míchá kafe, čiší z něj klid a sebedůvěra. Není divu. Před dvěma měsíci jeho slovenská klientka Dominika Cibulková, pátá tenistka světa, ovládla prestižní Turnaj mistryň v Singapuru. A vysekla mu poklonu. "Zůstala jsem silná v hlavě. Naučila jsem se pracovat se svými emocemi, které mě srážely, a tenhle triumf je důkaz, že už to dokážu," řekla. Tohle byla práce Radka Šefčíka. Muže, který je zvyklý být ve stínu hvězd.

Prý pracujete radši se ženami než s muži, proč?

Ano, osmdesát procent mých klientů jsou ženy. Když se jich zeptáte, co zrovna cítí a co se jim děje v hlavě, jsou v komunikaci otevřenější než chlapi. U žen jsou větší emoce. Někdy jsem sám musel řadu věcí zpracovat (pousměje se). Ze speciálních armádních jednotek jsem byl zvyklý na dominanci, soustředění na cíl, a pak přejdete do ženského tenisu, který je emocionální a nevyrovnaný.

Tomáš Krupa, trenér Barbory Strýcové, dokonce řekl, že ženský a mužský tenis jsou dva odlišné sporty.

Může být. Ženská mentalita, to je multitasking (dělat víc věcí najednou, pozn. red.). Ženy jsou spontánní, otevřené, náladové. Jaro, léto, podzim, zima během pěti minut (směje se). Ale každý máme v sobě mužskou i ženskou esenci. A nejlepší hráčky potřebují v klíčových momentech zápasu ženskou esenci potlačit. Být zabiják, jít po výkonu a výsledku. Být v tom momentě a nebýt tolik roztříštěný. Pokud chtějí být ženy v profesionálním sportu úspěšné, musejí se tohle naučit. Když to trénujete od dětství, jde to.

Takže se snažíte z ženské na kurtu vytáhnout chlapa?

Ale mimo kurt zas chci, aby přešla zpět do role ženy. To je obrovská výzva. Jinak tyto hráčky pak mají problémy ve vztahu. Žádný chlap nechce mít vedle sebe chlapa. Na rovinu, kupa mých klientek - sportovkyň a velkých manažerek - má problém se vztahem. A důvod je tento přechod mezi mužskou a ženskou esencí.

Říká se, že tenis je víc než jakýkoli jiný sport o hlavě, souhlasíte?

Rozhodně. Pokud se bavíme o světové úrovni, mentální stránka je víc než osmdesát procent výkonu. A finálové zápasy? Tam je to víc než devadesát procent. Ale abyste se na tu úroveň dostal, musíte mít za sebou obrovské penzum tréninku: fyzického, tenisového, strategického. Hráči z top 20 jsou po téhle stránce skvěle připraveni. Klíčové je, aby hráč hrál svůj top tenis i ve vypjaté situaci. A to je dáno jednou věcí: jaké máte na kurtu emoce. Vteřinu po vteřině. Když máte sebedůvěru a klid, tak je to úplně jiné, než když jste v nejistotě a pod tlakem. Trenér říká "udělej tohle a tohle", ale hráč to není schopen aplikovat, protože v tu chvíli nemá správnou emoci.

Jak ale jen tak změnit emoce, které máme v sobě zakořeněné dvacet třicet let?

Jde to. Využívám metodu koučingu, kdy vracím hráče zpátky do minulosti, kdy se začaly jeho emoce tvořit. Emoce mají nějaký základ. Nevznikly před týdnem, souvisejí s výchovou. Byly klíčové momenty, které hráče ovlivnily. Když něco v dětství nebylo podle očekávání a dítě se dostalo do zloby, tak všechno, co bude v životě mimo jeho očekávání, bude vždy řešit zlobou. Ale já vím, že se to dá změnit. Za každou emocí je vzorec. Hráč věří, že když mu nevyjde lehký balon, je špatný. A tohle způsobí, že je třicet minut zápasu frustrovaný. Když změníte ten vzorec, tak změníte kompletně emoce v hlavě. Vracím hráče do minulosti, abych ho posunul do lepší budoucnosti. To je fantastické.

* Proč přešel od vojáků ke sportovcům?

* Jaká je Petra Kvitová ve srovnání s Dominikou Cibulkovou?

* Jak pracovat s mentální stránkou mimo kurt? 

* Na co by měla hráčka myslet při mečbolu? 

* Jak sportovkyni ovlivňuje menstruace? 

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTĚTE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 19. PROSINCE 2016.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ