Renesance se nekoná, formule 1 postupně uvadá. Na poměry, které ve slavném motoristickém seriálu panují, si posteskl trojnásobný mistr světa Niki Lauda. Chybí mu aspekty, které závodění dříve dělaly atraktivním. Rychlost, riziko a velké osobnosti.
Je to zvláštní paradox. Rakušan Niki Lauda platil vždy za bojovníka za větší bezpečnost formule 1. Poté, co jeho námitky v roce 1976 na německém Nürburgringu neuposlechli pořadatelé i další závodníci, utrpěl závažnou nehodu, která ohrozila a poté i silně ovlivnila jeho život. Jeho znetvořená tvář dodnes působí jako memento na den, kde se rapidně zvýšila bezpečnost těchto závodů.
Trojnásobný mistr světa ale nyní trochu obrátil. Formule 1 je nyní už dostatečně bezpečná. A podle svérázného Rakušana, trojnásobného mistra světa, až příliš jednoduchá. Chybí mu v ní vzrušení, koňská dávka adrenalinu, která závody celosvětově proslavila.
Přiživil tím názor Fina Kimiho Räikkönena. Ten minulý týden pro francouzskou televizi Canal+ zavzpomínal na své začátky. "Když jsem přišel do formule 1, byl to skutečný vrchol, vzrušující záležitost. Člověk by čekal, že vozy budou pořád rychlejší a podívaná dramatičtější, ale místo toho vznikají pravidla, která se je snaží zpomalit," kritizoval současný trend.
"Aby se lidé dívali, měla by být formule 1 rychlejší a nebezpečnější. To je součást hry," neměl Räikkönen problém s rizikem svého povolání.
Lauda s ním naprosto souhlasí. "Regulace je příliš mnoho. Přibývají pravidla, ale ubývají osobnosti," posteskl si v rozhovoru pro německý Bild. "Monoposty by měly být obtížněji řiditelné, aby zde jezdili pouze závodníci se skutečnými jezdeckými schopnostmi. Piloti by měli odvádět mnohem tvrdší práci a zažívat i chvíle nejistoty," brojí Lauda.
"Když jsem přešel z formule 2 do nejvyšší kategorie, měl jsem naděláno v gatích. Chtěl bych, aby to byl zase sport skutečných chlapů, a ne chlapců, co jen mačkají tlačítka na volantu," přidal ostrou poznámku. Mnoho pamětníků dodnes vzpomíná na závodní bitvy mezi Schumacherem a Häkkinenem, Prostem a Sennou či Laudou a Huntem, o jejichž závodním boji vznikl úspěšný snímek Rivalové. Ze současného závodění jako by podobné emoce vymizely.
"Nemůžeme se vrátit v čase. Ale jezdci by měli mít auto ve svých rukou, ne ho řídit mačkáním knoflíků jako dnes. Rizikový faktor se vytratil," konstatoval Lauda, jenž zároveň popřel, že by změnil postoj, za který v dobách své aktivní kariéry bojoval. "Neměla by být nebezpečná, ale rizikovější," dodává.
Právě to podle něj opět zvýší zájem o formuli 1, který v posledních letech kvůli neatraktivní podívané víc a víc klesá. "Kdyby byly vozy rychlejší, bude to mnohem větší zážitek jak pro závodníky, tak i diváky. Snad by je to opět přitáhlo do ochozů a k obrazovkám. Je to cesta, ke které se musíme vrátit," vzhlíží Lauda k plánu, jenž by měl být realizován v roce 2017.
Kritik Lauda: Formuli 1 chybí riziko, já měl naděláno v gatích
16. 6. 2015 15:30
Niki Lauda zkritizoval poměry ve formuli 1.
Autor: - tab -Foto: ČTK