Od cyklistiky k motoristickému pozlátku. "Monako" slaví jubileum

20. 5. 2015 16:00
Kolotoč formule 1 se chystá do Monaka.
Kolotoč formule 1 se chystá do Monaka.

Monacký autoklub (ACM) letos slaví 125. výročí svého založení. Současný pořadatel Velké ceny Monaka vozů formule 1 ale v jiné podobě existoval již dříve. Skupina jednadvaceti cyklistických nadšenců 26. srpna 1890 založila "Sport Vélocipédique de la Principauté'" které vzápětí přejmenovala na "Sport Vélocipédique Monégasque".

O 27 let později došlo na popud prezidenta organizace Henriho Tairraze k další změně názvu: na ‚Sport Automobile et Vélocipédique de Monaco' (SAVM) z důvodu technologického vývoje motorizovaných vozítek.

Novým prezidentem sdružení se 31. října 1909 stal Alexandre Noghès. To představuje výrazný milník, neboť pod manažerským vedením jeho syna Antonyho, movitého výrobce cigaret, po kterém je pojmenována poslední zatáčka okruhu, se o dva roky později podařilo uspořádat ‚Monaco Automobile Rally' ve dnech 21. až 29. ledna 1911.

Expert na formuli 1 Tomáš Richtr.Na mimořádném jednání 29. března 1925 za účasti 55 členů SAVM navrhl Alexandre Noghès změnu názvu klubu na ‚Monaco Automobile Club' (ACM) s odůvodněním, že "cyklistika už je na ústupu a roste automobilismus". S výjimkou šesti členů všichni byli pro, ale ACM potřeboval formální uznání od dnešního předchůdce Mezinárodní automobilové federace, Mezinárodní asociace uznaných autoklubů (Association Internationale des Automobiles Clubs Reconnus).

Antony Noghès při snaze podat přihlášku během své cesty do Paříže u asociace neuspěl s tím, že i když ACM pořádá sportovní události, ty se nekonají v Monaku. Uražený Noghès se ve svých 35 letech rozhodl pro nelehký úkol: uspořádat motoristický závod v prostředí Monaka. Jinými slovy v ulicích města.

Monte Carlo tenkrát vypadalo jinak: dlažební kostky, tramvajové koleje a svodidla byl tenkrát neznámý pojem. Dva roky Antony Noghès projekt analyzoval. Výrazně mu pomohl Louis Chiron, sám závodník Grand Prix (a vítěz Velké ceny Československa v letech 1931 až 1933), a také Société des bains de mer de Monaco, firma založená v roce 1863, která dnes vlastní Monte Carlo Casino, Operu v Monte Carlu i tamní Hotel de Paris. Chtělo to samozřejmě peníze na investice a tehdejší manažer firmy René Leon souhlasil.

18. října 1928 se v listu Gazette de Monaco objevila informace o tom, že Mezinárodní asociace uznaných autoklubů přijala ACM do své rodiny. O šest měsíců později, 14. května 1929, monacký princ Pierre okruh slavnostně otevřel a ředitel okruhu Charles Faroux absolvoval čestná kola ve voze Torpedo Voisin.

Monacká Grand Prix patří k nejsledovanějším závodům v roce.Na start se postavilo šestnáct vozů převážně značek Bugatti a Alfa Romeo. Po 100 kolech a čtyřech hodinách vyhrál francouzský agent a automobilový závodník William Grover-Williams, v roce 1945 zajat a zavražděn nacisty. Úspěšně se závodilo až do roku 1937. Nejprve vysoké startovní poplatky a pak 2. světová válka pak zvuk automobilů v Monaku umlčely.

Závodit v Evropě se začalo znovu v září 1945. V roce 1948 se jel závod v Monaku pod hlavičkou FIA, ale o rok později byl závod na uctění památky prince Lousie II. zrušen. Ovšem v květnu 1950 bylo založeno novodobé Mistrovství světa vozů formule 1, kde Monako nechybělo. Závody v letech 1951, 1952 a 1953 se nejely v rámci Mistrovství světa, ale od roku 1955 už Velká cena Monaka nechyběla v žádném z ročníků F1.

Monacký autoklub jako jediný neplatí žádné poplatky Berniemu Ecclestonovi za to, že formule 1 do ulic Monte Carla každoročně zavítá. Letos se pojede už 62. závod pod hlavičkou F1. Velká cena Monaka představila 33 vítězů, mezi nimi jsou také letos aktivní jezdci Lewis Hamilton, Fernando Alonso, Kimi Räikkönen, Jenson Button a Sebastian Vettel.

Těmi nejúspěšnějšími tu byli Ayrton Senna, Michael Schumacher a Graham Hill. Sedmnáct značek od nejúspěšnějšího McLarenu přes Ferrari, Lotus, Tyrell, Williams, Benetton, Renault či Alfa Romeo až po předchůdce dnešního Mercedesu Brawn, to získalo alespoň jeden triumf.

Tréninky na Velkou cenu Monaka se jezdí netradičně už ve čtvrtek. V pátek odpoledne je trať zcela otevřena běžnému provozu i fanouškům a komunita F1, stejné jako řada podnikatelů s ní spojená, má čas na obchodní schůzky nebo odpočinek.

Autor: Tomáš RichtrFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ