Slovo experta
Räikkönen je emotivní a Alonso prahne po výkonu, hodnotí Boullier
18.08.2017 05:30 Původní zpráva
Šéf týmu McLaren Eric Boullier za svou kariéru ve Formuli 1 spolupracoval s desítkou řidičů a stihl osobně poznat závodníky takových významnými jmen, jakými jsou Fernando Alonso, Jenson Button nebo Kimi Raikkonen. Francouz se v jednom z rozhovorů pro oficiální stránky Formule 1 rozpovídal o jednotlivých jezdcích, jejich povahových rysech i závodních schopnostech.
Boullier se kolem světa rychlých vozů pohybuje už sedmým rokem. V roce 2010 začal v lotusu, poté přestoupil do McLarenu a mnoho z nejkvalitnějších jezdců té doby stihl výborně poznat. Jako člověk, jakého si vážně váží všichni, kteří s ním pracovali, je Boullierův pohled požadován a oceňován.
Fernando Alonso
"Vyhrát je jeho jediným cílem. Ať už proti němu hrajete tenis, nebo jedete závod, vždy se vydá na dvě stě procent. Touží být konkurenceschopný," okomentoval někdejšího mistra světa Fernanda Alonsa.
"Nedělá téměř žádné chyby, už v prvním kole závodu dokáže z auta i ze sebe vymáčknout to nejlepší. To je něco, co jsem s žádným jiným řidičem nezažil. "Alonso si proto vysloužil pověst problematického člověka. Nicméně jakmile pochopíte jeho hlad po výkonu, pochopíte, že to tak není a s jeho charakteristickým rysem se vypořádáte," dodal Francouz.
Robert Kubica
Podobným typem jezdce, jakým je španělský pilot, je Robert Kubica. "Má stejnou povahu a je připravený obětovat svůj osobní život, aby byl konkurenceschopný," dodal Boullier.
Připomíná historku, na kterou si v souvislosti s polským jezdcem vzpomene. "Kvalifikace Grand Prix v Japonsku. Robert po diskvalifikaci Hamiltona dojel třetí nejrychlejší. V ten den dojel, sundal si přilbu a řekl: V mém životě už nikdy nebudu schopný takový okruh zopakovat," vzpomínal a dodal, že nehoda Kubici z roku 2011 zůstává nejsilnější vzpomínkou v celé jeho kariéře Formule 1.
Kimi Räikkönen
"Kimi je zvláštní případ. Jezdí velmi šetrně k pneumatikám, uhlazeně, téměř flegmaticky, klidně. Jeho největší devízou je schopnost přečíst závod, jako kdyby měl v hlavě GPS," komentoval francouzský šéf ledového Fina.
A v mysli se vrací k Velké ceně Maďarska roku 2012. "byl už devět sekund za vedoucím Hamiltonem, přitom jel celkem pomalu. Zeptal jsem se ho, proč nezrychlí? Odpověď jsem nedostal. Najednou začal jezdit kola o sekundu a půl rychleji a zároveň se držel dva sekundy za Hamiltonem. Nemohli jsme pochopit, co se děje. Teprve poté, co on sám chtěl, jsme pochopili jeho strategii: Předjet Grosjeana. Kimiho plán byl dokonalý a vyšvihl ho na druhé místo. Celá strategie se plně rozjela v jeho hlavě, sledoval data, mezery i obrazovky. Nikdy jsem nic takového neviděl." kroutil hlavou šéf Hondy.
"Kimi je citlivější chlap, než jak to zvenčí vypadá. Bylo by špatné myslet si cokoliv jiného. Dobrým příkladem rozdílu mezi tím, kdo skutečně je a co chce ukázat světu, je jeho vítězství v roce 2012 v Abu Dhabi. Po dojetí do cílové rovinky byl v rozhovoru pro tým přes rádio jeho hlas teplý, vřelý dokonce emocionální. Ale jakmile vystoupil z formule, "ledový muž" se vrátil zpět. Samozřejmě, je to součást jeho osobnosti, ale také ochrana před okolím," zakončil své hodnocení Boullier.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.