Takové okamžiky na jiném off-roadovém závodě nezažijete. Příroda Jižní Ameriky si s účastníky Rallye Dakar doslova pohrává. Po tropickém startu, kdy teplota i večer překračovala třicítky, se závodníci dostali až k zasněženým vrcholkům.
Třetí etapa byla konečnou stanicí pro dvojnásobného vítěze kategorie automobilů Násir al-Attíja, který po havárii odstoupil. Ještě hůře dopadl slovenský motorkář Ivan Jakeš. Toho při závodě dokonce trefil blesk. Přežil, ale ze závodu také odstoupil.
"Moc mě mrzí, že Ivan skončil v nemocnici. Jsme dlouholetí kamarádi. Když jsem začínal na Dakaru, byli jsme v jednom týmu. V horách pršelo, padal sníh, takže je možné, že se taková věc opravdu stala," konstatoval druhý muž hodnocení kamionů, Martin Kolomý z týmu Buggyra.
Ten se během Dakaru trápí se spojkou, v poslední etapě zase kroutil volantem tak usilovně, až si vypnul bezpečnostní pásy a vyletěl z nich. Problémy měla posádka hlavně s hledáním kontrolních bodů. "Naštěstí jsem brzy rozpoznal, že jsme ho minuli, a zajel si jen 500 metrů. Hledalo ho hodně aut, takže se prášilo a nikdo nemohl najít správnou cestu," uvedl Kolomého navigátor René Kilián.
Na slušné místo se řítil také Aleš Loprais, do posledního mezičasu byl pátý. Do cíle ale dojel až na patnáctém místě. "Nádherná etapa, mně se to moc líbilo. Bohužel 20 kilometrů před cílem nám prdla servo pumpa, takže jsme stáli a měnili ji. Ztráta je veliká, ale je to pořád začátek, tak se na nás snad usměje štěstí a nebudou se nám dít takovéto patálie," věřil v cíli Loprais.
Trable se nevyhnuly ani nejmladšímu Čechovi na startu Dakaru, Martinu Macíkovi. Toho potrápila blikající kontrolka na dobíjení, se svým kamionem odstartoval později, než měl. Přesto si vybojoval zpět jedenáctou pozici. "Nebylo to zrovna lážo plážo. Budíček v sedm hodin a v devět hned první přejezd. Pak to začalo. Rozsvítila se kontrolka a my 40 minut hledali příčinu," uvedl Macík. Kvůli zpoždění teď hrozí týmu penalizace. Ta ale nakonec stejně přišla. Při objíždění havarovaných závodníků minuli kontrolní bod.
Na skvělý výsledek útočil také automobilistu Martin Prokop v kategorii automobilů, ale postihla ho stejná chyba, jako Macíka. Ten si 364 ostrých kilometrů ve výšce až pět tisíc metrů užíval. Skvělou náladu ale zhatila hodinová penalizace.
"Auto po úterní pekelné etapě fungovalo již o mnoho lépe, takže jsme se místo chlazení a obav o fungování motoru mohli začít věnovat závodění. Ráno to začalo hodně divoce a dalo nám to pořádně zabrat, protože prvních 75 km v kuse byl off-road, jaký jsem ještě nezažil," popisoval Prokop.
"Zbytek etapy byl již vyloženě vysokohorský přejezd přes pět tisíc metrů vysoký průsmyk And, a to jsme již jeli svoje tempo bez větších potíží. Zastihla nás tam bouřka a začalo sněžit, takže oproti úterním téměř padesáti stupňům ve stínu to je celkem srandovní změna," uvedl po závodě slavný rallyový závodník.
Ten se s šedesátiminutovým trestem jen těžko smiřoval. "Sráží nás to z desátého místa na osmnáctou příčku. Mrzutá komplikace, ale nedá se nic dělat, jedem dál a bojujeme," slibuje Prokop.
Parádně si v nebezpečné etapě vedl také legendární čtyřkolkář Josef Macháček. Člen týmu Barth Racing dojel na parádním třetím místě. "Nahoře to nebylo jednoduchý, začalo krápat, takže jsme si všichni brali pláštěnky. Pak jsem se rozjel a měl jsem plný klín krup, takže teploty musely být hodně nízko," popisoval nástrahy argentinské přírody.
"Ty blesky byly úplně jiný, než je známe doma, byli jsme vysoko a měl jsem chuť se na to vykašlat. Každý jsme byli potencionální cíl blesku. Pár blesků, co jsem viděl, tak na ty jsem si mohl sáhnout. Takže jsem se taky bál. To, že to někoho zasáhne, jsem ale nečekal," dodal Macháček k případu Slováka Jakeše. V průběžném pořadí je zatím šestý.
Ve čtvrté etapě se závodníci dostanou do Bolívie. Opět se pojede ve vysokých výškách, čekají je i písečné duny. Těm se sice mohou vyhnout, ale musejí počítat dvanáctihodinovou penalizací.