Dakarská rallye opět ukazuje svou pravou tvář. Středeční etapa musela být kvůli sesuvu půdy způsobeném vytrvalým deštěm zrušena. Osmá etapa se i přes svou relativně krátkou vzdálenost 170 kilometrů (místo plánovaných 492) stala osudnou pro dva jezdce Kamazu. Na jejich úkor se posunují české kamiony v čele s Martinem Kolomým, který je už v nejlepší desítce. Technika přes počáteční rozpaky funguje a piloti v extrémních podmínkách ukazují své silné stránky.
"Jediná cesta z Bolívie do Argentiny je zavalena společně s nějakou vesnicí, a protože to je jediná cesta, jsme tady uvězněni," vysvětloval šokovaný Martin Prokop.
Spousta závodníků na bláznivé podmínky letošního Dakaru nadává, Martin Kolomý si bláto a rozbořené cesty nemůže vynachválit. I když i on se chytil do blátivé pasti ve druhé půlce osmé etapy.
"Dnešní etapa byla ze začátku hodně rychlá a blátivá, což nám vyhovovalo. Letěli jsme neskutečně a předjeli mnoho kamionů. V jednom bodě, kdy se trať dostala zase nad čtyři tisíce metrů, jsme neměli dostatek výkonu, ale s tím měl problém každý. Pak nastal větší problém, když jsme sestupem uvízli na výmolu. Vykopání trvalo asi patnáct až dvacet minut," uvedl v cíli patnáctý Kolomý, který se posunul na deváté místo průběžného pořadí.
Osmá etapa letošního Dakaru:
Díky odstoupení obou kamazů se posunul v celkovém pořadí i Aleš Loprais. Momentálně se nachází na jedenácté příčce.
Aleš Loprais zajel v osmé etapě dvanáctý nejrychlejší čas. V průběžném pořadí figuruje o pozici výše. "Po prvním týdnu začínáme úplně nanovo. Zpočátku nám to úplně ve vysoké nadmořské výšce nejelo, ale skvěle fungoval podvozek v technických pasážích. Teď bude alfou a omegou, co bude dál a kdy se zase sejdeme s našimi doprovody," uvedl Aleš Loprais, který v úterý oslavil sedmatřicáté narozeniny.
Doprovodné týmy zůstaly uvězněny utrženým kusem skály, který podemlely neustávající deště. Technický šéf David Vršecký vymýšlel objízdnou trasu, kde by ale tým najel až 750 kilometrů navíc. Během středy, ve které pořadatelé etapu zrušili, se musejí všichni dostat do dalšího bivaku.
Kamiony a auta totiž během dvou zkrácených etap nemohly přijít pod ruku mechanikům, kteří by se na ně podívali. Posádky tak musely základní opravy dělat svépomocí a profesionální dohled by stroje měly dostat až ve středu večer. Ovšem jestli se všem povede objet přírodní zátaras.
"Zpočátku to vypadalo jako sranda. Takových situací jsme už zažili. Přicházejí k nám ale rozdílné informace a čekání se protáhlo už na sedm hodin," uvedl týmový manažer Jan Kalivoda. Ani po dvanácti hodinách se Tatra Buggyra Racing tým ale nehnul z místa.
Bojuje i Martin Prokop: