Krásná i zákeřná. Blíží se rallye Dakar, výzva s hrozbou smrti

4. 1. 2014 06:30
Písečné duny, brodění řek, průjezdy kaňony. Taková je jihoamerická rallye Dakar.
Písečné duny, brodění řek, průjezdy kaňony. Taková je jihoamerická rallye Dakar.

Říká se, že jde o motoristický nejtěžší závod na Zemi. Počet obětí hovoří za vše. Přesto se na start rallye, která se přestěhovala z Afriky do neméně krásné Jižní Ameriky, postaví 575 posádek dobrodruhů, mezi nimiž figuruje hned deset českých závodníků. Cíl všech jezdců před 36. motoristickým dobrodružstvím je společný: hlavně ve zdraví dojet.

Rallye Dakar každoročně zásobí fanoušky fotografiemi, ze kterých se tají dech. Moderní, těžkopádné stroje, uprostřed panenské přírody, v místech, kam se lidská noha jen tak na procházku prostě bezdůvodně nevydá. Romantika ale stranou, Dakar není žádná "kochací" projížďka krajinou, ale drsný závod, při kterém jezdci chvílemi drkotají zuby, poté zase ždímají pot. To vše za téměř neustálého mlácení sebou v kabině či sedle kvůli nejrůznějším překážkám. Brzké ranní vstávání a noční ponocování při opravování vlastních strojů. Vítejte v Jižní Americe!

Čeští závodníci na letošní rallye Dakar:
Motocykly:
David Pabiška (KTM, tým SP Moto)
Jan Veselý (Yamaha, tým Bonver Racing Project)

Automobily:
Josef Macháček, Vlastimil Tošenovský (Buggy MD Optimus, tým KM Racing)
Petr Jerie, Glenn Watman (Isuzu, tým Rallyoz)

Kamiony:
Martin Kolomý, David Kilián, René Kilián (Tatra, tým Buggyra Racing) Aleš Loprais, Radim Pustějovský, Serge Bruynkens (Tatra, Loprais Team)
Jan Tománek, Michael Kašpárek, Tomáš Kašpárek (Tatra, Loprais Team)
Jaroslav Valtr, Josef Kalina, Jakub First (Liaz, tým KM Racing)
Tomáš Vrátný, Milan Holáň, Jaroslav Miškolci (Tatra, tým Bonver Racing Project)
Vlastimil Vildman, Martin Macík, Michael Mrkva (Liaz, tým KM Racing).

Z písečných dun až do mraků a zpět

Již dnes čeká závodníky slavnostní start, v neděli se začne naostro. Nedlouho po startu v argentinském Rosariu čekají závodníky první písečné duny, horské průsmyky a nádherné, ale zrádné kaňony. Jezdci na motocyklech vystoupají až do více než čtyř tisíc metrů a na několik hodin budou mít Jižní Ameriku jako na dlani. Na jihoamerickém "divokém západě" poté budou brodit řeky či v rozhlehlých pláních bojovat s dalšími závodníky.

S přibližováním se rovníku bude stoupat také teplota, než závodníci opět začnou stoupat do hor. Zatímco automobilisté a řidiči kamionů vykroutí 500 kilometrovou smyčku se startem i cílem ve městě Salta, závodníci na motorkách a čtyřkolkách zamíří vůbec poprvé v historii Dakaru do Bolívie. Zde se pořádně prověří orientační schopnosti všech účastníků. "Odměnou" jim bude nocování v 3600 metrech.

Poté se již všichni závodníci opět střetnou na území Chile, kde budou muset najít správnou cestu přes pohoří And až k oceánským břehům. Následovat bude nehostinná Atacama, nejsušší poušť světa, divácky milovaný a jezdci nenáviděný úsek. Ani po projetí písečných dun nebudou mít jezdci vyhráno, závěrečná stoupací etapa je pověstná svou nevyzpytatelností. Na zvládnutí více než 5 tisíc kilometrů bude potřeba i pořádná dávka štěstí.

Aleš Loprais loni mohl celý závod vyhrát.Čeští dobrodruzi, přátelé i rivalové


Deset českých posádek rozesetých do pěti týmů dělá letošní ročník dakarské rallye ještě zajímavějším. Z místa navigátora kamionu se zpět na motorku přesunul David Pabiška, mezi jednostopými vozidly mu bude dělat společnost Jan Veselý. Ze čtyřkolek do kategorie automobilů zase přesídlil Josef Macháček, pětinásobný vítěz dakarské rallye. Jízda v bugyně je pro zkušeného harcovníka novou výzvou. Česká vlaječka zdobí také vůz Isuzu Petra Jerieho.

Největší pozornost přesto poutají majestátní kamiony. O "bednu" bude opět usilovat Aleš Loprais, který vyměnil loňskou Princeznu za ještě výkonnější Královnu. Pokud jej nepotkají komplikace, měl by tradičně patřit mezi favority. "Jedu tam s pokorou, respektem, ale i s tím, že se chci rvát o bednu," slibuje jezdec, který loni skončil až za Martinem Kolomým. Ten letos osedlá opět Tatru, tentokrát však v barvách týmu Buggyra.

Nechybí ani Tomáš Vrátný z týmu Bonver Racing Project, který si loni vyměnil několik ostrých slov s týmem Aleše Lopraise. Budou si letos pomáhat, nebo půjde opět o nevraživou bitvu na ostří nože? Z české strany to však v kategorii kamionů zdaleka není všechno. Lopraisovi bude krýt záda Jan Tománek, barvy týmu KM Racing budou reprezentovat posádky Jaroslava Valtra a Vlastimila Vildmana.

Rallye Dakar umí být pořádně zrádná.Cíl? Zanechat stopu a přežít


Nebýt smolné dvouhodinové ztráty, mohl loni Aleš Loprais celou rallye vyhrát. Nestalo se tak, a pozici nejlepšího Čecha tak loni získal celkově pátý Martin Kolomý. První tři místa obsadily ruské kamazy, vítězství bral devětadvacetiletý Eduard Nikolajev. Vítězství v kategorii automobilů vybojoval zkušený Stéphane Peterhansel, další triumf Francouzů zajistil mezi motorkami Cyril Despres. Jedinou jihoamerickou radostí tak byl triumf Argentince Marcose Patronelliho mezi čtyřkolkami.

Jak se ale mnozí jezdci shodují, výhrou je pro ně i samotná vidina cílového praporku. Někteří závodníci na tento moment dosud čekají marně, jiní se ho zase již nikdy nedočkají. Loni se z dakarské rallye nevrátil už 26. závodník, srážku s policejním autem nepřežil Francouz Bourgin. I tak krutá umí být dakarská rallye.

Tudy povede 36. Rallye Dakar.

Další čtení

Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady

Domácí
26. 4. 2025

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ