Motor na Dakar pašoval v letadle. "Blázni" na slavné rallye

9. 1. 2013 06:30
Italský motorkář Manuel Lucchese.
Italský motorkář Manuel Lucchese.

Je úchvatný, jedinečný, nenapodobitelný. Ale také drsný a pořádně krutý. Slavný závod Rallye Dakar je pro motoristické nadšence nepopsatelným zážitkem, dobrodružství v Jižní Americe představuje pro mnohé z nich drogu. Za volant se hrnou celebrity i "blázni", kteří pašují součástky v letadle.

Postavit se na start Dakaru byl pro italského motocyklového závodníka Manuela Luccheseho obrovský sen. A jeho naplnění podřídil všechno. Koupil ojetou motorku, veškerou bagáž narychlo naskládal na loď plující k jihoamerickým břehům a před očima si pomalu přehrával pohádku o tom, jak se svým strojem brázdí drsnou přírodu Latinské Ameriky. Jenže pak přišlo kruté probuzení do reality a Lucchese zjistil, že nemá dost peněz na letenku.

Ani to ale jeho plán nezastavilo - s otevřenou peněženkou přispěchal Jess Munk, který závodil na Dakaru minulý rok. Když už byl italský nadšenec doslova jednou nohou na palubě, letištní personál jeho euforii překazil znovu. Za objemný náhradní motor, který měl Lucchese v batohu, mu totiž byl naúčtován obrovský poplatek, který nemohl zaplatit.

"Na tu stevardku ale naštěstí zapůsobily mé sladké řeči a motor mně na palubu vzala jako hudební nástroj," vyprávěl už vesele Lucchese, jehož finanční tíseň donutila i k nouzovému řešení ubytování. To sháněl přímo v Peru zdarma přes Facebook a znovu byl úspěšný.

Na Dakaru závodí i bývalý polský skokan na lyžích Adam Malysz.Luccheseho příběh naplno odkrývá magickou sílu, která Dakar obklopuje. Postavit se na jeho start touží kromě profesionálů a ostřílených závodníků i mnozí amatéři. Často na strojích, které si z větší či menší části sami postaví, bez pořádného servisního zázemí. Se srdcem, které tluče pro spálený benzín.

Z lyží za volant

V minulosti takhle na Dakaru (ještě v době, kdy se jezdil na území Afriky) závodil například syn britské premiérky Margaret Thatcherové Mark, který způsobil pořádný poprask, když se na Sahaře na několik dní ztratil.

Pozornost upoutal i známý francouzský lyžař Luc Alphand, jenž v roce 2009 rovněž sjel z trasy u uvázl v bahně. Po namáhavé snaze vůz ze zajetí podmáčené zeminy vyprostit pak jeho navigátor na místě zkolaboval a do akce musel záchranný vrtulník. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Známé tváře nechybí na dakarské rallye ani letos. V kategorii automobilů závodí například bývalý slavný polský skokan na lyžích Adam Malysz. Čtyřnásobný vítěz Světového poháru i olympijský medailista bojuje s nástrahami Dakaru za volantem svého Mitsubishi Pajero. A jak trochu paradoxně přiznává, sluncem rozpálená země je mu prý bližší než mrazivé počasí a sníh.

Sen válečného veterána

Drsné podmínky, samota. To je Rallye Dakar.Nadšencem, který opravdu nezná hranic, je na letošní trase 8 500 km dlouhého závodu ale někdo jiný. Bývalý britský voják Tom Neathway zdolává nástrahy drsného podniku v roli navigátora bez dolních končetin a ruky. O ty přišel během mise v Afghánistánu, když se stal v roce 2008 obětí výbuchu nastražené miny. Explozi přitom málem ani nepřežil, třikrát jej lékaři dostávali z klinické smrti.

"Myslím, že Dakar je ve srovnání s tím, co už jsem absolvoval, méně nebezpečný. Když jsem se přihlašoval, věděl jsem, do čeho jdu. Většina účastníků, se kterými jsem o závodě mluvil, by do toho znovu nešla, takže to rozhodně nebude lehké," říkal ještě před startem rallye Neathway, jehož hlavní ambicí je v pořádku dojet do finiše. Samotný pohled na cílovou pásku je přitom v závodě, který si už mnohokrát vybral tu nejvyšší daň, pro mnohé osobním vítězstvím.

Autor: Lukáš SeidlFoto: Karel Šanda, ČTK/AP , victor r. caivano

Další čtení

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Při pracovních úrazech loni zemřelo 70 lidí, nejméně od vzniku Česka

Domácí
28. 4. 2025

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Zahraničí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ