Nebezpečně smyslný Dakar ožívá aneb Česká stopa na startu

5. 1. 2014 06:30
Velká česká naděje Martin Kolomý se svým závodním speciálem.
Velká česká naděje Martin Kolomý se svým závodním speciálem.

Nemilosrdnou rallye Dakar čeká po sobotním představení posádek první ostrá etapa. V neděli nebudou na jejím startu chybět ani Češi. Zatímco jihoamerický vzduch prosytí pach nafty a miliony fanoušků upřou zraky na své favority, na trati bude bojovat i deset českých zástupců. Někteří si jedou závod užít, někdo je skromnější a stačí mu přežít. Ti odvážnější vyhlásili cíle nejvyšší, ale ve všech táborech se na jednom shodnou, na Dakaru je nejdůležitější pokora.

Nejsilnější české zastoupení je tradičně v kategorii kamionů, kde se dají očekávat i nejlítější souboje. Loňský ročník přichystal živnou půdu pro až nezvyklou rivalitu mezi tuzemskými jezdci, a proto se dá předpokládat, že i letos bude nevraživost mezi některými posádkami a jejich týmy pokračovat. Ale i ostatní slibují, že neprodají svou kůži na závodní trati lacino. Mile překvapit může například dvojice Josef Macháček s Vlastimilem Tošenovským v Buggy MD Optimus nebo ambiciózní motorkář David Pabiška, který po přechodu k vlastnímu týmu SP Moto dostal nový vítr do plachet.

Motokrosař David Pabiška.Motocykly:

David Pabiška (KTM, tým SP Moto)

Slavné rallye se zúčastnil již osmkrát a jeho výsledky ukázaly, že se s ním musí počítat. Letos by rád vylepšil své výsledkové maximum mezi motocykly, které činí 26. místo z roku 2010. Nový impuls do ježdění dostal po celkovém osamostatnění se, k němuž došlo po přestupu ze stáje KM Racing do SP Moto. Na trati se už tak nemůže spoléhat na bohatou podporu bývalého týmu, ale jede hlavně sám za sebe. Ztrátu kvalitního zázemí kompenzoval výměnou motorky, jelikož přesedláním z Yamahy na KTM získal silnou tovární podporu. "Když se člověk postaví na vlastní nohy, vždy se mohou objevit nějaké problémy," nelámal si zkušený jezdec hlavu z proběhlých změn. "Máme výbornou techniku. Nebudeme se šetřit, jedem závodit od začátku," doplnil.

Jan Veselý (Yamaha, tým Bonver Racing Project)

Ani další motorkář nepatří na nebezpečném Dakaru mezi nováčky. Ostřílený jezdec se vrhne mezi zrádné duny, vodu a kameny již popáté. Do cíle se mu zatím povedlo dojet třikrát, ale výrazného úspěchu nedosáhl. Loňská účast pro něj skončila smolně, po banální poruše následoval odtah, který se mu stal osudným. Z chyb si vzal především ponaučení. "Snažil jsem se to co nejvíce eliminovat, aby se to neopakovalo. Motorka prošla testem v Africe a všechno by mělo perfektně fungovat," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. Po loňské zkušenosti chce hlavně dojet ve zdraví do cíle. "Musíme k tomu přistoupit s pokorou," dodal závodník. Že je Dakar drama od samotného počátku, to se všichni členové týmu Bonver Dakar Projectu přesvědčili už při přesunu na americký kontinent, jelikož jejich let přerušilo nouzové přistání.

Automobily:

Josef Macháček, Vlastimil Tošenovský (Buggy MD Optimus, tým KM Racing)

Jedna ze tří soutěžních posádek sedlčanské stáje je složena z pětinásobného vítěze rallye Dakar v kategorii čtyřkolek, jehož doplňuje nadšený navigátor. Oba si zvykají svým způsobem na nové role, jeden dosud bojoval sám za sebe, druhý vstřebává jihoamerický blázinec poprvé. Může tato kombinace fungovat? "Je to pro mě premiérová situace, ale je to racionální řešení. Panuje mezi námi velká důvěra. Auto je rychlé, ale jsem si vědom, že musíme zůstat nohami na zemi," uvedl Macháček na oficiálních stránkách závodu.

Petr Jerie, Glenn Watman (Isuzu, Rallyoz)

Pro Petera Jerieho to bude americká premiéra, protože jeho tři dosavadní zkušenosti se odehrály ještě v Africe. Ani jednou do cíle nedojel, přičemž se ani nepokládá za závodníka. Označuje se spíše za dobrodruha. Z toho plyne jediný možný cíl. "Chci hlavně dokončit. Dosud jsem měl vždy půjčené auto, avšak letos si poprvé na rallye beru vlastní," vyprávěl nadšeně o svém startu. K úspěšnému dojezdu by mu měl zejména pomoci zkušený navigátor s bohatými zkušenostmi z off-roadu.

Kamiony:

Martin Kolomý, David Kilián a René Kilán (Tatra, tým Buggyra Racing)

Po loňském pátém místě si nemůže dávat parta kolem řidiče Martina Kolomého jiný cíl, než útok na stupně vítězů. Nicméně každý z nich si uvědomuje, že cíl je velmi daleko, a k případnému úspěchu je potřeba i velká dávka štěstí. "Něco mi říká, že všechno bude fungovat dobře," prohlásil před startem pilot závodní Tatry, který nově těží ze spolupráce s Buggyrou, jež se zaměřuje privátně na závody tahačů.

Aleš Loprais při odjezdu svého vozu do zámoří na slavný Dakar.Aleš Loprais, Radim Pustějovský, Serge Bruynkens (Tatra, Loprais Team)

Velmi sledovaná bude i Tatra synovce šestinásobného šampiona v této kategorii Karla Lopraise. Jeho mladší nástupce Aleš Loprais je známý svým agresivním pojetím jízdy, které ho často vede až k nucenému odstoupení ze soutěže. Pokud se ovšem vyvaruje chyb, může útočit hodně vysoko. "Máme zbrusu nový vůz. Všechno je prostě nové, museli jsme udělat krok vpřed," popsal jednoduše nový monopost. "Nechci mluvit o tom, jak bychom chtěli skončit, ale byl bych zklamaný, kdybychom neskončili na stupních vítězů," dodal sebevědomě. Na loňské spory s českými soupeři by nejraději zapomněl. "Přeji všem Čechům na Dakaru, ať dojedou ve zdraví do cíle, ale já věřím, že my budeme před nimi. Konkurence je obrovská, doufám, že se všichni utkáme ve férovém boji," doplnil na závěr.

Jan Tománek, Michael Kašpárek, Tomáš Kašpárek (Tatra, Loprais Team)

Druhá posádka ambiciózního celku pojede s identickým strojem jako Loprais a už na Silk Rallye se dokonce blýskla dvěma etapovými úspěchy, když dojela v první desítce. "Kluci jsou v pohodě, jedou závodit, ale věřím, že když náhodou bude nějaký problém u nás, tak nám pomohou. Doufám ale, že se uvidíme vždycky až v bivaku. Důležité je, že jsme naladění na stejné vlně," prohlásil o nich Loprais v listopadovém rozhovoru pro sport.cz.

Vlastimil Vildman, Martin Macík, Michael Mrkva (Liaz, tým KM Racing)

Soutěžní speciál značky Liaz schovává ve svých útrobách zkušenou společnost, která by chtěla na rallye Dakar mile překvapit. Vše bude záležet na jezdeckých výkonech řidiče Vildmana, jež se zúčastní motoristického dobrodružství za volantem Liazu již potřetí. Prozatím bylo jeho nejlepším umístěním čtrnácté místo, ale letos by rád vystoupal výše. "Říkává se, že Dakar by se měl dvakrát jet a potřetí závodit! Teď to mám potřetí, tak snad budu závodit," poznamenal s úsměvem zkušený jezdec. Podrobil tomu i přípravu a odjezdil toho více, než bývá jeho zvykem. Jestli to bylo k něčemu, to napoví až samotná rallye.

Tomáš Vrátný, Milan Holáň, Jaroslav Miškolci (Tatra, tým Bonver Racing Project)

Na odlišnou úlohu se chystá Vrátný a kolektiv kolem něj, protože na prvním místě je především stavěna podpora Kazacha Artura Ardaviciuse, do něhož celá stáj vkládá velké naděje. "On je jasným lídrem. Je to skutečný profesionál, který měl v minulosti smlouvu i s továrním týmem Kamazu. Budeme dělat pro něj vše, co bude potřeba," vyjádřil se Vrátný ke svému kolegovi.

Jaroslav Valtr, Josef Kalina, Jakub First (Liaz, tým KM Racing)

Posledním statečným týmem, jenž se postaví na start nebezpečného podniku, bude uskupení spadající pod KM Racing. "Sen každého závodníka je podívat se do první pětky," vyjádřil troufalé přání Valtr. Do karet mu nahrává cenná akvizice v jeho mužstvu. Navigátorem nebude nikdo jiný než legendární Josef Kalina, který se podepsal pod tři  Lopraisovy triumfy a pomohl také Macíkovi k dosud nejlepšímu českému výsledku v Jižní Americe, protože jejich čtvrté místo v novodobé historii Dakaru zatím nikdo z Čechů nepřekonal. 

Autor: Tomáš MárFoto: ČTK/Ožana Jaroslav, ČTK/Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ