Prevence na Dakaru
Pauza prospěla. Češi rozebírali kamiony do posledních součástek
09.01.2017 11:01 Původní zpráva
Trápila je technika. Největší české naděje v kategorii kamionů, Martin Kolomý a Aleš Loprais z týmu Buggyra Racing, jsou až ve druhé desítce. Mohly za to zejména defekty posilovače řízení na obou závodních speciálech. Svůj kamion přestavěl i zatím šestnáctý Martin Macík. Během nečekaného "volna" po dvou zrušených etapách si však týmy příliš odpočinku neužily.
"Mysleli jsme na přežití. Kamion jsme mohli rozbít ve vteřině a takové závodění mě nebaví," posteskl si po páté etapě Aleš Loprais. V čem byl problém? Oběma pilotům se mohlo zaseknout řízení, pohnout pak s volantem téměř desetitunového kolosu je pak nad síly běžných smrtelníků.
"Zjistili jsme, že pumpy z této série nevydrží extrémní zařízení. Procházely testováním, ale nasimulovat extrémní zatížení v těchto podmínkách není úplně možné," uznal manažer týmu Buggyra Jan Kalivoda.
Dva dny volna proto vůbec nebyly pro mechaniky jednoduché. Vyhřátá garáž působila jako fata morgana oproti rozmočenému terénu, na němž museli opravovat obě tatry. "Slibovali nám bivak na pevném povrchu, ale to se jim nepovedlo. Navíc často přicházely silné přeháňky, a tak tu zase plaveme," popisoval Kalivoda. "Museli jsme zkontrolovat vše, co jen šlo," dodal šéf mechaniků David Vršecký.
Napilno měl i tým Big Shock Racing nejmladšího českého pilota Martina Macíka. Na toho před pondělní maratonskou etapou čekal doslova nový kamion LIAZ. Franta, jak svému miláčkovi přezdívá, prošel kompletní prohlídkou.
"Mechanici pečlivě zkontrolovali vše, co se v první polovině rallye pokazilo. Preventivně vyměnili díly, které se nejvíce opotřebovávají," uvedl palubní mechanik Michal Mrkva. "Vezeme s sebou vlastně rozložené celé jedno auto. Nyní jsme na tom kvalitativně stejně jako před startem rallye," pochvaluje si tým.
Závodníky nyní čeká nejtěžší zkouška. Maratonská etapa, po které se na kamion nebude moct nikdo podívat. Zvládnout tedy musí hned dvě etapy po sobě. "Budeme konečně trochu klesat, povrch trati ale bude podobný jako dosud. Všichni mají opravená auta, závod může začít nanovo," říká sedmadvacetiletý Macík. Ten se tentokrát nebude moct vyspat ve svém obytném kamionu, nocovat bude s posádkou ve stanech ve výšce 3700 metrů nad mořem.
S sebou navíc veze i spacáky, jídlo i náhradní oblečení. "V kabině budeme jako sardinky. Počasí nám nepřeje, nemůžeme si dovolit nic zanedbat," ví navigátor František Tomášek.
"Nadržení" na další závod jsou i Kolomý s Lopraisem. "Snažil jsem se ve volnu komunikovat s rodinou, byli jsme si projít město La Paz," popisoval své volné chvíle Kolomý. Loprais dal zase přednost regeneraci.
"Den volna byl pro nás trochu vytoužený. Daly se dohromady koně i tělo. Vedle příjemných masáží jsme se konečně po třech dnech dostali na signál, takže se můžeme spojit s rodinami. Jsou to samé pozitivní věci," uvedl Aleš Loprais.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.