O jeho dvaadvacet let trvajícím životě by se dal již dnes napsat román. Nebo spíše dramatický bestseller. Spolu s bratrem Michalem platil Lukáš Šembera za jednu z českých motocyklistických nadějí. Jenže přišel drsný pád, po němž zůstal ochrnutý na spodní část těla. Dostal se na dno, experimentoval s drogami, sáhl si na život. Naštěstí neúspěšně. Nyní vymýšlí, jak se dostat zpět na závodní dráhu. A pomoci mu můžete i vy.
Zítra to bude šest let, kdy se zběsile rozjetý život Lukáše Šembery zastavil. Zúčastnil se exhibice na pitbikách. Čtyři metry před cílem přišel pád. Hlavou narazil do obrubníku A pak neúprosná diagnóza: fraktura čtvrtého a pátého obratle, porušená mícha. Počáteční optimismus vystřídala skepse, se Šemberou to začalo jít z kopce. Útěchu neúspěšně hledal v drogách, pokusil se o sebevraždu spolykáním velkého množství prášků.
Dostal se na dno. Ale odrazil se vzhůru a dokonce pomýšlí na to, že se opět postaví na nohy. "I kdybych měl pajdat či skákat po jedné," přeje si. Začal hrát basketbal, dostal se do české reprezentace. Místo aby v sobě své pocity dusil, křičí je do světa prostřednictvím hudby - rapuje pod pseudonymem L.U.K. "Věřím, že nad námi někdo je," přiznal poté, co podruhé unikl smrti, tentokrát s pomocí lékařů.
Je čas se posunout o krok dále . :)))
Posted by Lukáš Šembera Official on 1. říjen 2014
Jak sám přiznává, inspiraci našel v americkém vozíčkáři Aaronu Fotheringhamovi. Člen známé party freestyle motocrossaře Travise Pastrany skáče na vozíčku i salta. A nevzdává to ani Šembera. Znovu řádí na čtyřkolce, speciálně upraveném jetsurfu, motorizované dvojkolce i motocrossové motorce. Dál ale sní o tom, že se jednou projede na silničním motocyklu. Tak jako před osudným pádem.
"Chci zpět na motorku," nezříká se svého snu a žádá své fanoušky o finanční podporu. Spolu s konstruktérem Jiřím Plesníkem se totiž snaží zkonstruovat motorku pro vozíčkáře, navíc na elektrický pohon. "Přináší to změny v konstrukci. Jezdec na ní musí sedět a nespadnout. Není schopný ovládat nohy, musí to být bezpečné," říká vývojář.
"Byl jsem hodně zvědavý na tenhle projekt. Strašně dlouho jsem přemýšlel o motorce pro paraplegiky. Je dobré, že mohu tímto způsobem pomoci ostatním vozíčkářům," pochvaluje si Šembera. "Mám zkušenosti, můžu říct, co je špatně a co lze udělat líp. Jirka je možná šikovnější než mechanici jinde na světě," složil poklonu Plesníkovi.
"Před pěti lety bych to asi neriskoval. Říkal jsem si, že se vrátím na motorku, až se postavím. Ale je to už pět let a začínám přemýšlet o tom, že se vrátím. Strach nemám, motorka mi hodně chybí. Přestal jsem se bát, těším se, až zase uslyším její zvuk," maluje si Šembera.
Nemá jít ale pouze o motorku pro svezení na okruhu. Jiří Plesník věří, že bude moci konkurovat elektromotorkám pro zdravé lidi. "Třeba v evropském nebo americkém šampionátu. Budeme rádi, když bude schopný dosáhnout rychlosti 200 kilometrů v hodině a absolvovat celý závod," říká. Z potřebné částky 200 tisíc korun zatím dvojice vybrala více než třetinu. Pomoci mohou i fanoušci na tomto odkazu.