Miroslav Jansta, někdejší vlivný pražský lobbista a právník ČSSD, stojí v čele sjednocení českého sportu. V minulosti rozhádané nejvlivnější organizace a svazy vytváří jednotnou skupinu. Je to z nouze. Český sport se potápí v kritické finanční situaci.
A tak spolu teď vedle sebe bojují Jansta, šéf Českého svazu tělesné výchovy, třeba společně se Zdeňkem Ertlem, předsedou Sdružení sportovních svazů - ten si vůči ČSTV nárokuje 115 milionů z doby, kdy Ertl odmítl podepsat přefinancovávané dluhopisy Sazky. Jde o největší momentální závazek ČSTV. Spory o peníze jdou i dle známého "odbojáře" Ertla stranou: "Sedneme si na to a najdeme shodu," slibují teď oba muži. "Je načase, aby český sport zakopal válečnou sekeru."
Sokolové, olympionici, Sdružení sportovních svazů (bývalý SVAZARM) a ČSTV, která je největší organizací sdružující sportovní organizace. To je čtyřka, jejíž zástupci si dali za úkol vytáhnout český sport z močálu.
Ten je teď nejhlubší v historii. "Odvody z loterií, takzvané dobro, putují kvůli novele loterijního zákona přímo do rozpočtů měst a obcí. Ty nyní získají 6,1 miliardy korun, což je nárůst o 4 miliardy. Je pak jen na dobré vůli starostů, jak peníze rozdělí a kolik jich dají na sport," vysvětluje Jansta.
Český sport v letošním roce přijde přibližně o 2,5 miliardy korun. To je citelná částka. Politici vzali peníze sportovcům i proto, že mezi jednotlivými organizacemi panovala řevnivost. ČSTV blokovala hlavně osoba Aleše Hušáka, který byl trnem v oku ostatním akcionářům Sazky (Sokol, SSS, ČOV…)
Momentálně to vypadá, že Jansta dokáže spojit českou sportovní sílu v jedno. "Jednota je naše hlavní zbraň. Poslali jsme starostům obcí a měst, aby dali peníze, se kterými v rozpočtech nepočítali a které teď přijdou díky novele loterijního zákona, sportu. Je to v souladu s programy všech politických stran i s dokumentem o koncepci sportu v ČR, jak jej schválila vláda. A pod tímto dopisem jsou podepsány všechny největší zastřešující organizace českého sportu," říká Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.
"Všichni politici proklamují, že chtějí podporovat český sport, teď k tomu dostanou příležitost," dodává Jansta. "Momentálně jsme na dně Evropské unie v podpoře sportu od státu. Jenom my a Kypr nemáme peníze z loterií směřovány do sportu," dodává Kejval - společně s kontroverzním Janstou náčelník v boji za sportovní peníze.
KDO JE MIROSLAV JANSTA |
V roce 1985 vstoupil do komunistické strany. V roce 1989 byl kooptován za poslance Federálního shromáždění, byl mimo jiné členem výboru pro odsun sovětských vojsk a komise pro vyšetření událostí 17. listopadu. V roce 1991 vystoupil z komunistické strany a přes Demokratickou stranu práce se stal členem ČSSD. Je členem středočeské organizace a nezastává žádné významné funkce. Podle médií patří Jansta mezi nejvlivnější postavy, které se pohybují v zákulisí české politiky. Byl neformálním poradcem premiéra Stanislava Grosse, dlouhodobě se přátelí s Jiřím Paroubkem, pronajal byt bývalému ministrovi zemědělství Janu Mládkovi. Podle MfDnes také zprostředkoval v roce 1997 dvacet milionů korun půjčky pro ČSSD od podnikatele Karla-Heinze Hauptmanna z nadnárodní společnosti ECM. Podle MfDnes měl Jansta vazby i na bývalého šéfa Omnipolu Richarda Hávu, blízkého přítele ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Janstova advokátní kancelář také pracovala pro pražský magistrát pod vedením bývalého primátora Pavla Béma z ODS a jeho blízkým přítelem je i podnikatel Andrej Babiš, majitel Agrofertu. V roce 2006 Janstu prověřovala policie kvůli více než stomilionové provizi, kterou získala jeho právní kancelář od ČSOB za sjednání smlouvy s Českou poštou. V tisku se objevily spekulace o tom, že část provize mohla skončit ve stranické pokladně ČSSD, policejní vyšetřování však nic takového neukázalo. -čtk- |