Atletka ctí <span>pravidla islámu.</span> Ušili jí aerodynamický hábit

Sport
12. 8. 2008 10:00
Bahrajnská sprinterka Rukáji Ghasaraová.
Bahrajnská sprinterka Rukáji Ghasaraová.

Bahrajnská sprinterka Rukáji Ghasaraová.Ženy v rodném městě Rukáji Ghasaraové jsou na tuto první bahrajnskou olympijskou sprinterku tak hrdé, že jí společně ušily sadu aerodynamických islámských oděvů, v nichž může běhat. Egyptská šermířka Šajma Gammálová, která na olympiádě startuje potřetí, poběží v Pekingu poprvé s islámským pokrytím hlavy. Sama k tomu říká, že je to známkou jejího stárnutí a vyzrávání.

Pekingské olympijské hry jsou svědkem viditelného nárůstu zahalených atletek, které na jedné straně nechtějí popudit skalní muslimy ve svých domovských zemích a zároveň chtějí ukázat spoře oděným soupeřkám, že nosit hidžáb, jímž si muslimky zakrývají vlasy a krk a který ponechává viditelný celý obličej, není nijak omezující.

V Pekingu se představí jedenáct zahalených sportovkyň

Závodnice v islámském oděvu se začaly objevovat před několika desítkami let a ještě dnes nepřestávají přitahovat pohledy. V Pekingu bude závodit se zahalenou hlavou stejně jako Ghasaraová bezprecedentních pět egyptských atletek, tři Íránky, jedna Afghánka a jedna Jemenka. Jejich cílem je, jak říkají, inspirovat ženy ve své zemi, aby se vymanily z muslimských stereotypů.

"Lidé nás vidí v závojích a myslí si, že jezdíme na velbloudech. Ale muslimky mohou dělat, cokoli chtějí," vysvětluje živě osmadvacetiletá šermířka Gammálová, která závodí se svou sestrou - i ta se na startu objeví v hidžábu.

"Když závodím, jsem hrdá na to, že jsem muslimka. Pro ženy v mé zemi je to velmi symbolické," dodává.

Íránské ženy stále bojují s řadou omezení, ale tři z nich - všechny v závojích - na olympiádě závodí ve veslování, taekwondu a lukostřelbě. Za Afghánistán, kde byla během vlády hnutí Taliban pro ženy povinná celé tělo zakrývající burka, se na start sprinterské stovky postaví Robina Mukimjárová se zahalenou hlavou.

Atletka bořit mýty

Pětadvacetiletá Ghasaraová, která se stala první bahrajnskou atletkou, jež získala zlato na mezinárodním závodě, doufá, že na olympiádě přispěje k boření mýtu zakořeněného na Západě, že zahalovat se rovná se represi.

"Máme ženy, které jsou velvyslankyněmi, lékařkami, pilotkami," říká běžkyně, která se denně modlí ve svém pokoji v olympijské vesnici, ale zároveň má slabost pro červeně nalakované nehty a nakupování. "Doma mě nikdo nekritizuje a tady, na olympiádě, je náboženství vedlejší, jsme tu kvůli sportu," dodává.

Foto: Reuters

Autor: Reuters

Další čtení

ilustrační foto

Sparta bude mít největší stadion v zemi. Na Strahově a za pět miliard

Sport
Aktualizováno: 31. 3. 2025 16:24
ilustrační foto

Všechny atletky světa budou muset projít genetickým testem, že nejsou muži

Sport
25. 3. 2025
Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká

Sněhová "obojživelnice" Ledecká je ve 30 už trojnásobnou olympijskou šampionkou

Sport
21. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ