Olympijský seriál
Britský faul na nezávislost ukázal křehkost království
22.07.2012 07:25 Původní zpráva
Stvoření olympijského fotbalového týmu Velké Británie spustilo v království boj o lokální hrdost, za nějž by se nemusel stydět ani William Wallace. I proto bude fotbal v Londýně ohromně zajímavý.
Dai Greene je sprinter z Walesu. Mistr světa na 400 metrů překážek. Olympiáda v Londýně, která začíná příští týden, je vrcholem jeho čtyřletých příprav. Všechno soustředí jen na ni. A štve ho jedna věc: "Fotbalisté mají po sezoně pár týdnů volno - a pak se najednou stanou olympioniky. Vlastně bez práce. Stačí, aby byli nominovaní. Nepřijde mi fér, že tenhle sport je na olympiádě. Není to pro ně taková dřina jako pro nás," říká a prezentuje svoji největší obavu: "Mám strach, že velká fotbalová jména, která se v Londýně představí, zastíní jiné úspěšné sporty a sportovce."
Svatá místa fotbalu
Fotbalový turnaj přitom pravidelně bývá nenápadnou popelkou olympiád. Z důvodu dobrého lobingu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, která potřebuje "exkluzivitu" těch největších hvězd na svých (neuvěřitelně vydělávajících) akcích v čele s mistrovstvím světa, hraje olympijský turnaj podle pravidel podivný mix hráčů mladších 23 let a pouhých tří fotbalistů, kteří tento věk přesáhli.
Jenže říkejte to v Anglii. Fotbal je tam v žebříčku hodnot umístěn nejčastěji mezi prvorozeným synem (hrajícím fotbal) a manželkou. Tenhle turnaj bude jedinečný. Mimořádný. Hraje se v téměř kanonizovaných fotbalových chrámech - Wembley, Old Trafford, Millenium (velšská národní chlouba) či Hamden Park (úchvatný stánek v Glasgow). Mimo to - na olympiádě se tentokrát představí spoustu zajímavých hvězd. Třeba nejžádanější hráč současnosti, dvacetiletý brazilský supertalent Neymar (touží po něm Real Madrid či Barcelona), jeden z nejlepších španělských hráčů na vítězném Euru Jordi Alba (čerstvá posila Barcelony) či legendární Ryan Giggs, osmatřicetiletý Velšan, jenž obleče dres znovuobnovené "imperiální" reprezentace Velké Británie, jejíž příběh není zrovna idylický. A o to atraktivnější olympijský fotbal bude.
Jako nevěra manželce
Tým spojený pod britskou vlajkou se na olympiádě představí po dlouhých 52 letech. Ale místo euforického paktu fandů ze čtyř zemí ostrovního království ukázal tenhle projekt na specifickou křehkost britského impéria, hrdost jeho jednotlivých států a také vzájemnou historickou nesnášenlivost. "Skot s Angličanem v jednom týmu? To je strašná představa. Ne, nikomu takovému bych nefandil, je to pro mě, jako kdybych byl nevěrný manželce. Vlastně o dost horší," řekl skotskému deníku Daily Record fotbalový fanda Raymond McKenna.
Kdo s kým hraje? |
Skupina A: Velká Británie, Uruguay, Senegal, SAE Skupina B: Mexiko, Jižní Korea, Gabon, Švýcarsko Skupina C: Brazílie, Egypt, Nový Zéland, Bělorusko Skupina D: Španělsko, Japonsko, Honduras, Maroko Pozn.: Na úkor České republiky postoupilo Bělorusko, které na ME jednadvacítek v roce 2011 porazilo Čechy 1:0 v boji o celkové třetí místo, které znamenalo i postup na OH. |
Skotská, severoirská i velšská média rozjela hodně agresivní, hrdou nacionalistickou kampaň. A národní fotbalové svazy ve všech třech zemích dokonce oficiálně "nedoporučily" svým fotbalistům, aby přijali případné nominace. Anglická svrchovanost je stále příčinou komplexů. "Nemůžeme to zakázat. Ale varujeme všechny hráče, kteří by chtěli hrát za britskou reprezentaci, že to může mít dopad u skotských fanoušků. Fotbal je důležitým znakem naší nezávislosti. A fandové si jej chrání," řekl dokonce šéf exekutivy Skotského fotbalového svazu Stewart Regan. Všechny tři svazy se navíc bojí, že by se model fotbalové Velké Británie mohl zalíbit ve FIFA. "Existují tendence to tak brát. Znám lidi, kteří by rádi prosadili zákaz našich suverénních zemí a spojili nás v jednu i mimo olympiádu," říká Regan.
Skotští hráči ale stejně byli po nominaci lační, nahlas se hlásil třeba střelec Steven Fletcher. "Byl bych blázen, kdybych něco takového odmítl. Je to jedinečná příležitost, chci v Londýně hrát," říkal. Jenže nakonec vypadá britská nominace jako takový divný slepenec - není v ní ani jeden fotbalista ze Severního Irska a ani jeden ze Skotska.
Trenér Stuart Pearce nominoval třináct Angličanů a pět Velšanů. "Nerozhodoval jsem se politicky. Ani nevím, který z těch kluků je z jaké země. Rozhodovala jen fotbalová kvalita," zapřísahal se trenér, který šokujícím způsobem vynechal i Davida Beckhama - muže, který byl jednou z hlavních tváří londýnské kandidatury a snil o zakončení reprezentační kariéry na domácí olympiádě. Jeho nominace vypadala jako jasná sportovně-mediálně-marketingová záležitost.
Tři místa pro starší hráče ale Becksovi zabrali již zmiňovaný Giggs, jeho krajan Craig Bellamy a anglický obránce Micah Richards. Kouč Pearce jen suše pokrčil rameny: "Nezabýval jsem se tím, kdo nejlépe prodá lístky a kdo nejvíce zvýší sledovanost. David je skvělý fotbalista, ale rozhodovala forma." Zklamaný Beckham, který vyrůstal ve východním Londýně, nedaleko současného olympijského parku, utřel slzu a řekl: "Stejně budu vaším největším fanouškem." Tým Velké Británie bude příznivce potřebovat. V království jich nemá jich moc. Dva zápasy hraje v Anglii, jeden ve Walesu - kde to bude hodně zajímavé. Teorie, jak by "svoji" olympijskou reprezentaci přivítal třeba skotský Hampden Park, pak raději nikdo nerozvádí...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.