Olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru se blíží. Roste nedočkavost, ale u vodáků i strach. Zátoka Guanabara, kde mají bojovat o medaile, stále připomíná stoku.
Pozoruhodná socha Ježíše Krista, prosluněné pláže Copacabana či Ipanema, hřmící vodopády Iguacu, světoznámý stadion Maracaná. Ano, olympiáda v Riu může být díky svým pestrým scenériím jednou z nejpůvabnějších v historii. Ovšem poslední zprávy ohledně znečištění vody mnoho pozitivního nepřinesly. Podle výzkumu agentury AP jsou v olympijské zátoce Guanabara a jezeru Rodrigo de Freitas stále přítomny nebezpečné viry a bakterie. Stejně jako při posledním testování v červenci. Žádný posun k lepšímu.
"Viry jsou rozšířené ve vodě i na pobřeží. Mluvíme o extrémním prostředí, riziko nákazy je velmi pravděpodobné. Kdybychom měli tolik virů v USA, rozhodně bychom nechali pláže zavřít," prohlásila pro usatoday.com Kristina Menaová, expertka na vodní viry.
Problémem je městský odpad, který míří z domácností rovnou do zátoky. Tam, kde se mají za pár měsíců brodit veslaři, jachtaři či dálkoví plavci. Odpadky či mrtvá zvířata tam již naštěstí nenajdou, organizátoři přiložili ruku k dílu. Ovšem bakterie, viry a smrad se jen tak vymýtit nedají. A plánovaná čistička se už postavit nestihne.
Díra v noze kvůli bakteriím?
"Zátoka Guanabara je asi to nejšpinavější místo, jaké jsem kdy viděla, voda je úplně černá," popsala situaci nedávno na svém Facebooku španělská jachtařka Blanca Manchónová.
A své si užil i německý jachtař Erik Heil. Během předolympijské regaty chytil v brazilské zátoce bakterie, které mu vyžraly do nohy díru. Poležel si v nemocnici, antibiotika nezabírala. Ale nyní už Heil opět trénuje se svým parťákem Thomasem Plösselem na závod třídy 49er. A věří, že se organizátorům podaří vodu v zátoce Guanabara vyčistit. I kdyby to klaplo, otázka je, kde se budou závodníci připravovat před startem svých soutěží.
"Bude těžké najít vhodné místo pro rozjezdy. Všechny vodní plochy kromě té olympijské jsou extrémně znečištěné," postěžoval si novinářům Filip Petrla, sportovní ředitel Slovenského svazu rychlostní kanoistiky. "Je běžné, že se tam do vody vypouštějí splašky z firem i okolních domů. V jezerech volně plavou odpadky, když přicházíte k vodě, už to tam smrdí," dodal Petrla. Takže kolíčky na nos s sebou.